"Ludzie bezdomni" Stefan Żeromski

„LUDZIE BEZDOMNI” Stefan Żeromski – powieść modernistyczna i symboliczna

DOKTOR JUDYM- ROMANTYK CZY POZYTYWISTA?

Tomasz Judym jako
a)roamantyk:
-nieszczęśliwie zakochany
-buntownik
-postać tragiczna
-samotnik
-wyobcowany
-odizolowany
-idealista
-przechodzi pzremianę wew. (Judym wierzył, że może zmienić cały system społeczny. Po klęsce w Cisach zrozumiał, że to mu się nie uda. Utwierdził się w przekonaniu, że sam nie zmieni systemu i zobaczył swoją drogę w pomocy najbiedniejszym bez wyższych idei. Pomagał na tyle ile mógł. Zmienił sposób myślenia i działania. Cel pozostawił ten sam.
b) pozytywista:
-realizacja haseł pracy organicznej i u podstaw
-poświęca się dla dobra innych
-nie chce nagrody za swoje czyny
-jest utylitarystą
-uważa za całkowicie niepotzrebną działaność harytatywną

Etos Chrześcijański- Judym poświęca własne dobro dla bezdomnych. Wewnętrznie zmienia się. Chce pomagać biednym na tyle, ile starczy mu sił. Judym postępuje wg. Zasad ewangelii i przykazaniu miłości, poświęceniu się dla bliźniego.

RÓŻNE OBLICZA BEZDOMNOŚCI


W Ludziach Bezdomnych jest wiele postaci, które dotyka bezdomność różnego rodzaju.

Doktor Judym to postać, która nie tylko nie ma stałego miejsca zamieszkania z powodu ciągłego przesiedlania się w inne miejsce lecz także dlatego, poniewaź jest wyobcowany ze swojego środowiska. Środowisko lekarskie go nie przyjęło a on sam wybiera samotność i rezygnację z miłości w imię realizowania swych ideałów.

Joanna Podborska- ukochana Tomasza jest sierotą, która utraciła swój dom rodzinny. Domy, w których pracowała jako guwernantka zastępowały jej bliskich. Chciałaby żyć dla innych. Widać tu bezdomność duchową.

Inżynier Korzecki podobnie jak Judym jest bezdomny z wyboru. Odrzuca model życia, który nakazuje cieszyć się własnym szczęściem i odniesionymi sukcesami rezygnując z domu, którym jest ziemia. Korzecki popełnia samobójstwo nie mogąc sie pogodzić z niesprawiedliwością życia. Jego bezdomność jest przykładem tzw. bezdomności egzystencjalnej.

Oprócz Wiktora Judyma, który reprezentuje bezdomność polityczną, tę samą formę podziela Les Leszczykowski oraz Wacław Podborski. Pierwszy z nich jest emigrantem politycznym po powstaniu styczniowym. Nie mogąc wrócić do kraju, służy ojczyźnie i potrzebującym poza granicami państwa. Drugi zaś jest zesłańcem również z powodów politycznych.

SYMBOLIKA W „LUDZIACH BEZDOMNYCH”

Wenus z Milo-symbol piękna, miłości, harmonni i szcęścia. Doskonałość (zew. i wew.), symbol zycia innego-bogatego, szczęśliwego, bez trosk, za to z zachwytem nad światem. Odzwierciedla piękno odrębnego świata ludzi bogatych

Obraz „Rybak” ( „Ubogi rybak”) -społeczna krzywda i niesprawiedliwość, ludzkie cierpienie, ból, nędza. Symbolizuje świat ludzi biednych.

Żeromski celowo umieścił te kontrastowe symbole w jednym rozdziale, chcąc ukazać wrażliwość bohatera zarówno na piękno i harmonię, jak i nędzę otaczającego świata.

Kwiat tuberozy – w zestawieniu ze źdźbłem trway symbol bezużytecznego piękna. Do kwiatu tuberozy porównany zostaje przez Judyma Karbowski –próżny lekkoduch, człowiek z towarzystwa, który w rzeczywistości poza zaspokajaniem własnych potrzeb, nie dostrzega nic więcej.

Krzyk pawia – symbol śmierci, strachu i zwiastun nieszczęścia. Z perspektywy Judyma- bezradnośc jego wysiłków.

