Karpaty: Karpaty dzielą się na zewnętzne i wewnętrzne. Karpaty wewnętzne obejmują dwa pasma górskie - Tatry i Pieniny, oraz położone u podnóża Tatr Podhale. Tatry są najwyższączęścią Karpat. Najwyższy szczyt Polski,Rysy(2499m n.p.m.) , leży na terenie Tatr i liczy 2499m n.p.m. Pasmo zbudowane jest ze skał metamorficznych (gnejsy,kwarcyty) magmowych (granity), oraz osadowych (piaskowce,wapienie,dolomity). Do Karpat Zewnętrznych zaliczamy Beskidy. Karpaty należą do młodych gór fałdowych wydźwigniętych podczas orogenezy alpejskiej. Karpaty są zbudowane z tzw. Fliszu karpackiego , czyli z powtarzalnych warstw skał osadowych. W paleogenmie na obszarze dzisiejszych Tatr istniało morze , na którego dnie tworzyły się osady fliszu podhalańskiego.Klimat Karpat: -nagła zmienność pogody, -spadek temperatury powietrza wraz z wysokością, -nagłe odwilże, -wzrost opadów wraz z wysokością Sudety: Sudety w przeciwieństwie do Karpat, są górami starymi, Powstawały w orogenezie kaledońskiej i hercyńskiej. Podczas orogenezy alpejskiej zamiast sfałdowania nastąpiło pękanie warstw skalnych i wyniesienie ih na różną wysokość. W ten sposób Sudety stały się górami zrębowymi, czyli takimi które powstały w wyniku pęknięcia mas skalnychi ich pionowego przesunięcia wzdłuż uskoku.Sudety charakteryzują się stromymi podejściami i płaskimi szczytami. Sudety zbudowane są z różnorodnych skał, przeważają magmowe i metamorficzne. Rzeźba tych gór jest bardzo urozmaicona. Najwyższym pasmem są Karkonosze , a najwyższym szczytem jest Śnieżka 1602m n.p.m. Liczę na naj ;D , informacje brałem z moich książek. Pozdrawiam :)
Porównaj ze sobą : Karpaty i Sudety (tylko nie z internetu) np. jaka rzeka przepływa koło tego, gdzie są położone itp. Daję sporo punktów za to zadanko więc liczę na pomoc :-)
Porównaj ze sobą : Karpaty i Sudety (tylko nie z internetu) np. jaka rzeka przepływa koło tego, gdzie są położone itp. Daję sporo punktów za to zadanko więc liczę na pomoc :-)...
Geografia fizyczna - tematy maturę ustną
1. Omów miejsce Ziemi w Układzie Słonecznym. Porównaj rozmiary Ziemi z innymi obiektami układu.
Układ Słoneczny powstał około 5 mld lat temu.
Elementami układu są:
- Słońce
- 9 planet i ich księżyce
- ...
Nauka o języku.
1. Omów cztery podstawowe zasady rządzące polską ortografią.
– zasada fonetyczna – piszemy jak mówimy i słyszymy, np. nos, woda, pisać
– zasada morfologiczna – piszemy zgodnie z budową wyrazu, uwzględniając obocznośc...
Odpowiedzi na pytania maturalne
1. Wymień rodzaje upraw przemysłowych na świecie. Przedstaw rejonizację dowolnej uprawy.
W produkcji roślinnej wyróżniamy:
· uprawy alimentacyjne (zboża, rośliny korzeniowe, oleiste i cukrodajne, warzywa, owoce)
· uprawy ...