Mikroekonomia - ściąga.
zzMerkrantylizm-merkrator:kupiec.Monchretien,Muro-wg.nichhandel zagraniczny jest jedynym sposobem bogacenia kraju.Zawdzięczamy im:stworzenie teorii bilansu handlowego,dalsze rozwinięcie teorii pieniądza.
FIZJOKRATYZM-powstał we Francji.Fizjokracja to panowanie natury.Obok handlu zwrócili także uwagę na produkcję ale tylko w rolnictwie.Wg.nich tylko w rolnictwie działają określone prawa natury i tylko tu może powstać nadwyżka ponad poniesione nakłady.
A.SHMIT-twórca ekonomii jako samodzielnej dyscypliny.Wg.niego przedmiotem ekonomii powinna być analiza czynników prowadzących do wzrostu bogactwa narodowego które jest większe gdy lepiej wykorzystana jest praca we wszystkich dziedzinach wytwórczości.Był przedstawicielem wolnej konkurencji-swobody działalności gosp..Interwencje w sprawy gosp. państwa uważał za zskodliwe.Wg.niego produkcja i wymiana samoczynnie zmierzają do równowagi kierowane jakobyniewidzalną ręką-liberalizm gosp.
EKONOMIA-nauka o tym jak ludzie radzą sobie z rzadkością.
RZADKOŚĆ-potrzeby ludzkie są większe od zasobów,musimy dokonywać wyboru ponosząc tzw.koszt alternatywny
MIKROEKON.-zajmuje się badaniem zachowań indywidualnych uczestników gosp.rynkowej.oraz analizą rynków poszczególnych dóbr i usług
EK.POZYTYWNA-zajmuje się światem gosp. takim jakim on jest.Pozwala na możliwie bezstronne uogólnienie procesów i mechanizmów gosp.Tworzy fundament na mocy którego budowane są różne szkoły myślenia normatywnego.
EK.NORMATYWNA-ŚWIAT GOSP.TAKI JAKI POWINIEN BYĆ.Posługuje się sądami wrtościującymio jakie powinny być kierunki polityki gosp.,podaż pieniądza,stopa bezrobocia i inflacji.
POTRZEBA-odczucie konieczności posiadania lub użytkowania dóbr lub usług.Cechy potrzeb:obiektywne,nieograniczone pod względem rodzajów,substytucyjne,komplementarne.
POTRZEBY>ZASOBY.
Karzdej korzyści towarzyszy tzw.KOSZT ALTERNATYWNY tzw. Koszt utraconych możliwości.Rezygnacja z innych celów na których osiągnięcie moglibyśmy przeznaczyć posiadane zasoby.
KRZYWA TRANSFORMACJI-KMP określa ona zależność między rzadkością a kosztem alternatywnym,którą można przedstawić graficznie.KMP-zbiór kombinacji 2 dóbr które mogą być wyprodukowane przy max. I efektywnym wykorzystaniu posiadanych zasobów.Ma nachylenie ujemne tzn.że wzrost produkcji jednego dobra możliwy jest tylko wtedy gdy zmniejszymy produkcję drugiego dobra.Nachylenie KMPw różnych punktach to krańcowa stopa transformacji.-określa ile należy zmniejszyć produkcję jednego dobra aby zwiększyć
produkcję drugiego dobra o jednostkę
Koszt alternatywny reprezenyuje wartość najbardziej cennej niewykorzystanej alternatywy.KMP-graficzna ilustracja kosztu alter.Pokazuje ona alternatywne kombinacje dóbr i usług finansowych,które mogą być wytwarzane w danym okresie przy wykorzystaniu określonych zasobów i technologii.
Popyt sztywny-(doskonale nieelast.)-wyst. gdy cena jest niska a potrzeby w pełni zaspokojone(np.sól),.Niską elast.charakteryzują się art. Pierwszej potrzeby.Dla każdej ceny popyt jest taki sam.
Popytstosunkowo sztywny- Elast. ma wartości mniejsze od jedności.Jednostkowa zmaiana ceny pociąga za sobą mniej niż jednostkową zmianę popytu na dane dobro.
