Charakterystyka Pana Tomasza z "Katarynki".

Bohaterem noweli B.Prusa pt.: „Katarynka” to Pan Tomasz, znany, warszawski, emerytowany adwokat. Jest człowiekiem samotnym w podeszłym wieku. Mieszka w Warszawie na ulicy Miodowej w przepięknie urządzonym domu z sześcioma pokojami. Uwielbia godzinami przesiadywać w swojej, bogatej w dzieła, galerii. Do tej pory nie udało mu się spotkać kobiety swego życia.
Ma rumianą twarz, szpakowate włosy i jasnoszare, łagodne oczy. Ubiera się bardzo elegancko, często ma przy sobie laskę lub angielski parasol. Zawsze trzyma się prosto i wolno spaceruje po ulicy uśmiechając się życzliwie do każdego. Pan Tomasz to człowiek bardzo spokojny i opanowany. Bardzo trudno wyprowadzić go z równowagi, raczej nie wdaje się w spory i kłótnie. Ma wielu przyjaciół i znajomych, których zaprasza do swojego domu na przyjęcia i koncerty muzyczne. Jest estetą, uwielbia piękno. Jedyna rzeczą, która denerwuje jego osobę to dźwięk katarynek. Fałszywe dźwięki tego instrumentu przyprawiają go o ból głowy. Jego stosunek do kataryniarzy zmienia się, gdy zauważa radość niewidomej dziewczynki tańczącej w rytm melodii. Nad jego egoizmem biorą górę dobroduszność i wrażliwość na cudze nieszczęście. Postanawia ze wszystkich sił pomóc niewidomemu dziecku.
Uważam, że Pan Tomasz to postać pozytywna. Jego zachowanie w stosunku do dziewczynki było bardzo szlachetne i godne naśladowania.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka pana Tomasza- bohatera "Katarynki" Bolesława Prusa

Charakterystyka pana Tomasza- bohatera ,,Katarynki,, Bolesława Prusa
Głównym bohaterem noweli pod tytułem ,,Katarynka,, autorstwa polskiego pisarza Bolesława Prusa jest starszy jegomość- pan Tomasz.
Z zawodu adwokat, od wielu lat prz...

Język polski

Charakterystyka Pana Tomasza z "Katarynki" Prusa.

Charakterystyka pana Tomasza

Pan Tomasz to główny bohater książki pt. „Katarynka”.
Z zawodu jest on adwokatem. Mieszkał na ulicy Miodowej
w Warszawie. To mężczyzna w podeszłym wieku.
Pan Tomasz miał rumianą twar...

Język polski

Charakterystyka pana Tomasza - bohatera "Katarynki".

Głównym bohaterem "Katarynki" Bolesława Prusa jest pan Tomasz, mieszkający w Warszawie przy ulicy Miodowej. Był kawalerem i mecenasem.
Pan Tomasz o rumianej twarzy, szpakowatych bakach oraz swych siwych, delikatnych oczach przyci...

Język polski

Charakterystyka Pana Tomasza z "Katarynki" B. Prusa.

Jednym z bohaterów noweli "Katarynka" B.Prusa był pan Tomasz. Miała około 50lat. Pracował jako adwokat i był wiernym miłośnikiem sztuki. Był właścicielem galerii obrazów, która budziła zachwyt. Mieszkał w Warszawie, w kamien...

Język polski

"Katarynka" charakterystyka pana Tomasza.

W książce Bolesława Prusa pt. "Katarynka" głównym bohaterem jest starszy mężczyzna - pan Tomasz. Mieszka on samotnie w dużym domu i posiada wielki majątek. Jako młodzieniec szalał za kobietam, ale niestety za długo czekał, że...