Renesans jako okres rozwoju kultury, literatury, sztuki i architektury.

Renesans - okres rozwoju literatury, kultury, sztuki i architektury, został zapoczątkowany wielkim wydarzeniem – odkryciem Ameryki w 1492 roku przez Krzysztofa Kolumba. Epoka ta znana także jako Odrodzenie w architekturze powracało do wzorców antycznych. Jego główne cechy to:
• Krużganki
• Ozdobne portale(framugi drzwi, a szczególnie jej górna część)
• Duże okna
• Sufit podzielony na kasetony
• Ozdobne piece
W tym czasie wprowadzono zasady porządku, proporcji oraz zasadę odzwierciedlającą przyrodę.
W tym okresie powstawały niskie budowle z arkadami o półkolistych łukach, szerokich gzymsach oraz prostokątnych oknach. Świątynie także budowano niskie, o skromnym zdobieniu, tak aby piękno i bogate zdobienie nie odwracało uwagi od modlitwy.
Przykładami tej architektury w Krakowie są:
• Dziedziniec oraz krużganki Zamku królewskiego na Wawelu.
• Nagrobki królów:
-Zygmunta Augusta
-Zygmunta Starego
Kolebką renesansu była Italia. W krajach Europy Odrodzenie rozwijało się dzięki:
• Dla Polski: małżeństwo króla Zygmunta Starego z włoską królową Boną a także szlak bursztynowy przebiegający przez nasze ziemie
• Wędrówki kupców
• Chęć podróżowania po świecie
• Podejmowanie nauki przez żaków w różnych uczelniach europejskich (Np. Jan Kochanowski zdobywał wiedzę zarówno w Krakowie jak i we Florencji)
• Poprzez kontakty z postępowymi przedstawicielami Odrodzenia.

Głównymi przedstawicielami twórczości literackiej w tym okresie byli:
W Polsce:
• Mikołaj Rej z Nagłowic – napisał między innymi: „Żywot człowieka poczciwego” oraz „Krótką rozprawę między trzema osobami: Panem, Wójtem i Plebanem” Ostrzegał inne narody:, „że Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.
• Jan Kochanowski – okrzyknięty ojcem poezji polskiej. Tworzył między innymi:
- Sonety: (VII – który opisuje głęboką rozpacz po stracie ukochanej córki Urszuli)
- Pieśni: („Pieśń o Sobótce ( w której ukazuje zalety życia na wsi)
- Hymny: („Czego chcesz od nas panie?” w którym autor podkreśla, że Bóg jest wszechmocny i wszechobecny.)
- Fraszki: („O doktorze Hiszpanie”, „Na nabożną” czy „Na zdrowie” – pochwała zdrowia, jego zalety docenione dopiero po jego utracie.)
Napisał także pierwszy polski Dramat: „O odprawie posłów greckich”)
• Andrzej Frycz – Modrzewski ( „O poprawie Rzeczpospolitej”)
• Ksiądz Piotr Skarga („Kazania Sejmowe”)
• Oraz Mistrz sonetu - Mikołaj Sęp-Szarzyński
Na świecie:
• Wiliam Szekspir
• Miquel de Cervantes
Twórcy literatury renesansowej w dziełach ukazywali swoje uczucia, emocje i refleksje.
W tym czasie istniało pojęcie „mecenas sztuki” – Nazywało ono osoby, które finansowo wspierały sztukę renesansową, oceniały ją, krytykowali, kolekcjonowali. Często zdarzało się tak, że mecenasowie zamawiali dzieła u artystów. Główne hasło Renesansu „Człowiekiem jestem, i nic co ludzie nie jest mi obce.” wypowiedziane przez Terencjusza oznaczało, że człowiek w tym czasie interesował się drugim człowiekiem, był bardzo ciekawy świata, uważał, że może korzystać ze wszystkiego co stworzył bóg, zagłębiał się w wiele nauk: m.in.: biologię, geografię, anatomię i wiele innych. Dlatego nawet teraz używamy określenia „człowiek renesansu” – osoba interesująca się rożnymi dziedzinami nauki. Zaczął się wszędzie modlić: na ulicy, w domu, a nie tak jak dotychczas tylko w świątyniach. Traktował boga jak swojego ojca – nie bał się z nim rozmawiać. Myślał o sobie w samych superlatywach: „mam piękne i kształtne ciało, umysł twórczy i potężny”. Ta niezwykła epoka, o stosunkowo długim czasie trwania, zakończyła się dopiero na początku XVIIw. Myślę, że ta epoka jest bardzo ważną częścią historii. W tym czasie nie tylko napisali piękne dzieła ale również np. w historii zdarzyły się bardzo ważne wydarzenia (odkrycie Ameryki, drogi do Indii czy wynalezienie druku).

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Renesans - charakterystyka epoki

Renesans
Renesans jest epoką otwierającą czasy nowożytne. Przepaść między „starą” a „nową” kulturą europejską jest wielka, ponieważ na przełomie XV/XVI wieku we Włoszech, a w XVI wieku w innych częściach kontynentu, zmien...

Historia

Historia sztuki skrót

1. Artystyczne i pozaartystyczne funkcje sztuki. Historia sztuki jako nauka.

2. Sztuka pradziejowa(paleolit, mezolit, neolit, budownictwo megalityczne). Sztuka pradziejowa na terytorium polski.
Sztuka trwa około 40 tys lat. Człowiek o...

Język polski

Renesans w Polsce

Pochodzenie terminu „Renesans”

Renesans (odrodzenie) jest to epoka w dziejach kultury europejskiej. Pierwszy raz termin ten został użyty w XVI w. Przez G. Vasariego w celu scharakteryzowania tendencji w malarstwie włoskim. Termin ten...

Historia

Renesans w Polsce.

Renesans w Polsce
Renesans polski został zapoczątkowany przez budowę nowego pałacu królewskiego na Wawelu w 1504 z inicjatywy króla Aleksandra Jagiellończyka, autorem projektu był przypuszczalnie murator Ebreard (Erhard).

Słowo...

Język polski

Średniowiecze, czy aby napewno mroczny okres??

Nazwę średniowiecze nadali ludzie okresu renesansu. Nazwa ta miała ujemny charakter, gdyż ludzie renesansu widzieli tylko negatywne cechy średniowiecza, ponieważ średniowiecze odrzuciło ideały antyku i zainteresowanie człowiekiem. średnio...