Pojęcie szkody

Przez szkodę należy rozumieć uszczerbek w obecnym i przyszłym majątku, jakiego poszkodowany doznaje wbrew swojej woli. Szkodę stanowi, więc różnica między dwoma stanami majątkowymi: tym po wyrządzeniu szkody, i tym, który by istniał, gdyby szkody nie wyrządzono.
Szkoda majątkowa obejmuje 2 elementy:
1. Strata - efektywny uszczerbek pomniejszający majątek poszkodowanego,
2. Utracony zysk, czyli korzyści, jakie poszkodowany byłby osiągną, gdyby mu szkody nie wyrządzono
Istnieją dwa typy szkód majątkowych:
1. Na mieniu (te wyrządzone na majątku, bez związku z osobą poszkodowanego np. zniszczenie rzeczy)
2. Na osobie (te, które są następstwem uszkodzenia ciała, lub wywołania rozstroju zdrowia, a więc mają związek z osobą np. utracone w skutek choroby zarobki, zniszczona w skutek wypadku odzież)
Wysokość szkody - może być ustalona przez zainteresowanych lub sprecyzowana przez sąd w trakcie procesu.
Odpowiedzialność za szkodę: podstawą takiej odpowiedzialności może być umowa, w której jedna ze stron przyjmuje na siebie obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej drugiej stronie (np. umowa ubezpieczenia). Najczęściej jednak podstawę odpowiedzialności za szkodę stanowi ustawa, która łączy w sobie obowiązek naprawienia szkody z rozmaitymi zdarzeniami, a przede wszystkim z czynami niedozwolonymi (odpowiedzialność deliktowa) i z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umów (odpowiedzialność kontraktowa -art. 471 k.c.- "Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania, bądź nienależytego wykonania zobowiązania, chyba, że niewykonanie, lub nienależyte wykonanie zobowiązania jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi." Przesłanki do odpowiedzialności kontraktowej:
Naprawienie szkody może nastąpić:
a) Przez przywrócenie rzeczy do stanu poprzedniego (restytucja naturalna)
b) przez zapłatę odszkodowania (restytucja pieniężna). W sprawie wysokości odszkodowania k.c. przyjmuje generalną zasadę, że ma ona odpowiadać wysokości szkody.
Wybór jednego z wymienionych sposobów należy do osoby, która poniosła szkodę. Ustanowienie tej reguły wynika z dążenia do pełniejszej ochrony interesów osoby poszkodowanej. Tylko w przypadku, gdyby przywrócenie rzeczy do stanu poprzedniego było niemożliwe, albo pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, może on odmówić restytucji naturalnej. Wówczas roszczenie poszkodowanego ogranicza się do prawa żądania odszkodowania pieniężnego.
W sprawie wysokości odszkodowania kodeks cywilny przyjmuje generalną zasadę, że ma ona odpowiadać wysokości szkody. Przejawia się w tym chęć zapewnienia poszkodowanemu pełnej ochrony majątkowej. W niektórych przypadkach przepisy przewidują odstępstwo od wymienionej zasady.

Naprawianie szkody majątkowej na osobie( uszkodzenie ciała, wywołanie rozstroju zdrowia) obejmuje wyrównanie wszelkich kosztów wynikłych z uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, np. kosztów leczenia, utraconych zarobków, kosztów opieki w domu, a ponadto rentę związaną z utratą zdolności do pracy zawodowej.
Odrębnym zagadnieniem jest odpowiedzialność za tzw. szkodę niemajątkową, którą przepisy k.c. nazywają: pieniężnym zadośćuczynieniem za krzywdę. Zadośćuczynienie za krzywdę przysługuje tylko nielicznym, wyraźnie przepisami przewidzianych przypadkach, a mianowicie w razie uszkodzenia ciała, pozbawienie wolności oraz nakłanianie człowieka za pomocą podstępu, gwałtu lub nadużycia stosunku zależności do poddania się czynowi nierządnemu, a także w razie naruszenia dóbr osobistych. W razie śmierci poszkodowanego sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny odpowiednie odszkodowanie, jeżeli nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej. Celem zadośćuczynienia za krzywdę jest złagodzenie cierpień pokrzywdzonego przez stworzenie mu lepszej sytuacji życiowej.

Dodaj swoją odpowiedź
Przyroda

Wyjaśnij pojęcie hałda i szkody górnicze oraz wypisz działania do poprawy czystości na Wyżynie Śląskiej.

Wyjaśnij pojęcie hałda i szkody górnicze oraz wypisz działania do poprawy czystości na Wyżynie Śląskiej....

Biologia

Jakie szkody wyżądza tasiemiec w organiźmie człowieka?   Wyjaśnij pojęcie parazytologia.   Błagam to na jutro z góry dzięki     DAJĘ NAJ !!!!!!!!!!!!!!!!

Jakie szkody wyżądza tasiemiec w organiźmie człowieka?   Wyjaśnij pojęcie parazytologia.   Błagam to na jutro z góry dzięki     DAJĘ NAJ !!!!!!!!!!!!!!!!...

Administracja

Prawo Zobowiązań-zarys

1. Pojęcie zobowiązania

Zobowiązanie – stosunek prawny, w którym jedna osoba (wierzyciel) może żądać świadczenia od drugiej strony (dłużnik), która zobowiązana jest to świadczenie spełnić. Zobowiązanie jest stosunkiem pra...

Pedagogika

Agresja i przemoc - pojęcie i podstawy metodologii

W dzisiejszych czasach agresja i przemoc to problem, który dotyka każdego człowieka. Niepokojącym faktem jest to, że coraz częściej zachowania agresywne występują u dzieci, nawet w wieku wczesnoszkolnym.
Zjawiskiem agresji i przemocy ...

Makroekonomia

Dumping. Postępowanie antydumpingowe

Dumping - określenie to zawiera artykuł VI GATT/WTO oraz II kodeksu antydumpingowego. W rozumieniu kodeksu antydumpingowego produkt uznaje się za będący przedmiotem dumpingu tzn. wprowadzony do handlu w drugim kraju po cenie niższej od jego wa...