Systemy partyjne

Tematem pracy jest pytanie:,, Dlaczego w niektórych państwach demokratycznych system dwupartyjny uznawany jest za korzystniejszy od wielopartyjnego?”
Zacznę od tego czym jest system partyjny, więc jest to układ partii politycznych działających w państwie oraz zachodzące między nimi relacje.
Wyróżniamy współczesne trzy system partyjne:
*system wielopartyjny,
*system dwupartyjny,
*system jednopartyjny.
System dwupartyjny - jest to system partyjny państwa, w którym może co prawda działać więcej partii, ale tylko dwie spośród nich mają realne szanse zdobycia władzy.
System wielopartyjny- jest to taki, w którym trzy lub więcej partii ma szansę na zdobycie władzy.
W niektórych państwach demokratycznych, uważne jest tak, ponieważ system dwupartyjny zapewnia stabilność polityczną rządu, która może przetrwać całą kadencję.
Następną korzyścią jest lepsze zapoznanie się z programem danej partii. Kolejnym plusem jest nie utrudnianie w rozwiązywaniu istotnych problemów społecznych i w tworzeniu konfliktowych sytuacji w państwie. Ostatnią korzyścią jaką zauważam jest nie potrzebne stworzenie koalicji.
U nas panuje system wielopartyjny od 1989 roku( nie tylko na przykład w Belgii, Holandii, Włoszech itp.) i widać co się dzieje w rządzie. Tworzą się koalicje ,aby zdobyć większość mandatów, które i tak potem się rozwiązują na przykładzie koalicji LPR i Samoobrony z PiS-em. Musiała się rozwiązać bo nie mogli się dogadać w sprawie finansów itp. Sądzę, że i tak ten system nie jest zły.
Natomiast system wielopartyjny panuje w USA(Patria Republikańska i Partia Demokratów) i w Wielkiej Brytanii (Partia Pracy i Partia Konserwatywna).
Uważam, ze właśnie system dwupartyjny jest lepszy od wielopartyjnego, bo jest mniej pogmatwany.

Dodaj swoją odpowiedź
Politologia

Partie i systemy partyjne - na egzamin u dr Jerzego Silskiego

PARTIE I SYSTEMY PARTYJNE

Marek Sobolewski - “Partie i systemy partyjne świata kapitalistycznego”
Konstanty Adam Wojtaszczyk - ”Partie polityczne w państwie demokratycznym”
A.Antoszewski, R. Herbut - “Systemy polityczne ...

Politologia

Partie i systemy partyjne

1. Partia polityczna i jej funkcje.


Partie są produktem rozwoju nowoczesnych systemów politycznych. Powstały one w IX w. Jako praktyczna odpowiedź na konieczność mobilizowania społeczeństwa w związku z upowszechnianiem prawa ...

Politologia

Systemy partyjne.

System partyjny to z jednej strony „statyczna” konfiguracja narodowych partii politycznych, istniejąca na poziomie wyborczym lub parlamentarnym, a z drugiej – „dynamiczny” układ wzajemnych powiązań między partiami, determinowany przed...

Wiedza o społeczeństwie

Systemy partyjne

Systemy partyjne.
System partyjny, układ wzajemnych powiązań między partiami politycznymi oraz zachodzące między nimi relacje, zasady i normy regulujące stosunki międzypartyjne oparte na mechanizmie współdziałania bądź rywalizacji w...

Politologia

Zagadnienia na egzamin- partie i systemy partyjne

Partie i systemy partyjne

Partia polityczna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.

System partyjny obejmuj...

Politologia

Partie i systemy partyjne w Polsce

PARTIE I SYSTEMY PARTYJNE

WYBORY

1989 – do Parlamentu tzw. Kontraktowe
- do senatu wolne wybory (99 – strona solidarnościowa: 1- Henryk Stokłosa – biznesmen) Większościowe, większość bezwzględna
- do sejmu 299...