Początki nowożytnego świata

1. Epoka wielkich odkryć

Rok 1492, w którym genueńczyk Krzysztof Kolumb dotarł do wybrzeży wysp Ameryki Środkowej przekonany, że odkrył drogę do Indii, stanowi w wielu podręcznikach historii datę graniczną między średniowieczem a epoką nowożytną. Europejczycy dopiero w kilka lat później, dzięki wyprawie innego Włocha, Amerigo Vespucci, dowiedzieli się, że Kolumb odkrył zupełnie dotąd nieznany ląd, nazwany w 1507 r. na cześć Vespucciego, Ameryką.

Poszukiwaną drogę do Indii odnalazł natomiast Vasco da Gama, który w 1497 r. wyruszył z Portugalii i opłynąwszy Afrykę znalazł się na wodach Oceanu Indyjskiego.

Te przedsięwzięcia śródziemnomorskich żeglarzy stanowiły fragment wielkiej przygody europejskich kupców, rycerzy, zawodowych żeglarzy i skazańców (dla których zaokrętowanie się było jedyną szansą uniknięcia stryczka), którzy miedzy połową XV a połową XVI w. wyruszyli na morza i oceany, by odkrywać nieznane lądy i szlaki morskie.

Uwarunkowania i cele wypraw. Wyprawy na Atlantyk, Oceany Indyjski i Spokojny poprzedziło stopniowe poznawanie wybrzeży zachodniej Afryki, do których docierano drogą morską, na dużych statkach – karawelach.

Około 1430 r. Portugalczycy opanowali żeglugę na Wyspy Azorskie.

W XIV w. fale głodu, epidemie i zniszczenia wojenne w Portugalii spowodowały spadek zaludnienia, a w rezultacie kryzys, który dotknął warstwy feudalne i pchnął je do udziału w wojnach i podbojach poza granicami Półwyspu Pirenejskiego. Terenem ekspansji szlachty portugalskiej stały się północne i zachodnie ziemie Afryki.

Przewodził tej szlachcie syn króla Jana I, książę Henryk o przydomku Żeglarz (1394 – 1464 r.).

W XV w. znaczne trudności napotykał handel lewantyński.

Przez cały XV w. wyprawy ożywiała legenda o dalekim chrześcijańskim kraju „księdza Jana”, który sytuowano w okolicach Etiopii i do którego zamierzano dotrzeć.

Cywilizacje Ameryki. W XV – XVI w. cechowały ich bardzo duże różnice cywilizacyjne. Cztery ludy: Majowie, Toltekowie, Aztekowie i Inkowie stworzyły bardzo bogate kultury, natomiast większość plemion żyła na prymitywnym stopniu rozwoju.

Imperium zamorskie Portugalii. W 1494 r. między królestwami Półwyspu Pirenejskiego został zawarty traktat, który określił ich strefy wpływów i podbojów.

W początkach XVI w. dzięki podbojom Alfonso D’Albuquerqua Portugalia zdominowała handel na Oceanie Indyjskim i zapanowała nad jego wodami.

Portugalia już w końcu XV w. stała się największym producentem cukru w naszym kręgu cywilizacyjnym.

Podboje i organizacja kolonii hiszpańskich.

W 1519 r. pod wodzą Ferdynanda Corteza rozpoczął się podbój Meksyku.

Cesarz Karol V przyznał w 1531 r. Franciszkowi Pizarro prawo zorganizowania tam prowincji hiszpańskiej.

W połowie XVI w. Ameryka Środkowa i Południowa, z wyjątkiem terytorium Brazylii oraz Gujany, stały się częścią imperium hiszpańskiego, które na północy sięgało do dzisiejszej Kalifornii, Luizjany i Florydy. Koloniami w Ameryce zarządzała powstała w 1524 r. Rada Indii.
Już w połowie XVI w. w kopalniach południowoamerykańskich wydobywano prawie dwukrotnie więcej złota niż w Afryce i Europie łącznie (ok. 5400 kg rocznie; 20% kruszców otrzymywał skarb w Madrycie).

„Stary” i „Nowy Świat”. W 1605 r. w Dolinie Anahuac było już tylko 1075 tys. Indian, czyli około 4%(!).
Już w drugiej połowie XV w. Portugalczycy wywieźli z zachodniej Afryki ok. 140 tys. Murzynów, początkowo do Europy, a w następnym stuleciu bezpośrednio do kolonii w Ameryce.

