Grecja

Grecja jest jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów Europy. Przyciąga klimatem, morzem, górami, a przede wszystkim zabytkami. Historia tego obszaru liczy sobie już ponad 40 tyś. Lat i można tu znaleźć naprawdę warte zobaczenia pozostałości...
WARUNKI NATURALNE
POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE
Grecja jest krajem śródziemnomorskim. Zajmuje część Półwyspu Bałkańskiego oraz liczne wyspy na morzu Egejskim i Jońskim np.: Kreta, Cyklady, Eubea, Wyspy Jońskie, Sporady Płn. i Płd. Od północy graniczy z Albanią, Jugosławią, Bułgarią i Turcją, a granice morskie stanowią od wschodu Morze Egejskie, od południa Morze Śródziemne, a od zachodu Morze Jońskie. Ogólna powierzchnia kraju wynosi 130 918 km2. Grecja posiada niezwykle rozwiniętą linię brzegową. Jest ona konsekwencją działalności morza, które od czasów starożytnych zmieniło nieco kształt wybrzeży. Prawie 80% powierzchni zajmują góry. Najbardziej górzysta jest północna i północno zachodnia część kraju z górami Pindos, których przedłużeniem są góry Peloponezu i góry łańcucha , w skład którego wchodzą: Kithira, Kreta i Rodos. We wschodniej i północno-wschodniej części występują stare masywy z najwyższym szczytem Olimpem oraz południowymi stokami Rodop. Niziny znajdują się głównie na wybrzeżach oraz w środkowej i wschodniej części Gracji. Największe to Nizina Tesalska i Salonicka.

KLIMAT
Przeważająca część Grecji pozostaje pod wpływem oddziaływania klimatu śródziemnomorskiego różniącego się nieznacznie w poszczególnych regionach. Wybrzeże zachodnie, pas nad Morzem Jońskim, najbardziej podatne jest na wpływy klimatu atlantyckiego. Na północy zimy są ostrzejsze, temperatury spadają tu w lutym nawet do minus 19oC. Na wschodzie klimat jest bardziej suchy, z mniejszą ilością opadów i z dłuższym okresem bezdeszczowej pory letniej.
PODZIAŁ NA KRAINY
Na terenie Grecji można wyodrębnić obszary różniące się nie tylko warunkami geograficznymi, ale także kulturą, tradycją oraz poziomem rozwoju gospodarczego. Są to regiony geograficzno-historyczne, a podział ten ukształtował się w czasach starożytności.
Na północy kraju znajdują się Tracja i Macedonia, krainy posiadające nieco odmienny od reszty kraju, chłodniejszy i bardziej kontynentalny klimat. Do najważniejszych miast należą tu Saloniki, Serrai i Kawala. Tracja tworzy północne, morskie wybrzeże Grecji, gdzie na uwagę zasługuje półwysep Chalcydycki. Dalej na południe rozciągają się tereny Epiru i Tesalii, przedzielone górami Pindosu. Pierwsza z nich to teren górzysty z utrudnionym dostępem do morza. Natomiast Tesalia to największy w Grecji obszar nizinny. Klimatyczne i geograficzne różnice pomiędzy pozostającym pod wpływem Atlantyku Epirem, a Tesalią są znaczne. Następna kraina to Grecja Środkowa. Położona jest między zatokami: Koryncką, Sarońską, Ambrakijską i Eubejską. W części południowo- wschodniej znajduje się Attyka z obecną stolicą kraju Atenami. Z Attyką od północy sąsiaduje Beocja. W Górach Lokrydzkich znajduje się wąwóz Termopile, stanowiący wygodne przejście z Tesalii do Beocji. Z Grecji Środkowej wąski przesmyk Koryncki prowadzi na Peloponez. Od 1893 roku przesmyk przecięty jest kanałem łączącym baseny Morza Egejskiego i Jońskiego. Peloponez ma charakter krainy górskiej. Uprawy są najbardziej rozwinięte w nadbrzeżnych krainach północnych: Achai i Elidzie. Część południową zajmuje Mesenia i Lakonia z urodzajną doliną rzeki Eurotas. W zachodniej części półwyspu, niedaleko Pirgos, nad rzeką Alfiós znajduje się Olimpia- miejsce najsłynniejszych igrzysk starożytności. U wybrzeży północno-zachodnich i zachodnich Grecji leżą Wyspy Jońskie. Największe z nich to: Kerkira, Levkada, Kefalinia i Zakinthos. Charakteryzują się łagodnym klimatem, uprawia się na nich figi, owoce cytrusowe i oliwki. Do wysp wybrzeża północnego należą Thasos i Samotraka. Na Morzu egejskim wyróżniamy dwie grupy wysp: Sporady Południowe i Cyklady. Stanowią one przejście do wybrzeży Azji Mniejszej. W najbliższym sąsiedztwie lądu położona jest podłużna Eubea. Od południa grecki teren basenu Morza Egejskiego zamyka leżąca już na Morzu Śródziemnym Kreta, a od wschodu wyspy greckie położone już przy wybrzeżu Azji Mniejszej: Lesbos i Chios.
LUDNOŚĆ, JĘZYK I RELIGIA
Grecja liczy około 10,3 mln mieszkańców. Grecy stanowią ok. 96% ludności, pozostali są to: Macedończycy, Albańczycy, Bułgarzy i Turcy. Średnia gęstość zaludnienia wynosi ok. 78 osób/km2. Stopień zurbanizowania mierzony odsetkami ludności miejskiej jest dosyć niski i wynosi ok. 37,5%. Językiem państwowym jest język nowogrecki powstały na bazie tzw. języka średniogreckiego. 98% obywateli greckich jest wyznania grecko-ortodoksyjnego. Katolicy i protestanci są grupami bardzo nielicznymi- lącznie ok. 0,5%. Spotyka się, chociaż sporadycznie muzułmanów, którzy stanowią 1,5%.

