Początków zainteresowania człowieka kosmosem można dopatrywać się już w badaniach Ptolemeusza, słynnego greckiego uczonego, który opracował geocentryczny model wszechświata. Model ten obalił w epoce renesansu polski astronom Mikołaj Kopernik. Udowodnił on bowiem, że to Ziemia krąży wokół Słońca, a nie na odwrót, jak dotychczas uważano. Od tego momentu przez całą epokę nowożytną badania kosmosu budziły coraz większe zainteresowanie i dokonywano kolejnych odkryć. Dopiero jednak w dwudziestym wieku człowiek zaczął myśleć nie tylko o oglądaniu kosmosu, ale o jego eksploracji. Prekursorem technologii, która umożliwia opuszczenie Ziemi był Wernher von Braun, kierownik projektu rakiet V2, używanych przez III Rzeszę w czasie II wojny światowej. Historia eksploracji kosmosu tak naprawdę rozpoczęła się jednak później - 4 października 1957. Wówczas to Rosjanie wystrzelili pierwszego satelitę – Sputnika 1. Wydarzenie to miało wielkie znaczenie polityczne i społeczne. Amerykanie dopiero w lutym następnego roku wysłali swojego Explorera. Pierwszym pasażerem, statku kosmicznego była suczka Кудрявка, nazwana tuż przed lotem Łajką, która niestety zginęła (okoliczności są niejasne nawet do dzisiaj, ale oficjalna wersja wydarzeń mówi, że zwierzę padło w wyniku przegrzania kapsuły, w której się znajdowało). 12 kwietnia 1961 r. pierwszy człowiek wybrał się w kosmos. Był to rosyjski kosmonauta Jurij Gagarin. Amerykanom udało się jednak osiągnąć jeszcze więcej - ich rodak jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu. Nazywał się Neil Armstrong.Nie jestem pewna.;)
1. Dzięki tym badaniom naukowcy mogą np. sprawdzać czy jakaś kometa nie leci w stronę Ziemi albo obserwować burze słoneczne, które mogą spowodować brak prądu w jednym kraju, stanie a może nawet w kilku krajach. 2.35 lat temu, 5 września 1977 w Kosmos została wystrzelona sonda Voyager 1. Obecnie sonda jest najdalej znajdującym się i działającym obiektem wysłanym w przestrzeń kosmiczną przez człowieka.
Pytania na ustny polski 2005 z gramatyką
STAROŻYTNOŚĆ
1.Etymologiczne i realne znaczenie stałych związków frazeologicznych wywodzących się z Mitologii i z Biblii.
Mitologia:
ZŁOTE JABŁKO- jabłko, które było przyczyną kłótni Hery, Ateny, Afrodyty; rzucone ...
Współczesna rodzina wobec kryzysu wartości w Polsce.
Każdy z nas pragnie być wychowywany w zdrowej i kochającej rodzinie, na którą będzie mógł liczyć w razie swoich niepowodzeń lub różnych innych życiowych problemów.
W ostatnich latach w życiu rodziny nastąpiły poważne zmian...
Liryka lat ostatnich Mickiewicza i Słowackiego jako zapis wewnętrznych doświadczeń (próba porównania).
„Życie duszy, czyż nie jest warte badań ludzi?” („Dziady cz. III)
Liryka lat ostatnich Mickiewicza i Słowackiego jako zapis wewnętrznych doświadczeń (próba porównania)
„Poeta - autor dzieł literackich należących do d...
Wymieranie gatunków
Człowiek najczęściej obcuje z roślinami. Otaczają nas w domu, na ulicy, w parku, w lesie. W Polsce występuje 2200 gatunków roślin naczyniowych. Jeżeli bylibyśmy pilni i codziennie uczyli się nazwy jednej rośliny, to po 6 latach znalibyś...