Zabytki architektury i budownictwa w Polsce

Flombork - zespół zabudowań wzgórza Mikołaja Kopernika - warownia o charakterze rezydencjonalnym i kultowym, rozwijająca się w ciągu kilku wieków. Budowle pochodzą z XV - XVI w.
Gdańsk
- Układ urbanistyczny Głównego Miasta wraz z zabytkami po prawej stronie rzeki Raduni.
- Kościół parafialny pw. NMP - jest największym kościołem gotyckim w Polsce z II poł. XIV w . i jednym z 10 największych w Europie. Wyróżnia się oryginalnym układem filarów trzynawowego transeptu i sklepieniem kryształowym w nawach.
- Twierdza Wisłoujście - przykład budownictwa obronnego z XVI - XVII w . Wielka zbrojnia ze studnią zbudowaną na początku XVII w. w stylu północnego renesansu.
- Gotycki Ratusz Głównego Miasta z II poł. XIV w. w stylu renesansowym; wyróżnia się szczególnie zdobionym wnętrzem.
Malbork - Zamek Krzyżacki z XIII i XIV w . , przykład dawnego budownictwa mieszkanno - obronnego z fortyfikacjami.
Lidzbark Warmiński - zespół zamkowy - zamek w stylu gotyckim z II poł. XIV w . - osiowa kompozycja średniowiecznego zamku z przedzamczem ; arkadowy dziedziniec, bogata architektura sklepienia.
Stargard Szczeciński - kościół parafialny pw. NMP , ceglana gotycka budowla z XIII w . , rozbudowana w XIV i XV w. , bogata architektura zewnętrzna.
Toruń
- Układ urbanistyczny Starego i Nowego Miasta z I poł. XIII w .
- Gotycki kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela, z murem cmentarnym przy kościele ( 1250 - 1473 ). Kruchty boczne zwieńczone są attykami.
- Zespół klasztorny Cystersek z kościołem pw. św. Jakuba, z murem cmentarnym przy kosciele. Jedyny w Toruniu bazylikowy kościół gotycki z
XIV w .
- Gotycki klasztor Franciszkanek z kościołem pw. NMP z XIX w. , bogate wnetrze ( polichromia, stelle ), szczyt sterczynowy.
- Ratusz Staromiejski - najstarszy gotycki ratusz w Polsce z XII w. przebudowany w XVII w.
- Barokowa kamienica " Pod gwiazdą " z XVII w. zachowane są mury boczne kamienicy gotyckiej, rzeźbiony portal oraz kręta klatka schodowa 9 charakterystyczne dla kamienic torunskich ).
Ostrów Lednicki koło Poznania - Ruiny kościoła i palatium - wczesnośredniowieczny gród na wyspie, siedziba księcia Mieszka I i miejsce urodzenia króla Bolesława Chrobrego. Światynia przedromańska z kamienia polnego na planie krzyża greckiego, fragmenty kamiennego palatium ( nazwa używana do określania starożytnego lub średniowiecznego głównego budynku zamku, pałacu cesarza, króla lub biskupa. W budynku znajdowały się ; sala reprezentacyjna, komnaty władcy i na ogół kaplica zamkowa ).
Poznań
- Kościół pojeznicki ( famy ) - pw. św. Stanisława Biskupa, trzynawowa bazylika z XVII w. - jeden z najbardziej monumentalnych barokowych kościołów w kraju; bogato dekorowane wnętrze, na skrzyżowaniu naw pozorna kopuła z iluzjonistycznym malowidłem
S. Wróblewskiego
- Ratusz staromiejski - gotycki ratusz z XIII w. przebudowany w stylu renesansowym w XV w. Monumentalna fasada frontu z arkadową loggią ( to wnęka w zewnętrznej płaszczyźnie budynku, otwarta na zewnątrz, oddzielona drzwiami i oknem od pomieszczeń wewnetrznych; loggia może być jedno lub wielokondygnacyjna, otwarta lub zamknięta - przeszklona ) zwieńczona jest wysoką ścianą attyki. Ratusz jest jedną z najlepiej zachowanych świeckich budowli renesansowych w Europie Środkowej
Warszawa
- Zespół pałacowo - parkowy Łazienki, pałac na wodzie z II poł. XVII w . - piekne wnętrza barokowe i klasycystyczne, taras z rzeźbami, amfiteatr na wzór amfiteatrów starożytnych; pałac Myślewicki z oryginalnymi klasycystycznymi dekoracjami malarskimi ścian.
- Zespół pałacowo - parkowy Wilanów; pałac barokowy z końca XVII w. , park typu francuskiego przy pałacu, a w dalszej części o charakterze romantyczno - krajobrazowym, jedyne w Polsce Muzeum Plakatu.
Nieborów koło Łowicza - zespół rezydencji - pałac barokowy z końca XVII w. , bogato wyposażony, wraz z parkiem typu geometrycznego, I poł. XVIII w.
Arkadia koło Łowicza - Park z budowlami - założony przez Helenę Radziwiłłową w II poł. XVIII w. W romantyczno - sentymentalnym parku znajdują się liczne budowle: Świątynia Diany z XVIII w. malarza Aleksandra Orłowskiego oraz Jaskinia Sybilli z XIX w. , zbudowana z kamiennych głazów.
Boguszyce koło Rawy Mazowieckiej - kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa, drewniany, z 1558 r. , z wnętrzem pokrytym renesansową polichromią o tematyce świeckiej
Lubiąż koło Wołowa - zespół klasztorny Cystersów, barokowa budowla klasztorna z początku XVIII w. na podwalinach romańskich z dwuwieżowym kościołem. Wewnatrz bogate stelle ( drewniane lub kamienne ławki ustawione w prezbiterium, często bogato zdobione z wysokimi oparciami ( zapleckami ) i baldachimami ) oraz cenne detale architektoniczne.
Legnickie Pole - zespół klasztorny Benedyktynów z kościołem z I poł. XVIII w. Bardzo dynamiczne formy barokowe z cennymi polichromiami; należy do najpiękniejszych barokowych zabytków na Śląsku.
Trzebnica - zespół klasztorny Cystersek z kościołem romańskim, przebudowany w okresie gotyku, pod prezbiterium zachowała się oryginalna krypta z XIII w. oraz gotycka kaplica z grobowcem św. Jadwigi Śląskiej.
Wrocław
Brzeg - Zamek Książąt Piastowskich z kaplicą zamkową - kompleks budowli obronnych i rezydencjonalnych z epoki średniowiecza i renesansu ( XIII i XVI w. )
