Samorząd terytorialny

SAMORZĄD TERYTORIALNY ? na stopniu podstawowym został utworzony na mocy ustawy z dnia 8.III.1990r. o samorządzie terytorialnym.
Ustrój terytorialny w Rzeczpospolitej Polskiej zapewnia decentralizację władzy publicznej. (decentralizacja) Oznacza ona wykonywanie części zadań publicznych, określonych ustawami w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez ogół mieszkańców. Mieszkańcy gminy zatem tworzą wspólnotę samorządową, mieszkańcy powiatu tworzą lokalną wspólnotę samorządową a mieszkańcy województwa tworzą regionalną wspólnotę samorządową.

REFERENDUM LOKALNE
Przez referendum mieszkańcy w drodze głosowania wyrażają swoją wolę co do sposobu rozstrzygania danej sprawy dotyczącej ich oraz mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji organów danej jednostki albo w sprawie odwołania organu stanowiącego te jednostki przed upływem kadencji.
W sprawach odwoływania organu stanowiącego oraz w sprawach samo opodatkowania się mieszkańców na cele publiczne rozstrzyga się wyłącznie w drodze referendum. Referendum polega na udzieleniu na urzędowej karcie do głosowania pozytywnej albo negatywnej odpowiedzi na postawione pytania albo na dokonaniu wyboru pomiędzy zaproponowanymi wariantami.
Z inicjatywą, referendum przeprowadzonego na wniosek mieszkańców wystąpić może:
- grupa co najmniej 15 obywateli, którym przysługuje prawo wybierania do organu stanowiącego,
- struktura terenowa partii politycznej, działająca w danej jednostce samorządu terytorialnego,
- organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną.
Referendum jest ważne jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30% uprawnionych do głosowania a wynik jest rozstrzygający jeżeli za jednym z rozwiązań oddano więcej niż połowę ważnych głosów a gdy dotyczyła samo opodatkowania co najmniej 2/3 ważnych głosów.

Dodaj swoją odpowiedź
Administracja

Samorząd terytorialny (wshe Włocławek dr Nowicki)

1.Administracja publiczna
Wykonywaniu administracji publicznej w terenie slu/y samorząd terytorialny.
Administracja publiczna to działalność organizatorska bo administracja organizuje zadania, zarządza. Administracja
publiczna to s...

Pedagogika

Źródła dochodów budżetu jednostki samorządu terytorialnego na przykładzie gminy Modliborzyce w latach 2005-2008, samorząd terytorialny

Wstęp

Samorząd terytorialny jest to specyficzna organizacja społeczności lokalnej (gmina, powiat) lub regionalnej (województwo samorządowe) i zarazem – forma administracji publicznej, w której mieszkańcy tworzą z mocy prawa wspó...

Prawo administracyjne

Stanowienie prawa przez samorząd terytorialny

Zanim zaczniemy nasze rozważania n.t. stanowienia prawa przez samorząd terytorialny, należałoby się najpierw zastanowić nad zasadą funkcjonowania zarówno samorządu terytorialnego jak i władzy państwowej. Przede wszystkim, samorząd jak sa...

Politologia

Samorząd terytorialny

SAMORZĄD TERYTORIALNY

Podział administracyjny Polski nie jest jednolity. Możemy wyróżnić trzy zasadnicze grupy podziału:
a) podział terytorialny, tworzony dla organów terenowych posiadających znaczenie zasadnicze i organów o...

Wiedza o społeczeństwie

Samorząd terytorialny.

1. Czym jest samorząd terytorialny?
Samorząd terytorialny, to jedna z najstarszych form samorządu. Zgodnie z art. 163 Konstytucji RP samorząd terytorialny "wykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez Konstytucję lub ustawy dla o...

Wiedza o społeczeństwie

Samorząd terytorialny

Samorząd terytorialny, to jedna z najstraszych form samorządu. Zgodnie z art. 163 Konstytucji RP samorząd terytorialny "wykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez Konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych".
Istotą...