Proporcjonalny(o elast. Jednostkowej)-elast.=1Jednostkowe zmianie ceny towarzyszy jednostkowa zmiana popytu.
Doskonale elast.-elast.-Ą,tzn.że dla danej ceny popyt może przybierać dowolne rozmiary.Dobra w3yższego rzędu.
PODAŻ
Podaż-ilość dobra zaoferowana do sprzedaży w określonym czasie przy danym poziomie ceny.
Prawo podaży-wielkość podaży danego dobra zmienia się w tym samym kierunku,co jego cena.Wyższej cenie dobra odpowiada większa ilość jego dostarczania na rynek.ZALEŻNOŚCI-wzrost ceny prowadzi do wzrostu oferowanych ilości tego dobra.Przy wyższej cenie produkcja staje się bardziej koerzystna,co skłania producentów do zwiększania ilości dóbr na rynku;-spadek ceny wywołuje zmniejszenie oferowanych ilości dobra,produkcja staje się mniej opłacalna ze względu na niższą cenę dobra,
Czynniki wpływające na podaż-pozacenowe:ceny czynników produkcji,technologia,podatki i subsydia,ilość przedsiębiorstw w gałęzi.
Krzywa podaży-wzrost cen wykorz.do prod.powoduje pzresuwanie się kzrywej w góręProdukcja staje się mniej zyskowna i producenci ograniczają liczbę dóbr..Spadek cen czynników produkcji krzywa przesuwa się w dół.Produkcja jest barzdiej zyskowna,producenci zwiększają oferty na rynku.
Nieelast.-zmiany cen nie wywołują żadnych zmian wlk.podaży.Krzywa przecina oś odciętych,posiada Es<1.
Mieszana-S1nieelast.,S2elast.Zmiana podaży>cena
Proporcjonalna-(jednostkowa)-Es=1-względna zmiana ceny wywołuje równą co do wlk. Zmianę podaży.Każda krzywa przechodząca przez początek ukł..
Doskonale elast.
RÓWNOWAGA
Ilość nabywanych i sprzedawanych produktów i usług zmienia się w odwrotnych kierunkach w reakcji zmiany cen:wraz ze wzrostem ceny produktu popyt na produkt zmniejsza się a podaż zwiększa
Cena równowagi-cena przy której rozmiary podaży zrównają się z rozmiarami popytu.Cena równowagi oczyszcza rynek z jakich kolwiek nadwyżek popytu czy podaży-nosi też nazwę ceny czyszczącej.
Równowaga rynkowa-jeżeli dana cena rynkowa różni się od ceny równowagi,wtedy producenci i konsumenci sa zainteresowani aby zmienić poziom swojej działalności:sprzedający zwiększają lub zmniejszają ilości produktu oferowane na rynek,kupujacy zwiększają lub zmniejszają ilości produktu które chcą kupić..
RYNEK
Rynek—miejsce zorganizowane zazwyczaj w sensie instytucjonalnym,gdzie dokonują się akty kupna i sprzedaży czynników produkcji oraz wytworzonych dóbr..
Inflastruktura rynkowa-miejsce wyznaczone do transakcji.
Niezależnie od formy każdy rynek charakteryzuje się tym, że odbywające się tam transakcje kupna-sprzedaży posiadają swoją cenę.Na rynku powstają ceny poszczególnych produktów i usług a także kształtują się relacje cen między nimi.Rynek decyduje o systemie cen.
Model gosp.rynkowej-służy do analizowania procesów gosp..Najważniejsze założenia modelu to:-model dotyczy gosp. rynkowej w warunkach kapitalizmu,tzn.w warunkach takiego systemu społeczno gosp. gdzie większość zasobów jest własnością prywatną;--gosp.skł. się z dwóch grup podmiotów gosp.:gosp.domowych i przedsiębiorstw:--rynek dzieli się na rynek dóbr konsumpcyjnych i kapitałowych oraz na rynek zasobów;--współzależność między podmiotami gospodarczymi przedstawimy za pomocą wykresu kołowego.
