Charakterystyka Pana Tomasza z "Katarynki" Prusa.

Charakterystyka pana Tomasza

Pan Tomasz to główny bohater książki pt. „Katarynka”.
Z zawodu jest on adwokatem. Mieszkał na ulicy Miodowej
w Warszawie. To mężczyzna w podeszłym wieku.
Pan Tomasz miał rumianą twarz na której widniały siwe, ostro zakręcone wąsy.
Na ludzi patrzył swoimi siwymi, łagodnymi oczami. Miał szpakowate faworyty. Chodził pochylony, trzymając ręce w kieszeniach. Latem nosił ciemnogranatowe palto, popielate spodnie, a także połyskujące buty. W deszczowe dni dźwigał angielski parasol pod którym nosił wyszarzany cylinder.
Był zawsze głęboko zamyślony. Cechowała go wesołość, a także życzliwość do ludzi.
Zawsze był bardzo rozmowny. Z ludźmi rozmawiał na różne tematy.
Nie znosił katarynek. Zmieniło to się jednak, gdy do kamienicy pana Tomasz przybyła niewidoma dziewczynka. Pan Tomasz zauważył jak wielką radość sprawiają dziecku dźwięki płynące z tego instrumentu. Przełamał swoją niechęć do katarynek i pozwolił kataryniarzom grać pod oknem niewidomej dziewczynki.
Sam zainteresował się losem chorej dziewczynki i postanowił poszukać dla niej okulisty.
Uważam, że pan Tomasz jest bardzo dobrym człowiekiem. Świadczy o tym fakt, że postanowił poświęcić się i znosić fałszywe dźwięki katarynki tylko dlatego, że chciał sprawić przyjemność i umilić życie niewidomej dziewczynce. Podziwiam go za wyrozumiałość,
a także za chęć niesienia pomocy innym. W dzisiejszych czasach takich ludzi pewnie jest niewielu.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka pana Tomasza- bohatera "Katarynki" Bolesława Prusa

Charakterystyka pana Tomasza- bohatera ,,Katarynki,, Bolesława Prusa
Głównym bohaterem noweli pod tytułem ,,Katarynka,, autorstwa polskiego pisarza Bolesława Prusa jest starszy jegomość- pan Tomasz.
Z zawodu adwokat, od wielu lat prz...

Język polski

Charakterystyka Pana Tomasza z "Katarynki" B. Prusa.

Jednym z bohaterów noweli "Katarynka" B.Prusa był pan Tomasz. Miała około 50lat. Pracował jako adwokat i był wiernym miłośnikiem sztuki. Był właścicielem galerii obrazów, która budziła zachwyt. Mieszkał w Warszawie, w kamien...

Język polski

Charakterystyka pana Tomasza - bohatera "Katarynki".

Głównym bohaterem "Katarynki" Bolesława Prusa jest pan Tomasz, mieszkający w Warszawie przy ulicy Miodowej. Był kawalerem i mecenasem.
Pan Tomasz o rumianej twarzy, szpakowatych bakach oraz swych siwych, delikatnych oczach przyci...

Język polski

Charakterystyka Pana Tomasza z "Katarynki".

Bohaterem noweli B.Prusa pt.: „Katarynka” to Pan Tomasz, znany, warszawski, emerytowany adwokat. Jest człowiekiem samotnym w podeszłym wieku. Mieszka w Warszawie na ulicy Miodowej w przepięknie urządzonym domu z sześcioma pokojami. Uwielbia...

Język polski

"Katarynka" charakterystyka pana Tomasza.

W książce Bolesława Prusa pt. "Katarynka" głównym bohaterem jest starszy mężczyzna - pan Tomasz. Mieszka on samotnie w dużym domu i posiada wielki majątek. Jako młodzieniec szalał za kobietam, ale niestety za długo czekał, że...