GOSPODARKA
Na terenie Grecji, występują różnorodne, lecz na ogół mało zasobne złoża surowców mineralnych. Najobficiej reprezentowane są różnorakie kruszywa i skały wykorzystywane w budownictwie. Nierzadko spotyka się rudy metali. Rudy żelaza wydobywa się na Półwyspie Chalcydyckim i w Attyce. Rudy metali kolorowych, cynku, ołowiu, miedzi, boksyty i chromity eksploatowane są ze złóż w Tesalii, południowej Attyce i Tracji. Obok rud żelaza, na Półwyspie Chalcydyckim wydobywa się sól kamienną i piryty. Bogate złoża wapieni, podstawowego surowca przy produkcji cementu dostępne są na niemal całym obszarze kraju. Natomiast słynne marmury greckie pochodzą z Attyki i wyspy Paros. Na wyspie Naksos wydobywana jest poważna ilość ziarnistego korundu wykorzystywanego w produkcji materiałów ściernych. W środkowo- zachodniej Macedonii i na Eubei występuje- o malej wartości opałowej- węgiel brunatny.
W przemyśle ciężkim najlepiej rozwinięty jest przemysł stoczniowy, specjalizujący się w remontach statków. W spożywczym na wysokim poziomie postawiona jest produkcja wina, oliwy jadalnej i konserw owocowych oraz rybnych. Tradycyjnie jedną z najważniejszych dziedzin ekonomiki kraju jest włókiennictwo. Do głównych ośrodków przemysłu włókienniczego należą Ateny, Pireus, Saloniki i Megara. Grecja posiada również międzynarodową renomę jako dostawca doskonałych gatunków tytoniu. Stosunkowo niezłą pozycje zajmuje przemysł chemiczny i farmaceutyczny. Znaczną rolę w gospodarce państwa odgrywa rybołówstwo i żegluga morska. Flota grecka pod względem tonażu zalicza się do ścisłej światowej czołówki.
Możliwości rozwoju greckiego rolnictwa są ograniczone przez górski charakter kraju i względny brak ziem nadających się do zagospodarowania. Tak więc rolnictwo skupia się na obszarach nizinnych Attyki i Tesalii. Grunty orne zajmują ok. 21%, pastwiska i łąki 24%, a lasy i zarośla śródziemnomorskie 41% ogólnej powierzchni. Wśród uprawianych roślin do najważniejszych należą zboża: pszenica, jęczmień, kukurydza i ryż; rośliny przemysłowe: tytoń, bawełna, sezam, rycynus oraz owoce cytrusowe, winna latorośl, oliwki, figi i warzywa. Duże znaczenie w gospodarce narodowej ma hodowla zwierząt takich jak owce i kozy.
WALUTA
Grecką monetą obiegową jest drachma, która dzieli się na 100 lepta.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Grecja

Wielki rozkwit sztuki, literatury i filozofii, jaki miał miejsce w miastach – państwach Grecji pomiędzy VIII a V w. p.n.e. wywarł zasadniczy wpływ na rozwój cywilizacji i kultury europejskiej. W Grecji szukali wiedzy i natchnienia uczeni i l...

Geografia

Grecja- przewodnik turystyczny

Wiadomości ogólne:

v Historia
W epoce brązu (3000-1200r. p.n.e.) kwitły potężne nadmorskie cywilizacje - kultura cykladzka, minojska i mykeńska. Według Homera był to czas przemocy i wojen wynikających ze współzawodnictwa w h...

Historia

Grecja w dobie klęski w Anatolii i zamachów stanu w 1915-1916r.

Niniejsza praca przedstawia sytuację Grecji w czasie jej przystąpienia do I wojny światowej, klęski w wojnie z Turcją o Anatolię i jej następstw. Lata 1915 – 1916 były dla Grecji okresem wahań pomiędzy zachowaniem neutralności a dołąc...

Edukacja europejska

Grecja

Stolica: Ateny
Powierzchnia: 131 957 km2
Podział administracyjny: 13 regionów podzielonych na 51 okręgów (tzw. nomesów)
Ludność: 10 460 000
Język urzędowy: grecki
Skład etniczny: Grecy 95,5%; Macedończycy 1,5%; Tu...

Historia

Grecja

Spis treści
1. Historia starożytnej Grecji
- Epoka mykeńska.
- Ciemne Wieki
- Epoka archaiczna
- Epoka klasyczna
- Epoka hellenistyczna
2. Kolebka starożytnej Grecji
- Wokół basenu Morza Śródziem...