Zróżnicowanie poziomu rozwoju gospodarczego w Afryce

Zróżnicowanie poziomu rozwoju gospodarczego w Afryce.



Wstęp


Afryka to pod względem rozwoju gospodarczego najsłabiej rozwinięty kontynent na świecie. Nie wszystkie kraje są jednak słabo rozwinięte. Wszystkie kraje Afryki możemy podzielić na dwie grupy: kraje słabo i średnio rozwinięte. Wg najnowszych danych w Afryce nie ma krajów wysoko rozwiniętych gospodarczo.
Kraje średnio rozwinięte to kraje położone na północy i południu Afryki (Egipt, Tunezja, Libia, Algieria, Maroko - Namibia, RPA ), mające dostęp do morza/oceanu i bogate w surowce mineralne. Największy udział w gospodarce tych krajów ma przemysł wydobywczy. W krajach tych wydobywa się m.in.: ropę naftową, gaz ziemny, uran, platynę, cynę, miedź oraz złoto i diamenty. Małą rolę w gospodarce tych państw odgrywa rolnictwo i przemysł przetwórczy(dobrze rozwinięty tylko w Egipcie, RPA, Algierii i Maroku).
Do grupy krajów słabo rozwiniętych zaliczamy pozostałe 44 kraje Afryki( ). W państwach tych mieszka większość ludności Afryki.
15 najbiedniejszych krajów Afryki zamieszkuje ponad 1/3 ludności kontynentu.
W krajach tych panuje powszechne ubóstwo, gdyż główną gałęzią gospodarki jest tam mało dochodowe rolnictwo. W tych rolniczych państwach nie istnieje przemysł wydobywczy, zdarzają się natomiast ośrodki przemysłu przetwórczego(Kenia, Etiopia). W krajach słabo rozwiniętych uprawia się m.in.: kukurydzę, ryż, proso i sorgo oraz banany, kawę i kakao. Uprawy roślin uzależnione są klimatu, dlatego też najwięcej roślin uprawia się w środkowej części Afryki(klimat równikowy), a mniej na południu, czy północy(klimat podzwrotnikowy).







Wybrane kraje średnio rozwinięte


Republika Południowej Afryki

RPA to najlepiej rozwinięte państwo spośród grupy średnio rozwiniętych. PKB na mieszkańca RPA wynosi 9900$. Na terenie tego kraju występują liczne bogactwa naturalne, a także żyzne gleby. Główną gałęzią gospodarki w RPA jest przemysł wydobywczy, który opiera się na wydobyciu:
 złota (40% światowych zasobów);
 diamentów (50% światowych zasobów);
 węgla kamiennego (80% zasobów Afryki);
 metali kolorowych (chrom, mangan, srebro);
 pierwiastków radioaktywnych (tor, uran);
 soli fosforu i fluoru;
W Republice Południowej Afryki dobrze rozwinięty jest również przemysł przetwórczy (chemiczny, skórzany, maszynowy, elektrotechniczny, petrochemiczny oraz odzieżowo-włókienniczy). RPA wyróżnia się spośród innych średnio rozwiniętych krajów Afryki dobrze rozwiniętym rolnictwem
( tereny uprawne zajmują 75% powierzchni kraju). Rolnicy tego kraju produkują więcej żywności niż konsumują mieszkańcy RPA(nadwyżka przeznaczona jest na eksport). W RPA uprawia się głównie:
 zboża – kukurydzę, pszenicę, owies, jęczmień;
 cytrusy – banany, cytryny;
 orzeszki ziemne;
 tytoń;
 ziemniaki, pomidory, fasolę;
W RPA hoduje się także zwierzęta – konie, owce oraz trzodę chlewną. U wybrzeży znajdują się bogate w ryby łowiska wykorzystywane przez rozwiniętą flotę rybacką RPA. Republika Południowej Afryki posiada wielu ważnych partnerów gospodarczych. Są to m.in.: Unia Europejska, USA oraz Kanada.
RPA jest najlepiej rozwiniętym krajem Afryki. Nowoczesny przemysł i wysokodochodowe gospodarstwa rolne białych kontrastują ze słabo rozwiniętymi regionami zamieszkanymi przez ludność afrykańską. Szczególnie bujny rozwój gospodarki w RPA przypadał na lata II wojny światowej i okres powojenny, co wiązało się z szybkim napływem kapitału zagranicy(Anglia, USA, RFN).