2. Kierunki rozwoju gospodarczego Europy w XV – XVI w.

Schyłek XV i XVI w. należą do okresów szybkiego rozwoju gospodarczego Europy.

Produkcja miejska. Rzemiosło w XV – XVI w. rozwijało się nadal w przeważającej mierze w ramach systemu cechowego.

Główną gałęzią wytwórczości miejskiej pozostawała w XVI w. produkcja tkanin, przede wszystkim sukiennictwo.

Najistotniejszą jednak zmianą był bardzo szybki rozwój w XVI w. produkcji tkanin wełnianych w Anglii.

W drugiej połowie XVI w. w Wenecji, Florencji, Lucce i w Mediolanie rozwinęła się produkcja, przeznaczonej na dwory monarsze i arystokratyczne, luksusowej tkaniny jedwabnej, co wiązało się z rozwojem hodowli jedwabników na terenie Półwyspu Apenińskiego.
Handel.

Artykuły kolonialne importowane z krajów Lewantu i Dalekiego Wschodu stanowiły przede wszystkim korzenie i przyprawy (pieprz, goździki, cynamon itp.) oraz cukier, którego udział w przywozie rósł u schyłku XVI w.

Spółki handlowe. Czasem spółki przekształcały się w kompanie handlowe, działające pod protektoratem państwa i uzyskujące monopol na handel z określonym regionem.

Banki i giełdy. Zwiększone obroty towarowe wymagały kredytu i możliwości rozliczeń bezgotówkowych. Wpłynęło to na dalszy rozwój w XV i na początku XVI w. domów bankowo-handlowych, zwłaszcza w Genui, Florencji, Norymberdze i Augsburgu. W ciągu XVI w. sprawowaną dotychczas przez wielkie banki rolę instytucji umożliwiających rozliczenia bezgotówkowe przejęły giełdy.

Rolnictwo. Dualizm w rozwoju gospodarczym Europy. Mimo, iż w charakterystyce rozwoju gospodarczego Europy w XV – XVI w. uderza dynamika i nowoczesność form organizacyjnych produkcji miejskiej, to nie należy jednak zapominać, że przeważająca część ludności kontynentu pracowała w rolnictwie.

Przemiany w rolnictwie XVI w. doprowadziły do powstania zjawiska określonego jako dualizm w rozwoju gospodarczym Europy.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

U progu nowożytnego świata. Przyczyny i skutki przemian politycznych, gospodarczych, kulturowych i religijnych w XVI w.

Wiek XVI to wiek przemian. Przyniósł on wiele nowych myśli i rozwiązań, a także problemów. Początki zmian to koniec XV w. Zmiany gospodarcze zapoczątkowały odkrycia geograficzne, które dość mocno zmieniły gospodarkę. Dzięki nim rozwi...

Historia

Grecja - informacje na sprawdzian

Grecja
Grecy:
• Uprawą ziemi – pszenica, jęczmień, żyto, fasola
• Hodowali kozy i owce
• Sadzili drzewa: oliwne, grusze jabłonie, figi, winne latorośli, krzewy oliwne
• Zajmowali się rybołówstwem
• Rzemi...

Historia

Początki renesansu we Włoszech i jego pierwsze echa za Alpami

Nic przebrzmiały jeszcze echa potężnej wizji Dantego, której mistyczny uniwersalizm stał się najpełniejszą synteza kultury mijającego średniowiecza, gdy przedstawicie! następnego pokolenia stworzył poetycką wizję wieszczącą nadejści...

Turystyka i rekreacja

Filozofia

JOŃSKIE POCZĄTKI FILOZOFII

1) TALES, ANAKSYMANDER, ANAKSYMENES /GRECKA FILOZOFIA PRZYRODY I SYSTEMY PRESOKRATYCZNE/

TALES -> , pochodził z Miletu, pierwszy filozof przyrody, który zerwał z mitologiczną tradycją, kupiec wykor...

Język polski

Renesans - charakterystyka epoki

Renesans
Renesans jest epoką otwierającą czasy nowożytne. Przepaść między „starą” a „nową” kulturą europejską jest wielka, ponieważ na przełomie XV/XVI wieku we Włoszech, a w XVI wieku w innych częściach kontynentu, zmien...