Norwegia i Holandia - porównanie.

Norwegia, Królestwo Norwegii - państwo położone w Europie Północnej na Półwyspie Skandynawskim. Graniczy ze Szwecją, Finlandią i Rosją. Administracyjnie podlegają Norwegii też: Jan Mayen, archipelag Svalbard, Wyspa Bouveta, Wyspa Piotra I, Ziemia Królowej Maud na Antarktydzie. Powierzchnia całkowita 324 220? km?,wody śródlądowe 0,0%. Liczba ludności 4 593 041, gęstość zaludnienia 14 osób/km?.

Holandia - Graniczy na północy i zachodzie z Morzem Północnym, Belgią na południu oraz Niemcami na wschodzie. Powierzchnia całkowita 41 526 ? km?, wody śródlądowe 18,31%. Liczba ludności 16 406 491, gęstość zaludnienia 395 osób/km?.

Środowisko przyrodnicze

Norwegia leży w klimacie umiarkowanym, morskim w regionach nadmorskich, subpolarny na północy i wschodzie; średnia temperatura w Oslo waha się od -4,7 stopnia C w styczniu do 17,3 stopni w lipcu. Roczna suma opadów atmosferycznych wynosi 2000-3000mm na południowym - zachodzie, a miejscami może dochodzić nawet do 4000-5000mm. Przy granicy ze Szwecją suma opadów spada do 500mm, a na Wyżynie Lapońskiej do 400mm.
Holandia znajduję się w klimacie umiarkowanym, morskim, z chłodnymi latami i łagodnymi zimami; średnia temperatura w Amsterdamie wacha się od 1,7 stopnia C w styczniu do 17 stopni C w lipcu. Roczna suma opadów atmosferycznych waha się od 770mm. w centrum do 850mm. w Limburgii. Większość opadów notowana jest jesienią i latem.
Królestwo Norwegii jest krajem nierównym i górzystym. Dwie trzecie jego powierzchni leży powyżej 300m, a jedna czwarta powyżej 1000m. Potężne procesy erozyjne w ostatniej epoce lodowcowej wyżłobiły w zachodnim wybrzeżu fiordy, jedne z najgłębszych na świecie. Najdłuższy z nich, Sognefjord (ok. 204km. długości), osiąga głębokość 1303m. W głębi lądu lód wyżłobił głębokie doliny, w których lśnią wstęgi jezior. Jedno z nich, Hornindalesvatn, jest najgłębsze w Europie (514m.).
Holandia to kraj, w którym woda zajmuje prawie taką samą powierzchnię jak ląd. Ponad jedna piąta Holandii leży poniżej poziomu morza (od 4 do 6m), w tym wszystkie centra osadnicze, toteż w ciągu wieków morze czasem wydzierało część lądu, czasem je oddawało. W historii Holandii miały miejsce gwałtowne powodzie w których utonęło 1835 osób i utracono 200tys. sztuk bydła. W delcie Renu, Mozy i Skaldy leżało wiele wysp, których brzegi były wystawione na ataki morza.
Norwegia ma nieograniczone, zapierające dech w piersiach atrakcje natury. Górzyste regiony obfitujące w szerokie płaskowyże i wspaniałe szczyty. Fiordy, które uformowały się w okresie lodowcowym, są unikalne w całym świecie. Rozległe, zalesione obszary znajdują się we wschodniej Norwegii i w Trondelag, podczas gdy długie obszary plażowe ciągną się wzdłuż południowych i północnych wybrzeży. Norwegia jest krajem niekończących się rzek i potężnych wodospadów, które sprawiają, że kraj jest znany za granicą. Przyroda i las pokrywa trochę więcej niż ? obszaru kraju.
Na północy Holandii Wyspy Zachodniofryzyjskie uchroniły się przed zeszpeceniami cywilizacyjnymi, co zaskakuje w kraju o tak gęstym zaludnieniu. Każdą wyspę przedłuża piaszczysty brzeg ? pomiędzy niektórymi można przechodzić przez mulaste płycizny. Kilometry pustych plaż i trawiaste wydmy przyciągają holenderskich turystów w okresie wakacji. Udało się zachować środowisko naturalne w prawie nienaruszonym stanie. Florę i faunę cechuje zadziwiająca różnorodność.
W Norwegii surowcami jakie daje morze są : ropa naftowa i gaz ziemny oraz owoce morza. Poza tym eksportowanie dużych ilości drewna, ryb, minerałów i innych towarów daje duże korzyści. Ważne SA również połowy ryb, które stały się tutaj tradycją.
Holandia posiada liczne bogactwa naturalne, tj. gaz ziemny, ropa naftowa, sól kamienna, sole magnezu i potasu, skały wapienne, węgiel kamienny, torf, węgiel brunatny, rudy żelaza, ołów i cynk, gliny i kaolin oraz piaski i żwiry.