Tunezja

Tunezja to mały kraj położony na północy Afryki. Na jego terenie znajdują się liczne złoża rud cynku i ołowiu oraz fosforytów i rud żelaza. Tak jak we wszystkich krajach średnio rozwiniętych Afryki, największą rolę w gospodarce Tunezji odgrywa przemysł wydobywczy. Rolnictwo opiera się na uprawie pszenicy, i nie stanowi „filaru” gospodarki tego kraju. W Tunezji, dzięki korzystnemu położeniu geograficznemu, rozwinęła się także turystyka. Średnie PKB na mieszkańca w Tunezji wynosi 6800$. Głównymi partnerami gospodarczymi tego kraju są Niemcy, Włochy oraz Francja.

Algieria

Algieria leży w Afryce Północnej, nad morzem Śródziemnym, między Marokiem, a Tunezją. Jest to bardzo duże państwo, które swoją gospodarkę opiera na przemyśle wydobywczym. Na terenie Algierii występują liczne złoża ropy naftowej, gazu ziemnego oraz rud cynku i ołowiu. W Algierii rozwinęły się także inne gałęzie przemysłu – rafineryjny, metalowy, elektroniczny oraz chemiczny. PKB na mieszkańca Algierii wynosi 5300$. Rolnictwo nie odgrywa w tym kraju znaczącej roli, ponieważ większa część terenu Algierii to pustynia – Sahara. Na tej pustyni znajduje się większość złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Gospodarczymi partnerami Algierii są: Francja, Włochy, Niemcy, Hiszpania oraz USA.

Egipt

Gospodarka Egiptu także opiera się na przemyśle wydobywczym. Na terenie tego państwa występują złoża ropy naftowej oraz rud żelaza i manganu. PKB na jednego mieszkańca w Egipcie wynosi 4000$. Dzięki korzystnemu położeniu (dorzecze Nilu) w Egipcie dosyć dobrze rozwinęło się rolnictwo.
W kraju tym uprawia się m.in.: bawełnę, ryż, kukurydzę oraz pszenicę, a hoduje bawoły, owce, kozy i bydło. Znaczne zyski Egipt czerpie z eksploatacji kanału sueskiego. Do niedawna Egipt był państwem gdzie napływał głównie kapitał zagraniczny. W 1991 r. władze postanowiły odejść od takiego modelu gospodarki i wprowadzić elementy zgodne z ustawami MFW. Największymi partnerami gospodarczymi Egiptu są UE, USA i Japonia.




Libia

Główną gałęzią gospodarki jest w Libii przemysł wydobywczy. W kraju tym wydobywa się głównie ropę naftową i gaz ziemny. Przemysł wydobywczy stanowi w tym kraju 50% PKB, który w Libii wynosi 6200$.

Maroko

Maroko jest krajem rolniczo-surowcowym o stosunkowo dobrze rozwiniętym przemyśle przetwórczym. Główne bogactwa naturalne tego kraju to: rudy cynku i ołowiu, rudy kobaltu, fosforyty i rudy manganu. PKB na jednego mieszkańca Maroka wynosi 3900$.


Wybrane kraje słabo rozwinięte


Demokratyczna Republika Konga

DRK to jedno z najbiedniejszych państw świata pomimo, iż na jego terenie znajduje się wiele bogactw mineralnych, a warunki klimatyczne sprzyjają rolnictwu. Przyczyną niekorzystnej sytuacji gospodarczej w kraju są autorytarne rządy, wysokie bezrobocie oraz brak jedności narodowej i zróżnicowanie etniczne. Główną dziedziną gospodarki w DRK jest przemysł wydobywczy. W kraju tym wydobywa się:
 rudy kobaltu(16 tys. t. – 1. miejsce na świecie):
 diamenty(12 mln karatów – 2. miejsce na świecie);
 rudy miedzi(144 tys. t. – 6. miejsce na świecie);
 ropę naftową(1,4 mln t.);

W DRK w niewielkim stopniu rozwinął się też przemysł włókienniczy, chemiczny, drzewny oraz spożywczy. Rolnictwo w Demokratycznej Republice Konga opera się na uprawach kukurydzy, sorga, ryżu. manioku oraz bananów, kawy, herbaty, palmy oleistej, orzeszków ziemnych i trzciny cukrowej. PKB na mieszkańca w DRK wynosi 600$.