Rozdarta sosna – symbol wewnętrznego rozdarcia głównego bohatera, który musiał wybierać między miłością i szczęściem u boku Joasi, a obowiązkiem spłacenia długu wobec społeczeństwa. Zamknięcie drogi bohatera, jego ostateczny wybór. Obraz sosny, która samotnie rośnie na brzegu przepaści utożsamia się z wyobcowaniem Judyma. Symbolizuje również rozdarcie między światem ubogich, a bogatych.

Bezdomność- w Polsce:społeczna, emocjonalna, intelektualna. W Paryżu,dosłowna: brak miejsca zamieszkania. Bezdomność cierpiących nędzę emigrantów ze wsi do miasta, wydziedziczonych.Brak miejsca dla idealistów w społeczeństwie . Bezdomność ludzi porzucających swoje państwo, spiskowców Wyobcowanie ze społeczeństwa, dekadentyzm, odrzucenie świata w akcie samobójczym.

Kowal- ciężka praca, wytrwałość. Praca fizyczna jest wywyższona, uszlachetnia

Wykwintny warszawski salon doktora Czernisza kontrastuje z realiami ulicy Ciepłej i Krochmalnej

Luksusowemu "uzdrowisku" w Cisach, zaspokajającemu wszelkie kaprysy wybrednych dam, przeciwstawia autor odpychającą nędzę czworaków chłopskich

Z bogatym apartamentem dyrektora Kalinowicza zestawione są "śmierdzące nory" górników.

Wytworne piękno starego Paryża zderzone zostało z opisem przytułku dla bezdomnych

Rzeczywistość powieściowa na prawach kontrastu odsłania prawdę o urodzie świata i jego nędzy. Lekkim, nieco ironicznym ujęciom wytwornego życia towarzyszą drapieżne, naturalistyczne obrazy ludzkiej biedy.

FUNKCJE SYMBOLI

-pokazują ukryte treści tematyki społecznej przedstawianej w utworze, kontrastów społecznych oraz kontrastów w naturze Judyma
-stanowią klamrę kompozycyjną utworu
-paradoksalnie wspierają treść tekstu, ułatwiają zrozumienie i interpretacje tekstu
-paradoksalnie urealniają opisywane wydarzenia
-idelizacja świata
-charakteryzują głównych bohaterów

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Wyjaśnij sens tytułu powieści Stefana Żeromskiego - "Ludzie bezdomni".

Powieść "Ludzie bezdomni" została napisana przez znanego i cenionego w kraju pisarza. Żeromski miał już w swym dorobku twórczym "Opowiadania" /między innymi: "Doktor Piotr", "Siłaczka", "Rozdziobią nas kruki, wrony..."/ oraz powieść "Syz...

Język polski

Tomasz Judym - charakterystyka postaci powieści S. Żeromskiego "Ludzie bezdomni".

"Ludzie bezdomni" to powieść, która należy do tych bardziej znanych z książek napisanych przez Stefana Żeromskiego. Tytuł ten nie jest jednoznaczny i można odczytywać go przenośnie oraz dosłownie. Ten drugi sposób odczytania w...

Język polski

Sposób ukazania problemu bezdomności w utworze Stefana Żeromskiego "Ludzie bezdomni".

„Ludzie bezdomni” - Już sam tytuł powieści Stefana Żeromskiego jest wieloznaczny i wielofunkcyjny. Sygnalizuje tematykę utworu i w dosłownym znaczeniu ukazuje ludzi bezdomnych jako osoby nie mające dachy nad głową. Problem bezdomności ...

Język polski

Wyjaśnij znaczenie tytułu powieści "Ludzie bezdomni".

Wydanie ?Ludzi bezdomnych? stało się w 1899 roku nie tylko wielkim wydarzeniem artystycznym, ale i społecznym, intelektualnym, nawet politycznym. Książka została uznana za głos pokolenia, wyraz jego nastrojów, krytycy pisali o niej z entuzja...

Język polski

Stefan Żeromski.

Aby zobaczyć treść albumu proszę kliknąć na załącznik. Kieruję Cię tam ponieważ jest poprawnie rozmieszczony układ (teks, zdjęcia, rysunki itd.)
Życiorys

Kalendarium życia

Dzieła

Syzyfowe prace 1897