Kultura wczesnego Średniowiecza w Europie i Polsce.

W kulturze średniowiecznej europy szczególnie wyodrębniły się dwa główne ideały które były symbolem owych czasów .Był to Bóg i rycerz. Kultura się bardzo diametralnie zmieniła od czasów antycznego Rzymu i Grecji.

Średniowieczna kultura naradza się we Francji w państwie Karola Wielkiego w dużej mierze dzięki benedyktyńskiemu mnichowi Pawłowi Diakonowi. W tzw. Okresie karolińskim pojawiło się w europie bardzo dużo źródeł piśmiennych tj. np. roczniki Fudajskie mówiące o koronacji Karola Wielkiego i traktacie w Verdun 843r. Mnisi i klasztory stały się ośrodkami nauki i religii zarazem szybko zyskując poparcie wśród ludności. Karol Wielki stworzył korzystną atmosferę dla kościoła w swoim państwie przez co kultura rozkwitła tam bardzo szybko. Wynikiem tego jest Literatura o charakterze religijnym w dramacie, prozie i liryce.

W sztuce natomiast malarstwo i rzeźbę uznano za najlepszy sposób na pokazanie symbolów wiary i Boga przez co zwiększano wrażliwość na sztukę u każdego nawet chłopa który uczęszczał do kościoła. Zwiększało to również zainteresowanie szkołami przyklasztornymi.
Kolejnym z elementów kultury średniowiecza była Muzyka. Tutaj bardzo charakterystyczną i znaną formą jest chorał gregoriański wprowadzony przez papieża Grzegorza VII. Tworzono utwory na określone pory dnia i na poszczególne modlitwy. Bujny rozkwit muzyki organowej – organum. Wielki ośrodek rozwoje tej formy to Notre Dame. Pierwsze kroki stawia również muzyka świecka promowana przez trubadurów i truwerów, czyli wędrownych muzyków śpiewających lekkie pieśni o życiu codziennym niekiedy sprośne oparte na melodiach ludowych.

Teatr w średniowieczu stawiał dopiero malutkie kroczki. Przeważnie były to drobne przedstawienia na uroczystości kalendarza liturgicznego tj. np. Niedziela Palmowa, Wielkanoc. Mężczyźni byli głównymi aktorami. Używano masek i kostiumów, wszystko było usytuowane.
Bardzo duży wpływ miało powstanie Państwa kościelnego które ustabilizowało zdanie kościoła w europie. Pojawiały się wzorce ludzi których naśladowano. Byli to różni święci często misjonarze m.in. św. Franciszek, św. Wojciech. Język Łaciński stał się językiem nauki szkoły, liturgii, prawa i dyplomacji. Całość wiedzy podzielono na siedem dyscyplin na dwóch stopniach. Pierwszy niższy(tivium) obejmował gramatykę, dialektykę i retorykę. Natomiast drugi wyższy stopień(quadrivium) arytmetykę, geometrię, astronomię i muzykę.

Jak już mówiłem drugim trzonem o nieco mniejszym znaczeniu było rycerstwo. Pierwsi rycerze pojawili się w państwie franków gdy muzułmanie zaatakowali je z Hiszpanii 713r. Miało to podstawę obrony wiary chrześcijańskiej przed islamem co bardzo cieszyło się wśród pospólstwa. Potem nastały bardzo ciężkie czasy dla rycerstwa które dostało przydomek rozbójników i grabieżców. Dopiero w 911r. Rozpoczął się proces odnowy rycerza stwarzając ideał rycerza chrześcijańskiego. Rycerstwo od tej pory ściśle związało się z kościołem który wówczas nadawał kształt europie. Tak więc podstawowe cechy rycerza Bóg i honor były wzorcem dla wielu w europie. Bycie rycerzem wiązało się z zaszczytami, dumą i z zapewnieniem dobrobytu materialnego. Pod koniec wczesnego średniowiecza w europie jeszcze zostały zorganizowane wyprawy (krucjaty) przeciwko Turkom w obronie wiary.

Średniowiecze w Polsce mieści się w innych ramach czasowych niż miało to miejsce w zach. europie, ale te same czynniki wpłynęły na kulturę średniowieczną w Polsce. Od czasu przyjęcia chrztu przez Mieszka I do polski nadciągnęły różne zakony rozwijając oświatę i kulturę. Zakon Benedyktynów osiadł w Tyńcu zakładając tam klasztor, natomiast Jasną Górę w Częstochowie zajęli mnisi z zakonu Paulinów. Prowadzili oni szkoły przyklasztorne i przykościelne. Polacy coraz liczniej zbierali się w świątyniach, aż wykształcił się ideał Polaka katolika(ta tradycja przetrwała w niektórych regionach do dzisiaj). Dobre kontakty z dynastią Ottonów pomogły nadrobić braki w dziedzinach Nauki jak i zarządzania. Z okresu wczesnego średniowiecza w Polsce zachowała się kronika Gala anonima.

Okres wczesnego średniowiecza w europie przyniósł wiele osiągnięć i pozwolił zażegnać kryzys spowodowany splądrowaniem Rzymu. Chrześcijaństwo nowa religia monoteistyczna była głównym motorem napędowym kultury w europie. Moim zdaniem okres ten może nie przyniósł ogromnych osiągnięć w dziedzinach techniki jednak był to ogromna rewolucja mentalności Europejczyków. Wczesne średniowiecze nakreśliło późniejszy kształt kulturalny europy, zmieniając w sposób diametralny jej wcześniejszy wygląd.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Osiągnięcia kultury średniowiecza w Europie i Polsce

Kultura w średniowieczu rozwijała się na dwóch podstawowych wzorcach. Były to wzorce świętych (najczęściej ascetów) oraz rycerstwo. Szczególny rozwój kultury i oświaty zaczął się dopiero pod koniec tej epoki, dopiero między XIII-XIV...

Historia

Kultura Średniowiecza.

Spis treści

Wstęp 2
Rozdział 1
Trwanie antyku 4
Rozdział 2
Kryzys kultury na Zachodzie we wczesnym Średniowieczu 5
Rozdział 3
Renesans karoliński 11
Rozdział 4
Styl romański 14
Rozdział 5
Ż...

Wiedza o kulturze

Kultura Średniowiecza.

Epoce średniowiecza przypadła ogromna rola
w kształtowaniu podstaw nowożytnej kultury, tworzenia jej trwałych wartości w zakresie: sztuki, myśli naukowej, oświaty, piśmiennictwa, prawa czy religii. Kultura Europy tamtego okresu ukszta�...

Historia

Zwyczaje żywnościowe, kultura przy stole, obyczaje biesiadowania w średniowieczu

ŚREDNIOWIECZE

Zywnosc

Ludzie jedli od chwili, gdy pojawili się na świecie. Na początku zdobywanie pożywienia było głównym zajęciem gdyż była to bardzo ciężka sprawa. Żywili się oni głównie tym, co udało im się z...

Historia

System feudalny w Europie.

Kształtowanie się systemu feudalnego w Europie


System feudalny formujący się we wczesnym Średniowieczu i kształtujący się w czasie jego pełni jest pojęciem trudnym do jednoznacznego określenia. Można powiedzieć, że ozna...