Niemcy redukują armię do 100 tysięcy zawodowych żołnierzy; rezygnują z obowiązkowego przeszkolenia wojskowego mężczyzn, co pozbawiło armię rezerw. Niemcy nie mają prawa posiadać wojennej floty, broni pancernej ani lotnictwa wojskowego. Niemieckie fabryki zbrojeniowe zamknięto. Niemcy oddają Francji Alzację ze Strasburgiem i północną Lotaryngię. Niemcy oddają Polsce Wielkopolskę i Pomorze Gdańskie. Gdańsk jako Wolne Miasto został objęty patronatem Ligi Narodów. Na Warmii i Mazurach (południowa część Prus Wschodnich) i na Górnym Śląsku maja być przeprowadzone plebiscyty, czyli głosowania ludności na temat przynależności danego obszaru do Niemiec lub do Polski. Między Renem a granicą z Francją, Belgią i Luksemburgiem oraz w pasie szerokim na 50 km na prawym brzegu Renu nie mogą stacjonować żadne niemieckie jednostki wojskowe (tzw. demilitaryzacja Nadrenii). Niemcy mają zapłacić odszkodowania wojenne (tzw. reparacje). Niemcy wycofują się ze wszystkich posiadłości zamorskich. Niemcy uznają swą całkowitą odpowiedzialność za wybuch wojny. Austria uzyskuje dzisiejsze granice. Zabroniono je przyłączyć do Niemiec. Węgry zostają zredukowane do terytorium etnicznie węgierskiego (Słowacja staje się częścią Czechosłowacji, Siedmiogród- Rumunii, Chorwacja- Jugosławii). Turcja otrzymuje takie granice, jakie ma do dziś, choć sprecyzowano je dopiero w traktacie podpisanym w 1923 roku w Lozannie. Posiadłości tureckie n a Bliskim Wschodzie przechodzą w zarząd Anglii (Irak, Palestyna)i Francji (Syria, Liban). W tym samym roku Turcję ogłoszono republiką. Imperium osmańskie przestało istnieć. Powołanie Ligi Narodów- międzynarodowej organizacji z siedzibą w Genewie, która miała strzec światowego pokoju.
Skrypt "Prawo międzynarodowe" Symonides i Bierzanek
Remigiusz Bierzanek, Janusz Symonides
PRAWO MIĘDZYNARODOWE PUBLICZNE
Podstawowe zagadnienia prawa międzynarodowego.
1. Społeczność międzynarodowa:
1. ogół suwerennych państw. Utrzymujących stosunki wzajemne regul...
Ściągi z wykładów wshe
Historia Polski w latach 1914-1918 obejmuje krótki, bo zaledwie pięcioletni fragment dziejów, ale wydarzenia tego pięciolecia zaważyły w sposób decydujący na sytuacji Polski na arenie tak międzynarodowej, jak i wewnętrznej.
W 1914 roku...
Główne problemy stosunków międzynarodowych w okresie międzywojennym 1919-1939
Państwo realizuje stosunki z innymi państwami poprzez organy, osoby reprezentujące określone funkcje , które prowadzą stosunki z innymi podmiotami prawa międzynarodowego. Organy określa konstytucja państwa.
Prawo odnosi się do organów...
Główne problemy stosunków międzynarodowych w okresie międzywojennym 1919-1939
Państwo realizuje stosunki z innymi państwami poprzez organy, osoby reprezentujące określone funkcje , które prowadzą stosunki z innymi podmiotami prawa międzynarodowego. Organy określa konstytucja państwa.
Prawo odnosi się do organów...
Historia Europy a historia Unii Europejskiej - ogólnoeuropejskie wartości w Europie jutra
Europa – część świata położona na północnej półkuli, wraz z Azją tworzy kontynent o nazwie Eurazja. Historia Europy sięga czasów zamierzchłych. Pierwsze noty o Europie pochodzą już z czasów starożytności…
O ile histo...