Gospodarka

W Norwegii wykorzystanie ziemi wynosi: lasy 27%, uprawy 3%, pastwiska i inne 70%. Podstawowe produkty: jęczmień, owies, ziemniaki, zwierzęta hodowlane, jabłka, drewno, ryby, ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel, żelazo, ołów, cynk, miedź, nikiel, tytan, kwarc (silikon). Głównymi gałęziami gospodarki są górnictwo, przetwórstwo ropy naftowej i gazu ziemnego, energetyka, hutnictwo aluminium, przemysł chemiczny, stoczniowy, spożywczy, drzewny, rybołówstwo i leśnictwo. Towarami które idą na eksport są ropa naftowa i gaz ziemny, metale, chemikalia, statki, maszyny, ryby, produkty naftowe, papier, produkty drzewne. Roczny dochód na jednego mieszkańca wynosi 25 378 USD. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Norwegia jest jednym z największych producentów energii hydroelektrycznej, którą czerpie z rzek spływających z Gór Skandynawskich.
W Holandii wykorzystanie ziemi wynosi: pastwiska 26%, uprawy 22%, lasy 8%, wody śródlądowe 19%, inne 25%. Prawdę mówiąc, trawa porasta 57 % gatunków rolnych
w Holandii, lecz najsłynniejsze są pola tulipanów i rejony upraw ogrodniczych oraz szklarnie, w których uprawia się warzywa owoce i kwiaty. Podstawowe produkty: Zborze, ziemniaki, buraki cukrowe, owoce, warzywa, zwierzęta hodowlane, ryby, ropa naftowa, gaz ziemny, sól. Głównymi gałęziami gospodarki są: rolnictwo, produkcja żelaza i stali, przemysł spożywczy, chemiczny, tekstylny, odzieżowy, drukarski, stoczniowy, tytoniowy, nawozowy, szlifowanie diamentów, wydobycie i przeróbka ropy naftowej i gazu ziemnego, rybołówstwo. Główne towary eksportowane to produkty naftowe i chemiczne, urządzenia elektryczne, artykuły metalowe, maszyny, pojazdy silnikowe, statki i samoloty, produkty mleczarskie, mięso, warzywa, czekolada, tytoń, cebulki kwiatowe. Roczny dochód na jednego mieszkańca wynosi 21 536 USD.


Bibliografia:
Ilustrowana encyklopedia geograficzna: ?Przewodnik po świecie? wyd. Reader?s Digest
Strony internetowe: www.norwegia.pl i www.holandia.pl
Wielka wolna encyklopedia internetowa

Dodaj swoją odpowiedź
Ekonomia

Międzynarodowe stosunki gospodarcze

Gospodarkę światową możemy rozumieć na wiele definicji a oto kilka przykładów wg. J. Sodaczuka on jest historycznie ukształtowany jak zmienia się w czasie system powiązań ekonomicznych (produkcyjnych, handlowych, usługowych, itp. ) międ...

Geografia

Zmiany w żegludze morskiej w drugiej połowie XX wieku – przyczyny i konsekwencje.

Zmiany w żegludze morskiej w drugiej połowie XX wieku – przyczyny i konsekwencje.
XXX OLIMPIADA GEOGRAFICZNA

SPIS T REŚCI


I. Wstęp
II. Ogólna charakterystyka transportu morskiego
III. Wskaźniki rozwoju �...

Politologia

Kapitał zagraniczny w Polsce: przyczyny, formy i skutki.

Praca licencjacka pisana na zlecenie osoby, która uważała, że jest tak przebiegła, iż nie musi płacić.
W załączniku wykresy, tabele etc.

Miłego korzystania :)

Nazwa szkoły
Kierunek studiów

Imię i Nazw...

Stosunki międzynarodowe

Prognozowanie i symulacje międzynarodowe - S. Drobczyński (notatki z wykładów)

PROGNOZOWANIE I SYMULLACJE MIĘDZYNARODOWE
mgr SEBASTIAN DROBCZYŃSKI

WYKŁAD 1:
Prognozowanie – to wspieranie się na wiedzy.
Przywidywanie – to wnioskowanie o zdarzeniach nie znanych na podstawie zdarzeń znanych. Zdarzeni...