Sulejów - Podklasztorze - zespół opactwa Cystersów z XII w. , klasztor warowny z basztami i wieżami, otaczającymi kamienny bezwieżowy kościół z bogatymi detalami architektury
Wąchock koło Iłży - zespół opactwa cysterskiego, klasztor i kościół z XII w. w stylu romańskim, z zachowanymi wnętrzami refektarza i kapitularza kamiennego
Kazimierz Dolny
- Zespół urbanistyczno - krajobrazowy
- Kamienica Pod św. Krzysztofem - kamieniczka renesansowa z początku XVII w. ; bogata architektura: podcienie, dekoracje fasad - attyki,
- Kamienica Pod św. Mikołajem - kamieniczka renesansowa z początku XVIIw.
Lublin - kaplica zamkowa pw. św. Trójcy ( XV w. ), freski rusko - bizantyjskie
Chełm - kościół parafialny pw. Rozesłania Apostołów ( popijarski, 1753 - 1763 r. )
Krasiczyn koło Przemyśla - zamek poźnorenesansowy, murowany, II połowa XVI w. , w latach 1592 - 1614 gruntowna przebudowa i rozbudowa, a w latach 1928 - 1939 restaurowany przez arch. Adolfa Szyszko - Bohusza ; od 1996 r. jest własnościa Agencji Rozwoju Przemysłu, z przeznaczeniem na cele hotelowe, wokół pałacu wspaniały park krajobrazowy
Sandomierz - zespół architektoniczno - krajobrazowy ; Stare Miasto z XIII w. wokół dawnego rynku, miasto przedlokacyjne na Wzgórzu Świętopowawelskim z XI w. , przedmieście opatowskie z XVI w. - zespół klasztorny Dominikanów z kościołem pw. św. Jakuba
Ujazd koło Opatowa - ruiny zamku Krzyżtopór z XVII w. zbudowanego w stylu barokowym dla Krzysztofa Opalińskiego ; w swoim czasie największy i najwspanialszy zamek w Polsce
Kielce - zespół dawnego pałacu biskupiego z I poł. XVII w. , charakterystyczny układ rezydencji wczesnobarokowej związanej z miastem i fortyfikacjami
Częstochowa - zespół klasztorny oo. Paulinów, założony w 1382 r. , często przebudowywany, klasztor - forteca - znany z historii ośrodek obronny przed najazdem szwedzkim.
Henryków koło Ząbkowic - zespół opactwa cysterskiego pierwotnie późnoromański z II poł. XIII w. , rozbudowany w stylu barokowym z bogatym wyposażeniem ( stalle, ołtarze, kaplice ), renesansowy klasztor, przebudowany w stylu barokowym w XVII w. w charakterze zamku ; budynki, brama, oficyna z XVII w.
Krzeszów koło Kamiennej Góry - zespół opactwa cysterskiego " perła śląskiego baroku ", wielki komleks budowli klasztornych z końca XIII w. Oraz kościół z I poł. XVIII w. z bogatym późnobarokowym wnętrzem. Do kościoła przylega kaplica - mauzoleum z XVIII w. z sarkofagami Piastów Świdnickich
Baranów Sandomierski - zespół zamkowy ; pałac z XVI w. , przykład przejścia od gotyckich form zamku do pałacu renesansowego z arkadowym dziedzińcem
Kraków
- Układ urbanistyczny Starego Miasta w obrębie dawnych murów obronnych ( założone w połowie XII w. )
- Zespół budowli Wzgórza Wawelskiego - katedra i zamek wawelski. Katedra - jej obecny wygląd gotycki ma pozostałości romańskie ( krypta św. Leonarda ) - mieści kaplice, z których szczególną uwagę zwraca Kaplica Zygmuntowska nakryta złoconą kopułą. Kaplica jest najpiękniejszym dziełem renesansu w Europie Środkowej, pochodzi z początku XVI w. Zamek Wawelski od połowy XIV w. gotycki - pochodzi z początku XVI w. przebudowany w stylu renesansowym.
- Kościół archiprezbiterialny pw. Wniebowzięcia NMP, zbudowany na początku XIV w. w stylu gotyckim, piękna fasada ujęta w dwie wieże, wspaniałe wnętrze z gotyckim ołtarzem Wita Stwosza, witraże według projektów Mehoffera i Wyspiańskiego.
- Kościół kolegiacki pw. św. Anny, barokowa bazylika na planie krzyża z kopułą pośrodku - XVII w.
- Zespół klasztorny Augustianów z kościołem pw. św. Katarzyny, zbudowany pod koniec XIV w. z fundacjii Kazimierza Wielkiego
- Zespół klasztorny Jezuitów z kościołem pw. św. Piotra i Pawła, pierwszy obiekt architektury wczesnego baroku w Polsce ( koniec XVI w. )
- Zespół klasztorny Kamedułów na Bielanach - wzniesiony przez architektów włoskich w I poł. XVII w. w stylu barokowym. W obrębie klasztoru, rzdki w Europie erem - pustelnia zakonna.
- Pozostałości obwarowań - zespół fortyfikacji Bramy Floriańskiej - fortyfikacje z XIV w. w stylu gotyckim. Brama Floriańska jest jedyną zachowaną bramą w systemie obwarowań miejskich Krakowa.
- Sukiennice wzniesione początkowo w XIII w., kilkakrotnie rozbudowane ( XVI - wieczna renesansowa attyka z maszkaronami, neogotyckie podcienie z II poł. XIX w. ).
- Collegium Maius ( UJ ) - jeden z trzech zachowanych w Europie średniowiecznych gmachów uniwersyteckich. Obecny kształt pochodzi z XV w. ( arkadowy dziedziniec, dekoracja kamieniarska ).
Wiśnicz Nowy koło Bochni - zespół zamkowy, zamek gotycki przebudowany w XVII w. w barokową rezydencję, zachowana bogata architektura zewnętrzna i wewnętrzna.
Dębno Podhalańskie - zespół kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła, z polichromią gotycką z ok. 1500 roku.
Łańcut - zespół zamkowy z XVII w., kompleks zabudowań z pałacem w stylu barokowym o kompozycji osiowej, przy pałacu rozległy park o bogatym drzewostanie oraz powozownia zamkowa z dużą kolekcją powozów z końca XVII i początku XIX w.
Radruż koło Lubaczowa - zespół cerkiewny wraz z ogrodzeniem cmentarza i dzwonnicą drewnianą ( XVI w. )
Haczów koło Brzozowa - kościół drewniany, ok. połowy XV w. ( polichromia )

