Recenzja i ocena Małego Ksiącia.

Autorem książki pt. "Mały Książę" jest Antoine de Saint-Exupery, który do tworzenia swoich dzieł, inspirację czerpał ze swoich doświadczeń podniebnego podróżnika. Utwór, w którym poeta był pilotem, ukazał się w 1943 roku w Nowym Jorku. Książkę zadedykował swojemu przyjacielowi, który mieszkał we Francji, gdzie doskwierał mu głód i zimno.

Głównym bohaterem przypowieści jest Mały Książę. Poznaje on Pilota, którego samolot uległ awarii. Nieszczęśliwy i bardzo samotny, postanawia opuścić swoją planetę. Odchodząc zostawia swoją kapryśną, a zarazem piękną Różę, która była powodem jego odejścia. Podróż Małego Księcia jest długa i wyczerpująca. Odwiedza planety Króla, Próżnego, Pijaka, Bankiera, Geografa i Latarnika. Chłopiec ocenia ich zachowania, po czym stwierdza, że dorośli są dziwni. Wyrusza na Ziemię, gdzie spotyka lisa, który pomaga mu zrozumieć istotę przyjaźni i miłości. Mały Książę postanawia wrócić na swoją planetę. Może to uczynić tylko dzięki żmii, której ukąszenie pomogłoby mu wrócić duchem do ukochanej Róży, by otoczyć ją opieką i wieść razem z nią szczęśliwe życie.

Jest to rewelacyjna przypowieść dla dzieci, młodzieży jak i również dla dorosłych. Sprawy w niej poruszane są bliskie każdemu człowiekowi. Wszyscy szukamy przyjaźni i miłości, uczymy się zdobywać te wartości. Sposób patrzenia Małego Księcia na życie pokazuje, jacy są dorośli. W książce jest wiele elementów fantastycznych. Przykładem tego jest Mały Książę.

Miejsce akcji to Sahara, tysiąc mil od osad ludzkich i planety dorosłych. Akcja jest zajmująca i bardzo wciągająca. Lekturę czyta się jednym tchem i nie można się od niej oderwać, gdyż chce się dowiedzieć jak się zakończy, czy Mały Książę wróci do swej Róży.

Książkę łatwo się czyta. Styl jest oryginalny i lekki, a język bardzo prosty, co umożliwia dzieciom zrozumienie tekstu. Dziecko zrozumie to dzieło w inny sposób niż dorosły. Dodatkowym walorem są barwne ilustracje, które zdobią również okładkę książki.

Lektura "Mały Książę" jest warta polecenia. Ciekawy temat poruszony w tej przypowieści skłania i zachęca do przeczytania. Pozwala zrozumieć dorosłym jak ważna jest przyjaźń i miłość. "Mały Książę" to oceniające spojrzenie dziecka na współczesny świat. Jest także przypowieścią zawierającą uniwersalne prawdy na temat ludzkiej egzystencji, postaw wobec życia i kolei losu. Według mnie jest to znakomita lektura, którą powinien przeczytać każdy człowiek, niezależnie od wieku.

Dodaj swoją odpowiedź