Tanzania

Tanzania to jedno z najbiedniejszych krajów Afryki i świata. Podstawą gospodarki w tym kraju jest rolnictwo.
W Tanzanii uprawia się głównie kukurydzę, maniok, sorgo, proso, ryż, bataty, banany oraz kawę, bawełnę, tytoń i herbatę. Mimo wydobycia diamentów Tanzania to kraj biedny, PKB na mieszkańca wynosi tam 600$. Przemysł w Tanzanii jest słabo rozwinięty. na terenie kraju znajdują się jedynie nieliczne małe zakłady przemysłu papierniczego, chemicznego, maszynowego oraz elektrotechnicznego i skórzanego.







Sudan

Sudan to słabo rozwinięty kraj rolniczy. Duży wpływ na gospodarkę tego kraju ma trwająca do dziś wojna domowa. Rolnictwo w Sudanie jest prymitywne, rozdrobnione. W Sudanie uprawia się głównie bawełnę orzeszki ziemne, sorgo, sezam, proso, pszenicę, jęczmień, soję, trzcinę cukrową, palmę daktylową oraz cytrynę i mango. W państwie tym rozwinęła się hodowla kóz, bydła, wielbłądów i owiec. Tak jak w Tanzanii przemysł w Sudanie jest słabo rozwinięty. Istnieją jedynie małe zakłady przemysłu chemicznego, drzewnego, spożywczego i skórzanego. Mimo słabo rozwiniętego przemysłu oraz nie do końca dobrze prosperującego rolnictwa PKB na mieszkańca w Sudanie wynosi 1400$.







Afryka jest kontynentem biednym, o dużym zróżnicowaniu poziomu rozwoju gospodarczego. Tylko kilka krajów jest średnio rozwinięta gospodarczo, pozostałe 44 są daleko od osiągnięcia progu PKB – 2000$. Dużą rolę dla rozwoju gospodarki a Afryce odegrało położenie bogactw naturalnych. Państwa średnio rozwinięte swoją gospodarkę opierają na ich wydobyciu, a słabo rozwinięte, na mało dochodowym rolnictwie, które nie jest dobrze zorganizowane.






Skróty:

DRK – Demokratyczna Republika Konga.
RPA – Republika Południowej Afryki.
MFW – Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
PKB – Produkt Krajowy Brutto.













Bibliografia :

- http://www.wikipedia.pl
- http://www.encyklopedia.interia.pl
- http://www.wiem.onet.pl
- Feliks Szlajfer, „Geografia regionalna świata”, Wyd. Nowa Era, Warszawa 2004.
- Praca zbior., „Ilustrowana encyklopedia dla młodzieży”,
Wyd. Kluszczyński, Kraków 1997.

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Zróżnicowanie gospodarcze świata

Na świecie istnieje ponad 200 państw. Państwa te różnią się między sobą pod wieloma względami, w tym także pod względem gospodarczym. Wielkość gospodarki narodowej tradycyjnie wyraża się za pomocą wielkości produktu krajowego brutt...

Geografia

Geografia społeczno - ekonomiczna świata

Ludność świata
Liczba ludności i przyrost naturalny
W końcu lat 90-tych liczba ludności świata wynosi ponad 6 mld. Wartość ta
ukształtowała się w wyniku stałego przyrostu ludności, ale
zróżnicowanego pod względem tem...

Geografia

Geografia ekonomiczna

Co to jest system?

FAKTOGRAFIA – konkretne, jednostkowe dane statystyczne, zjawiska gospodarcze przeniesione na liczby.

PRAWIDŁOWOŚĆ ROZWOJU GOSPODARCZEGO – w przestrzeni analiza przyczyn ich terytorialnego rozmieszczenia, u...

Geografia

Odpowiedzi na pytania maturalne

1. Wymień rodzaje upraw przemysłowych na świecie. Przedstaw rejonizację dowolnej uprawy.

W produkcji roślinnej wyróżniamy:
· uprawy alimentacyjne (zboża, rośliny korzeniowe, oleiste i cukrodajne, warzywa, owoce)
· uprawy ...

Geografia

Zróżnicowanie religijne ludności

Ogromna rolę w dziejach ludzkości spełniały i spełniają religie. Kształtowały one i nadal kształtują świadomość ludzi oraz ich postawy życiowe. Religie dzielą się na monoteistyczne (jednobóstwo) i politeistyczne (wielobóstwo). Ró�...