Znaczenie i zastosowanie wybranych soli
PRACA KONTROLNA
Znaczenie i zastosowanie wybranych soli ( proszę wybrać 3 z podanych: azotan sodu, azotan potasu, azotan wapnia, chlorek potasu, azotan srebra, siarczan VI wapnia, siarczan VI miedzi II, węglan sodu, węglan wapnia, węglan magnezu).
Siarczan(VI)miedzi (II)- - jest to związek chemiczny nieorganiczny , sól kwasu siarkowego i miedzi na II stopniu utleniania. Siarczan miedzi jest bezwonny. W temperaturze pokojowej jest bardzo higroskopijną substancją krystaliczną o gęstości 3,6g/ . Dobrze rozpuszcza się w wodzie, roztwór ma lekko kwaśny odczyn. Bezwonny siarczan miedzi jest stosowany w laboratoriach jako środek suszący. Pentahydrat siarczanu miedzi o wzorze * O jest nazywany witriolem i posiada niebieskie zabarwienie. Kolor uwodnionego siarczany jest wynikiem obecności jonu [Cu . Pentahydrat pod wpływem ogrzewania w temperaturze 375K traci dwie cząsteczki wody przechodząc w trihydrat ? CuSO4*3H2O (d=3,78g/ ) i następnie monohydrat. Ogrzany do temperatury powyżej 470K staje się bezwonny.
Węglan sodu- - jest nieorganicznym związkiem chemicznym, solą kwasu węglowego i sodu. W temperaturze pokojowej jest koloru białego, jest to substancja higroskopijna, która topi się temperaturze 852?C, również dobrze rozpuszcza się w wodzie. Ulega krystalizacji i przyjmuje postać dużych bezbarwnych kryształków. W przyrodzie związek ten występuje w stanie naturalnym tzw. jeziorach sodowych jak i w popiele roślin morskich. Stosuję się go głównie do produkcji szkła oraz papieru. Wykorzystuje się go również do produkcji mydła i środków piorących, również jest stosowany do zmiękczania wody. Kiedyś węglan sodu otrzymywano za pomocą metody Leblanca, było to działanie na sól kamienną za pomocą kwasu siarkowego i otrzymywało się siarczan sodu, który później prażono z węglem i kamieniem wapiennym. Otrzymywany roztwór ługowano wodą w wyniku czego otrzymywano roztwór sody.
2NaCL ? 2HCL
2C Ca ? CaS 2
Jednak na duże zużycie energii, proces ten został zastąpiony metodą Solvaya, gdzie surowcami podstawowymi są węglan wapnia, sól kamienna.
Azotan potasu- . ( saletra potasowa i saletra indyjska) Jest rozpuszczalna w wodzie. Azotan potasu występuje w przyrodzie w małych ilościach w postaci minerału nitro kalitu , w krajach o suchym i gorącym klimacie. Otrzymujemy ją głównie w reakcji podwójnej wymiany między azotanem V sodu i chlorkiem potasu, w ten sposób strącamy najtrudniej rozpuszczalny spośród tych soli chlorek sodu.
KCL ? NaCL
Saletra potasowa jest krystalicznym ciałem stałym, bezbarwnym lub białym. Temperatura topnienia wynosi 334?C. Przy podgrzaniu do 400?C rozkłada się na azotan III potasu i tlen.
?
Saletra potasowa jest utleniaczem dlatego też dawniej była stosowana do produkcji czarnego prochu. Na dzień dzisiejszy jest wykorzystywana w pirotechnice jako utleniacz. Azotan potasu był używany również do otrzymywania kwasu azotowego. Obecnie jest używany do produkcji azotanu III potasu do nitrowania. Używany jest jako nawóz zawiera 13% azotu i 45% tlenku potasu, jak i do konserwacji mięsa(E252). Jego działanie polega na wydzielaniu azotanu III potasu. Po zmieszaniu z sacharydem tworzy substancję łatwopalną znaną jako karmelek lub karmelka. W połączeniu z pyłem metalu jest używana do produkcji mas pirotechnicznych tzw. fotobłysków. Są to bardzo jasne i krótkie impulsy świetlne, które głównie występują w petardach.
Węglan wapnia- - jest to nieograniczony związek chemiczny, jest solą kwasu węglowego i wapnia. W temperaturze pokojowej przybiera postać bezbarwnych lub białych kryształków, słabo rozpuszcza się w wodzie. Węglan wapnia w przyrodzie stanowi podstawowy składnik wielu minerałów. W najczystszej postaci występuje jako bezbarwny krystaliczny kalcyt. Jest głównym składnikiem marmurów i skał wapiennych. Wapień, którego głównym składnikiem jest węglan wapnia jest jedną z najczęściej występujących skał osadowych(kreda, marmur, kalcyt). W formie sproszkowanej skał wapiennych używa się węglan wapnia jako surowiec w otrzymywaniu wapna palonego i gaszonego, które są wykorzystywane jako spoiwo w cemencie i betonie. Węglan wapnia stosuję się również do produkcji papieru i gumy, past do zębów, kitu, farb i kredy szkolnej. Stosujemy go również przy budowie dróg, wytapianiu żelaza, przy produkcji stali, wyrobie szkła i porcelany, przy oczyszczaniu ścieków i zmiękczania wody. Węglan wapnia dodaje się również do żywności jako substancję wzbogacającą, występuje w taniej mące i w pieczywie zwłaszcza w bułkach. Oznaczmy go symbolem E170 i jest nieszkodliwy. Ma właściwości neutralizujące w związku z czym jest również wykorzystywany przy produkcji parafarmaceutyków na nadkwaśność i zgagę. Wówczas występuje w postaci:
2HCL? O
Związek ten służy także do otrzymywania tlenku wapnia. Ogrzewany węglan wapnia rozkłada się na tlenek wapnia (CaO) (wapno palone) i dwutlenek węgla (CO2) wg reakcji chemicznej:
CaO
Związek ten możemy otrzymać poprzez reakcję wodorotlenku wapnia(wody wapiennej) i dwutlenku wapnia. Zmętnienie wody wapiennej jest wynikiem pojawienia się węglanu wapnia w wyniku reakcji:
Ca ? O
Przedstawiona reakcja jest często dowodem na obecność dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu przez człowieka.