Metabolizm komórkowy
Dla prawidłowego funkcjonowania komórki niezbędny jest dopływ do niej różnych substancji odżywczych. Dla komórki substancjami odżywczymi są: glukoza, aminokwasy oraz kwasy tłuszczowe. Dokomórkowa penetracja tych składników możliwa jest dzięki błonowemu transportowi aktywnemu, a także dzięki pinocytozie i fagocytozie.
* PINOCYTOZA *
Jest procesem wchłaniania do komórki cząsteczek substancji chemicznych przylegających do błony komórkowej. W procesie wchłaniania w błonie komórkowej pojawia się zagłębienie. Substancja odżywczawchodzi do tego zagłębienia, następnie zostaje strawiona przez enzymy i ten proces pinocytozy stosowany jest do trawienia dużych cząsteczek, np. białek.
* FAGOCYTOZA *
Proces, który przebiega podobnie do pinocytozy, z tym że trawione są całe fragmenty obcych, innych komórek.
* RECEPTORY KOMÓRKOWE *
Receptory - są to białkowe struktury, twory występujące na błonie komórkowej i mające zdolność
wybiórczego, specyficznego wiązania różnych substancji: hormonów, leków, subst. leczniczych, neuroprzekaźników, amin, aminokwasów, itp. Przyłączenie do jakiejś substancji uruchamia kaskadę przemian biochemicznych w komórce, a w konsekwencji uzyskujemy określony efekt, np. farmakologiczny. Receptor można pobudzić albo zablokować.
Substancje pobudzające receptory nazywamy "agonistami", a substancje, które blokują receptory "antagonistami" receptora.
Wielkość i siła efektu farmakologicznego zależy od ilości receptorów występujących w komórce lub narządzie. Działanie receptorów charakteryzuje kilka cech:
1. swoistość wiązania - tzn., że receptor nastawiony jest na jeden rodzaj substancji.
2. konkurencja o miejsce receptorowe - tzn., że kilka związków chemicznych o podobnej budowie
konkuruje o miejsce tego podłączenia do receptora.
3. mała pojemność wiązania - tzn., że receptory wiążą substancje już w bardzo małych stężeniach.