"Katarynka" charakterystyka pana Tomasza.

W książce Bolesława Prusa pt. "Katarynka" głównym bohaterem jest starszy mężczyzna - pan Tomasz. Mieszka on samotnie w dużym domu i posiada wielki majątek. Jako młodzieniec szalał za kobietam, ale niestety za długo czekał, żeby się oświadczyć "Ale cóż z tego, kiedy pan Tomasz nie mógł nigdy znaleźć ani jednej chwili na oświadczyny będąc zajęty jeżeli nie praktyką to - schadzkami."
Główny bohater ma siwe, łagodne oczy, szpakowate włosy i rumianą twarz. Chodzi ubrany w popielate spodnie, buty, cylinder i ciemnogranatowe palto. Jego pasją jest sztuka. W domu ma galerię pięknych obrazów i czasem w jego domu goszczą muzycy. Bardzo nie nawidzi katarynek i zakazał wpuszczania ich na podwórze "Katarynka rozdrażnia mnie, a ja mam tylko jedno życie, którego nie wypada trwonić na słuchanie obrzydliwej muzyki."
Jednak wszystko się zmieniło, gdy pan Tomasz ujrzał niewidomą dziewczynkę i za wszelką cenę chciał jej pomóc. Ujrzał, jak tańczy i się śmieje przy muzyce katarynki. Zapłącił nawet stróżowi, aby wpuszczał kataryniarzy na podwórze. Zrobił to, by umilić życie biednej dziewczynce.
Pan Tomasz jest wzorem do naśladowania, ponieważ zmienił się w altruistę, pomagającym innym ludziom własnym kosztem.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Pana Tomasza, bohatera noweli "Katarynka".

Postać ta mi się bardzo spodobała ,ponieważ pan Tomasz posiadał niektóre cechy charakteru bardzo przeze mnie podziwiane. Na początku nowelki poznajemy pana Tomasza jako starszego już mężczyznę o rumianej twarzy zachowującego się dostojn...

Język polski

Charakterystyka Pana Tomasza z "Katarynki" Prusa.

Charakterystyka pana Tomasza

Pan Tomasz to główny bohater książki pt. „Katarynka”.
Z zawodu jest on adwokatem. Mieszkał na ulicy Miodowej
w Warszawie. To mężczyzna w podeszłym wieku.
Pan Tomasz miał rumianą twar...

Język polski

Charakterystyka Pana Tomasza z "Katarynki" B. Prusa.

Jednym z bohaterów noweli "Katarynka" B.Prusa był pan Tomasz. Miała około 50lat. Pracował jako adwokat i był wiernym miłośnikiem sztuki. Był właścicielem galerii obrazów, która budziła zachwyt. Mieszkał w Warszawie, w kamien...

Język polski

Charakterystyka pana Tomasza- bohatera "Katarynki" Bolesława Prusa

Charakterystyka pana Tomasza- bohatera ,,Katarynki,, Bolesława Prusa
Głównym bohaterem noweli pod tytułem ,,Katarynka,, autorstwa polskiego pisarza Bolesława Prusa jest starszy jegomość- pan Tomasz.
Z zawodu adwokat, od wielu lat prz...

Język polski

Charakterystyka Pana Tomasza z "Katarynki".

Bohaterem noweli B.Prusa pt.: „Katarynka” to Pan Tomasz, znany, warszawski, emerytowany adwokat. Jest człowiekiem samotnym w podeszłym wieku. Mieszka w Warszawie na ulicy Miodowej w przepięknie urządzonym domu z sześcioma pokojami. Uwielbia...