Ćwiczenia mięśni szkieletowych grzbietu i obręczy barkowej
Prowadzący: Barbara Marczak
KONSPEKT LEKCJI GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ
Temat: Ćwiczenia mięśni szkieletowych grzbietu i obręczy barkowej w obwodzie ćwiczebnym.
Cele główne lekcji:
Umiejętności:
1. Ćwiczenia korekcyjne
? unoszenie tułowia w leżeniu przodem (laski gimnastyczne),
? unoszenie nóg w zwisie (wyciąg grawitacyjny),
? podciąganie się w górę i zjazd w dół (ławeczka szwedzka ? zjeżdżalnia?),
? chwyt woreczka palcami stopy,
? Ślizg na ławeczce gimnastycznej.
Metody:
? Metody odtwórcze: zabawowo-naśladowcza, ścisła;
? Metody intensyfikujące zajęcia: metoda stacyjna;
? Metody wychowawcze: wpływu osobistego nauczyciela, wpływu sytuacyjnego.
Zasady: świadomej aktywności, poglądowości, trwałości, przystępności
i indywidualizacji.
Motoryczność: kształtowanie siły, gibkości, równowagi i zwinności.
Wiadomości: podstawowe wady występujące u dzieci.
Wychowawcze: przyjmowanie prawidłowej postawy przed i po ćwiczeniu.
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna.
Klasa : III a
Liczba Uczniów: 14
Tok lekcji Nazwa i opis ćwiczeń Czas
Część I wstępna
1.Ćw.porządkowe
2.Zabawa ożywiająca
Część II główna A
Ćw. oddechowe
Ćw. m. karku.
Ćw.m. NN
Ćw.RRi obręczy barkowej
Ćw.m. grzbietu
Ćw.obręczy barkowej
Ćw. m. stóp
Ćw. m. grzbietu
Część II główna B
Ćw. m. brzucha
Ćw.m. pośladkowych
i grzbietu
Ćw.
m. grzbietu
Ćw. m. stóp
Ćw. elongacyjne
CzęśćIII końcowa
1.zabawa uspakajająca
2.Czynności organizacyjno-
-porządkowe
Zbiórka w szeregu. Podanie tematu i zadań lekcji. Sprawdzenie obecności.
Korekta postawy.
- Wyliczanka ( autokorekcja przed lustrem)
1- kosteczki
2- kolanka
3- pośladki
4- brzuszek
5- łopatki
6- barki
7- wzrok
?Berek korekcyjny?? N wybiera jedno dziecko, które ma za zadanie złapać pozostałych uczestników poprzez dotknięcie ręką. Osoba złapana staje w małym rozkroku z RR ułożonymi w ?skrzydełka?.
Inni uczestnicy zabawy mogą ją wybawić poprzez przejście pod nogami.
Ćwiczenia kształtujące (rozgrzewka)
Rozdanie lasek gimnastycznych
- Marsz dookoła sali na palcach, unoszenie laski gimnastycznej w górę ? wdech opust laski? wydech.
- P.W j/w laska gimnastyczna ułożona na łopatkach, marsz.
- P.W j/w laska gimnastyczna ułożona na łopatkach, marsz we wspięciu na palcach.
- P.W j/w krążenia głowy
- P.W j/w co 3 krok przysiad
- P.W j/w laska gimnastyczna ułożona na odcinku lędźwiowym, wysokie unoszenie NN.
- w marszu
- Ruch: raz- przenoszenie laski gimnastycznej za plecy ,
Dwa-powrót do pozycji.
- w marszu
- Ruch: raz- unoszenie laski w górę na
dwa- przenos na łopatki, trzy- wznos w górę na cztery- powrót do pozycji.
Ćwiczenia w miejscu
- P.W- Stanie, postawa skorygowana, ręce wzdłuż tułowia, w dłoniach trzymana jest szeroko laseczka.
Ruch: raz- przenoszenie laski za plecy (powierzchnia laski przylega do bioder)
dwa- wyprost RR w górę.
- P. W- laska za plecami ułożona po skosie, przesuwanie jej w górę i w dół tzw. ?wycieranie pleców ręcznikiem?
- P.W ? rozkrok, RR z laską w górze.
Ruch: raz- opad T w przód dwa- skłon T trzy- wznos T cztery- powrót do pozycji
- P.W siad skrzyżny
Ruch: raz- wznos laki dwa- przenos na łopatki trzy- wznos laki w górę cztery- powrót do pozycji.
- P.W- siad ugięty, laska trzymana stopami
Ruch: przetaczanie laski stopami ?wałkowanie ciasta?
- P.W- leżenie przodem, laska trzymana w dłoniach
Ruch: przetaczanie laski rękoma ?wałkowanie ciasta?
Ćwiczenia w obwodzie stacyjnym:
I stacja
P.W. Leżenie tyłem, dzieci dotykają się głowami, trzymają się za ręce pod kątem prostym, nogi ugięte ? wykonują ?rowerek?
II stacja
P.W Leżenie przodem na matach, chwyt stopami o najniższy szczebelek drabinek, wznos RR laski gimnastycznej w górę, wzrok skierowany w podłogę, wytrzymanie 10 s, opust
III stacja
Ławka gimnastyczna zawieszona ukośnie na 5 szczebelku drabinek. 1-ćwiczący wykonuje leżenie przodem wciąganie się po ławce na kocu w górę dotykając RR drabinek, następnie powrót. 2- ćwiczący robi zwis na drabinkach 10 x przyciąga NN do klatki piersiowej. Następnie zmiana
w parach.
IV stacja
P.W. dwaj ćwiczący w siadzie twarzami do siebie. Między nimi na podłodze leży obręcz. Każdy
z ćwiczących posiada 5 woreczków. Ruch- rzuty woreczków do celu stopami.
V stacja
P.W leżenie tyłem na ławeczce gimnastycznej Ruch: RR za głową, ślizg po ławeczce na kocu NN zgięte
w kolanach, przyciągnięte do klatki piersiowej.
VI stacja
P.W. Siad skrzyżny, dwoje dzieci tyłem do siebie, chwyta laski rękami,
Ruch: wyciąganie RR z laską do góry.
VII stacja
Przejście na zewnętrznych cz. stopy po
?taśmo-jeżach?.
Zabawa uspokajająca ? Detektyw?
N- wybiera jedne dziecko, które staje tyłem do klasy
i obejmuje funkcje detektywa. Reszka grupy siedzi w siadzie skrzyżnym w pozycji skorygowanej RR w ?skrzydełka? na obwodzie koła. Następnie N wybiera ?złoczyńce?, którego zadaniem jest usypiać uczestników zabawy za pomocą mrugnięcia oczyma. Zadaniem detektywa jest odgadniecie kto jest ?złoczyńcą?. Jeżeli detektyw odgadnie zagadkę ?złoczyńca? zostaje detektywem.
Zbiórka, autokorekcja przed lustrem(wyliczanka, przypomnienie celów lekcji i ocena ich realizacji. Ocena aktywności i osiągnięć uczniów. Pożegnanie