zasady zawierania i rozwiązywania umów o pracę.

zasady zawierania i rozwiązywania umów o pracę.
Odpowiedź

Umowa o pracę może być zawarta na:  - czas nieokreślony, - czas określony lub czas wykonania określonej pracy, - zastępstwo (art. 25§1 Kodeksu pracy).  Ta ostatnia forma – umowa na zastępstwo jest stosunkowo nowa. Została wprowadzona po to, aby w sytuacji, gdy zachodzi konieczność zastępowania pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca mógł w tym celu zatrudnić innego pracownika. Zatrudnienie następuje na podstawie umowy o pracę na czas określony, tj. do momentu powrotu do pracy zastępowanego pracownika (art.25§1 Kodeksu pracy). Pracodawca nie może w nieskończoność zawierać z nami umów na czas określony. Zawarcie z pracownikiem trzeciej z kolei umowy na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, pod warunkiem jednak, że przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca. Zasada ta dotyczy jednak obecnie wyłącznie pracodawców nie prowadzących działalności gospodarczej czyli np. administrację. Zasada ta nie dotyczy jednak umów o pracę na czas określony zawartych: - na zastępstwo - w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie (art.251§1 Kodeksu pracy). Rozwiązanie umowy o pracę Sposób rozwiązania umowy o pracę zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Inaczej rozwiązywana jest umowa zawarta na czas określony, czy na zastępstwo, a inaczej na czas nieokreślony. Zupełnie inne zasady dotyczą rozwiązywania tzw. umów cywilnoprawnych (umów zlecenie i o dzieło). Umowa o pracę może być rozwiązana (art. 30 Kodeksu pracy): 1. Za porozumieniem stron, czyli pracownika i pracodawcy. W takim przypadku możliwe jest każde rozwiązanie umowy o pracę, o ile tylko obie strony się na nie zgadzają. Jeżeli pracodawca nie ma nic przeciwko temu możemy odejść z pracy nawet z dnia na dzień, np. jeżeli ktoś zaproponował nam warunki atrakcyjniejsze od dotychczasowych. Należy jednak pamiętać, że pracodawca nie ma obowiązku takiego niezwłocznego rozwiązywania z nami umowy. 2. Za wypowiedzeniem, tj. przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Wypowiedzieć stosunek pracy może zarówno pracodawca, jak i pracownik.

Dodaj swoją odpowiedź
Zarządzanie kadrami

Podstawowe zasady prawa pracy

Podstawową fundamentalną zasadą prawa pracy jest wolność pracy (poprzednio prawdo do pracy) usankcjonowana na mocy art. 65 Konstytucji i art. 10 Kodeksu pracy, która oznacza, że:
• każdy ma prawo do swobodnie wybranej pracy,
• n...

Podstawy przedsiębiorczości

Sposoby rozwiązywania umowy o prace na czas nieokreslony

1. UMOWA O PRACE

Umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie, z wyraźnym określeniem rodzaju i warunków umowy(...)”(art. 291 k.p.) Umowa taka musi, przede wszystkim, zawierać:
· rodzaj świadczonej pracy, miejsce jej wykonywan...

Pedagogika

Działalność instytucji pomocy społecznej.

SPIS TREŚCI
1. Wyjaśnienie podstawowych pojęć 3
1.1 opieka społeczna
1.2 pomoc społeczna
1.3 praca socjalna
2. Jednostki organizacyjne pomocy społecznej 5
3. Elementy pomocy społecznej 10
4. Zasady pomocy społ...

Podstawy przedsiębiorczości

Umowa o pracę i jej rodzaje

Umowa o pracę

Umowa o pracę jest dwustronną czynnością prawną. W wyniku jej zawarcia pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy pod jego kierownictwem w miejscu i czasie wyznaczonym przez...

Język polski

wypowiedzenie umowy o prace z przyczyn dotyczących pracodawcy

Praca dyplomowa napisana pod kierunkiem
Dr Jana Piątkowskiego

Bydgoszcz 2001

Spis treści

Wstęp

Rozdział I
Pojęcie, rodzaje i funkcje wypowiedzenia umowy o pracę.

Rozdział II
Zwolnie...