"Mały Książę" - recenzja książki.

Czytałem wiele książek, które miały na celu nauczyć wszystkich czytelników przyjaźni, miłości i szacunku do drugiego człowieka, ale ta, którą wam przedstawię jest najlepsza. Uczy nie tylko przyjaźni i miłości, ale też pokazuje różne przypadki ludzi, którzy postępują źle i mówi o tym, dlaczego nie warto tak postępować. Tą książką jest Mały Książę Antoina de Sainta-Exupery?ego.
W książce poruszonych jest mnóstwo problemów życiowych: miłości i przyjaźni, ale także chęci władzy nad drugim człowiekiem, chciwości, uzależnień, itp. Mały Książę uczy się miłości do swojej róży, spotyka na planetach które odwiedził różnych ludzi, którzy wydają mu się dziwni. Pierwszą planetę zamieszkuje Król. Jest to przykład człowieka, który uwielbia władzę nad innymi ludźmi. Jest bardzo pewny siebie. Na drugiej planecie bohater spotyka Próżnego. Po tym spotkaniu uczymy się, że ludzie lubią się chwalić i być podziwianymi, a we wszystkich widzą swoich wielbicieli. Trzecią planetę zamieszkuje Pijak. Po krótkiej rozmowie Mały Książe dowiaduje się, że mieszkaniec tej planety ciągle pije, aby zapomnieć, że się wstydzi, że pije. Książę uczy się, że nie można robić czegoś, czego będziemy się później wstydzić, a także tego, że ludzie często wpadają w uzależnienie bo po prostu się wstydzą swoich czynów, albo chcą zapomnieć o swoich kłopotach. Na czwartej planecie bohater spotkał Bankiera. Dowiedział się, że zajęci pracą ludzie często nie widzą drugiego człowieka, nie tylko w sensie fizycznym, ale nie dostrzegają także jego problemów. Po rozmowie z mieszkańcem planety Książę dowiaduje się, że ludzie chcą posiadać różne rzeczy na własność i bardziej cenią pieniądze i rzeczy materialne, niż jakieś cenniejsze wartości. Piątą planetę zamieszkuje Latarnik. On jedyny podoba się Małemu Księciu. Jednak też nie jest mądrym człowiekiem, bo musi zapalać i gasić latarnię co minutę na tak małej planecie, że nie ma tam miejsca na innych mieszkańców. A on poddaje się temu bezsensownemu zajęciu, bo mu tak kazano. Świadczy to o tym, że są ludzie którzy pozostają w kręgu absurdu i bez żadnego sprzeciwu się mu poddają. Na szóstej planecie mieszkał Geograf, zwany też Starszym Panem. Klasyfikował i zliczał elementy krajobrazu, ale nie umiał cieszyć się jego pięknem. Tego właśnie dowiedział się Mały Książę. Siódmą planetą była Ziemia. Tam Mały Książę nauczył się najwięcej o przyjaźni i miłości. Zaprzyjaźnił się z pilotem i z lisem. Lis wydał mu pewną tajemnice: ?dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu?twoja róża ma dla ciebie tak wielkie znaczenie, ponieważ poświęciłeś jej wiele czasu?Stajesz się odpowiedzialny za to co oswoiłeś. W tej książce są także inne, złote myśli. Oto niektóre z nich: Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela. oraz Znacznie trudniej jest sądzić siebie niż bliźniego. Jeśli potrafisz dobrze siebie osądzisz, będziesz mądry.
Mały Książę to najlepsza opowieść o przyjaźni i miłości. Jest lubiana nie tylko przez dzieci, ale także przez dorosłych, ze względu na mądrość, którą w sobie nie czyta. Więc jeśli jest ktoś, kto tej książki jeszcze nie przeczytał, to niech ruszy się sprzed telewizora czy komputera, zasuwa do biblioteki i czyta, bo na pewno wiele się z niej nauczy.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Mały Książę" - recenzja książki.

Czytałem wiele książek, które miały na celu nauczyć wszystkich czytelników przyjaźni, miłości i szacunku do drugiego człowieka, ale ta, którą wam przedstawię jest najlepsza. Uczy nie tylko przyjaźni i miłości, ale też pokazuje ró...

Język polski

Recenzja filmu pt. "Mały Książę".

Wzorem dla reżysera była powieść 'Mały Książę' Antoine'a de Saint Exupery'ego.

Miejscem akcji jest głównie pustynia Sahara, gdzie znaleźli się dwaj główni bohaterowie. Akcja filmu rozgrywa się jednak w kilku miejscach, m.in. ...

Język polski

Recenzja i ocena Małego Ksiącia.

Autorem książki pt. "Mały Książę" jest Antoine de Saint-Exupery, który do tworzenia swoich dzieł, inspirację czerpał ze swoich doświadczeń podniebnego podróżnika. Utwór, w którym poeta był pilotem, ukazał się w 1943 roku...

Język polski

Mały Książe - recenzja

Książka pt. "Mały Książę" jest to zwykła powieść, a zarazem tak nadzwyczajna. Najłatwiej trafić do człowieka gdy się patrzy na na świat oczami małego dziecka. Czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Nie jest to żadna tre...

Język polski

Recenzja ze spektaklu "Mały Książę".

Teatr Medigo z Białegostoku przygotował spektakl pod tytułem „Mały Książę” na podstawie książki autorstwa A. de Saint Exupere’go. Tematem było przymusowe lądowanie pilota na Saharze oraz podróż Księcia po planetach i zdobywanie w...

Język polski

Recenzja książki pt. "Mały Książę" autorstwa Antoine de Saint-Exupery.

?Mały Książę? Antoine de Saint-Exupery, przekład Jan Szweykowski, ilustracje Antonie de Saint ? Exupery, Warszawa 1992r.

Dzieciństwo to coś co bardzo szybko przemija. Każdy z nas chciałby umieć korzystać z nauk zdobytych podczas ...