Lewa str. Wykresu przedstawia gosp.domowe a prawa pzredsiębiorstwa.Są dwie grupy podmiotów podejmujące decyzje gosp.Igosp.dom. oraz pzreds. Spotykają się na dwóch rynkach-zasobów i dóbr.Na rynkach odbywaja się transakcje handlowe-akty kupna isprzedaży.Gosp.dom. są właścicielami zasobów,które oferują na rynku pzreds.Gosp.dom. sprzedają usługi pracy a także stawiają do wykorzystania swoje oszczędności(kapitał finansowy).IIPoszczególne zasoby,których usługi są oferowane przez gosp.dom.są niezbędne dla przeds. Jako czynniki produkcji.Na rynku zasobów gosp.dom. są sprzedającymi a przeds.kupującymi.Przedmiotem transakcji są zasoby wykorzystywane przez przeds.do produkcji dóbr.III,IVPrzeds. Sprzedają wyprodukowane dobra gosp.dom.Transakcja kupna i sprzedaży odbywaja się na rynku dóbr dotyczą dóbr konsumpcyjnych i kapitałowych Strumienie pieniężne I,IIKupując usługi zasobów od gosp.dom. przeds. Płacą im za określone ceny ukształtowane na rynku.Płatności te są dla przeds. Kosztami produkcji,a dla gosp.dochodami.III,IVransakcje na rynku dóbr.Pzreds, osiągają dochody ze sprzedaży wyprodukowanych dóbr.Dochody te są zwydatkami gosp.dom.,które dokonują zakupów dóbr na rynku.
POPYT-ilość dobra którą nabywcy są gotowi kupić przy danym poziomie ceny w określonym czasie.Prawo popytu-wraz ze wzrostem ceny produktu zmniejsza się popyt na ten produkt, natomiast ze spadkiem ceny popyt wzrasta.Między zmianami ceny i zmianami popytu na dane dobro istnieje zależność odwrotna.Na popyt wpływają nie tylko ceny ale też rożne czynniki np.dochud kupujących,ich gusty czy też zjawiska określone mianem efektów naśladownictwa.Zmiany popytu są funkcją równoczesnych zmian wszystkich skł..Wzrost lub spadek dochodów wywołuje przesuwanie się kzrywej popytu rynkowego.Wzrost dochodów pzresuwa w w górę,spadek w dół.przesunięcie w górę oznacza wzrost popytu przy tej samej cenie ,przesunięcie w dół- zmniejszenie popytu.Zmiana ceny powoduje zmiany popytu wzdłuż danej krzywej,krzywa popytu przesuwa się tylko przy zmianie czynników niecenowych(dochody,gusty,ceny dóbr substytucyjnych i komplementarnych,liczba ludności.)Krzywa popytu ma nachylenie negatywne
Elastyczność popytu-miara procentowej zmiany popytu w stosunku do procentowej zmiany czynnika wpływającego na popyt.Stopień reakcji na zmiany cen lub dochodu.ED=PROCENTOWA ZMIANA WLK.POPYTU:PROCENTOWA ZMIANA CZYNNIKA WPŁYWAJĄCEGO NA POPYT.Cenowa elastyczność popytu-jeżeli czynnikiem wpływającym na zmiany rozmiarów popytu na dobro x jest cena dobra x:
Elastyczność mieszana-na rozmiary popytu dobra x wpływają zmiany cen innych dóbr,które w stosunku do dobra x mogą być substytutami.
Elastyczność dochodowa-wpływ zmian dochodów kupujących na rozmiary popytu na dobro x ,elastyczność jest wtedy miernikiem
Elast.łukowa-dotyczy odcinka krzywej popytu
Elast.punktowa-odnosi się do minimalnych przyrostów ceny i do zmiarów popytu-mierzy ona stopień reakcji popytu na zmianę ceny lub dochodu w danym punkcie na krzywej popytu
Wsp.cenowej elast.-różny w każdym punkcie od0 doĄ.Określa:dostępność substytutów,poziom cen danego dobra,znaczenie jego dla konsumentów