Wpływ opalania na skórę i organizm człowieka

Światło słoneczne jest niezbędne dla organizmu człowieka. Wpływa m.in korzystnie na na autonomiczny układ nerwowy, powoduje wzmożenie przemiany materii i wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Ponadto chyba każdy chciałby cieszyć się piękną opalenizną. Jednak korzystanie z Słońca bez umiaru może spowodować raka skóry. Dlatego koniecznie powinno się zabezpieczyć skórę przed szkodliwym promieniowaniem.

Zdrowe opalanie

Nie ma wątpliwości, że kąpiele słoneczne mają korzystny wpływ na samopoczucie. Dzięki opaleniźnie zwiększa się odporność człowieka na zakażenia bakteriami chorobotwórczymi. Słońce uczynnia produkcję witaminy D3 w organizmie, która jest niezbędna, abyśmy mogli przyswajać wapń i inne minerały z substancji. Niektóre schorzenia (np.bezpłodność) leczy się helioterapią - metoda leczenia polegająca na naświetlaniu całego ciała lub jego części promieniowaniem Słońca.
Ponadto światło korzystnie wpływa na stan psychiczny człowieka.Latem mniej osób zapada na depresje niż jesienią i zimą. Dlatego w krajach Europy Północnej gdzie Słońce świeci rzadko stosuje się wyjątkowo silne oświetlenie sztuczne, które imituje światło naturalne.

Co za dużo to niezdrowo

Jednak mimo niezaprzeczalnych korzyści dla ludzkiego zdrowia, opalanie w nadmiarze może przyczynić się do powstania uczuleń, szybszego starzenia się skóry oraz raka. Promieniowanie UVB w zbyt dużej dawce, powoduje na skórze odczyn rumieniowo-zapalny. Podczas tworzenia się rumienia może ulec uszkodzeniu białko komórek, które chronią przed nowotworami w tym najgroźniejszym - czerniakiem. Szczególnie narażeni na wystąpienie rumienia narażone są osoby o jasnej karnacji. Ponadto niektóre perfumy i leki np. sulfonamidy użyte podczas opalania mogą wywołać reakcje uczuleniowe.

Na promieniowanie słoneczne szczególnie wrażliwe są małe dzieci. Dlatego należy pamiętać, że dzieci do 3. roku życia nie powinny w ogóle się opalać. W godzinach największego nasłonecznienia, tj. miedzy 11 a 16 najmłodsi nie powinni być narażani na działanie

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Drugie oblicze opalania

Fale elektromagnetyczne towarzyszą nam w życiu nieustannie. Ich długość ma bardzo szeroki zakres począwszy od liczących ponad 1000 m radiowych fal długich, a skończywszy na promieniowaniu gamma, gdzie długość fali jest rzędu 10-13 m.

Kosmetologia

Efekty działania promieni ultrafioletowych na skórę

Spis treści:

1. Budowa skóry
a) naskórek
b) skóra właściwa
c) tkanka podskórna

2. Cechy skóry

3. Funkcje skóry

4. Czym jest promieniowanie ultrafioletowe?

5. Historia promieniowania ...

Fizyka

Promieniowanie słoneczne

Promieniowanie Słoneczne
Słońce dostarcza na powierzchnię Ziemi najwięcej energii. Dzieje się tak z powodu niewielkiej odległości, jaka dzieli oba te ciała niebieskie. Wynosi ona bowiem średnio 149,6 miliona kilometrów, podczas gdy dy...

Biologia

Pierwiastki rakotwórcze w roślinach

1. Metale ciężkie i ich źródła
2. Podstawowe metale ciężkie
3. Wpływ metali ciężkich na hodowlę roślin
4. Wpływ metali ciężkich na człowieka
5. Jak ograniczyć ilość metali ciężkich w środowisku
6. Wnioski

Kosmetologia

Pielęgnacja piersi w domu i gabinecie kosmetycznym

BUDOWA PIERSI

Pierś kobieca jest zbudowana z gruczołu sutkowego, powięzi i skóry, pod którą znajduje się warstwa tkanki tłuszczowej równej grubości.

Ukształtowany gruczoł mleczny dojrzałej kobiety składa się z kilkun...