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Najwybitniejsze zabytki architektury i budownictwa w Polsce.

Najwybitniejsze zabytki architektury i budownictwa w Polsce....

Geografia

Turystyka w Polsce

Turystyka - podróżowanie dla przyjemności, w celach rekreacyjnych, poznawczych i krajoznawczych, pieszo lub środkami lokomocji, często z użyciem specjalistycznego sprzętu turystyczno-sportowego.
We współczesnym świecie turystyka jest b...

Geografia

Główne obszary turystyczne w Polsce

Pod pojęciem turystyki rozumiemy całokształt zjawisk i przejawów działalności związanej z ruchem turystycznym i jego obsługą.

Sudety.
Należą do najlepiej zagospodarowanych turystycznie regionów kraju. Wpływa na to ich duża...

Geografia

Obiekty antropogeniczne na terytorium Polski wpisane na listę UNESCO.

Do działów walorów antropogenicznych, zaliczono obiekty materialne oraz elementy ściśle związane z życiem człowieka, stanowiące przedmiot powszechnego zainteresowania turystów w skali ogólnokrajowej. Do tego rodzaju walorów możemy zalic...

Architektura

Architektura gotyku w Polsce

Osobne miejsce w architekturze gotyckiej miał nurt ceglany dominujący w północnej części Europy z wielobarwną dekoracją ceglaną i ażurowymi szczytami - katedra w Lubece 1261-1263, kościół św. Mikołaja w Stralsundzie.
W Polsce pocz...