Kwasy tłuszczowe

KWASY TŁUSZCZOWE - JEDNOKARBOKSYLOWE

Kwasy organiczne , zwane również kwasami karboksylowymi , możemy uważać za pochodne węglowodorów w których jeden lub więcej atomów wodoru zostało zastąpionych grupami karboksylowymi – COOH.
Zależnie od liczby grup karboksylowych w cząsteczce kwasy dzielą się na :
v Jednokarboksylowe (jednozasadowe)
v Dwukarboksylowe (dwuzasadowe)
v Wielokarboksylowe (wielo zasadowe)
Poza tym kwasy dzielimy na nasycone i nienasycone. Kwasy jednokarboksylowe nasycone noszą również nazwę kwasów alifatycznych lub tłuszczowych , gdyż niektóre z nich można otrzymać z tłuszczów. Słownictwo dotyczące kwasów tłuszczowych oparte jest najczęściej na nazwach zwyczajowych świadczących o pochodzeniu roślinnym lub zwierzęcym tych kwasów.
Kwasy jednokarboksylowe nasycone tworzą szereg homologiczny który można wyrazić ogólnym wzorem R – COOH.
Podaje szereg homologiczny kwasów tłuszczowych:
v Kwas mrówkowy
v Kwas octowy
v Kwas propionowy
v Kwas masłowy
v Kwas walerianowy
v Kwas palmitynowy
v Kwas margarynowy
v Kwas stearynowy

KWAS MRÓWKOW








Kwas mrówkowy H- COOH jest najprostszym kwasem tłuszczowym. Występuje w jadzie mrówek stąd pochodzi jego nazwa , w jadzie pszczół pokrzywach oraz w igłach drzew szpilkowych. Kwas mrówkowy można otrzymać przez utlenienie alkoholu metylowego. Na skalę przemysłową otrzymuje się go z tlenku węgla i wodorotlenku sodowego. Kwas mrówkowy jest to ciecz bezbarwna o ostrym zapachu i palącym smaku. Jest to kwas dość mocny. Kwas mrówkowy ma zastosowanie w syntezie organicznej , garbarstwie , farbiarstwie skór futrzanych , przemyśle spożywczym, chemicznym , dzięki zaś właściwościom bakteriobójczym , także do konserwowania artykułów spożywczych.





KWAS OCTOWY





Kwas octowy jest bardzo rozpowszechniony i znany już od starożytności. Przy produkcji kwasu octowego na skalę przemysłową są stosowane różne metody.
v Podczas suchej destylacji drewna
v Syntetycznie można otrzymać z acetylenu
v Podczas fermentacji octowej z niskoprocentowych roztworów alkoholu etylowego.
Bezwodny 99% kwas octowy jest to ciecz o gryzącej woni , nosi on nazwę lodowaty kwas octowy. Kwas octowy używany jest jako przyprawa do potraw , jako środek konserwujący do różnego rodzaju marynat a także jako materiał wyjściowy w niektórych gałęziach przemysłu cukierniczego. Duże ilości kwasu octowego zużywa się do produkcji acetonu i innych rozpuszczalników , do produkcji jedwabiu octanowego, barwników , środków farmaceutycznych i środków zapachowych.


KWAS PROPIONOWY





Jest cieczą zbliżoną pod względem właściwości fizycznych do kwasu octowego. Powstaje on w nieznacznych ilościach podczas fermentacji zachodzącej w serach. Związek ten nie posiada większego znaczenia.



KWASY MASŁOWE





Znamy dwa kwasy masłowe różniące się między sobą budową łańcucha węglowego.

Kwas n- masłowy występuje w maśle w postaci bezwonnego estru glicerynowego oraz jako wolny kwas masłowy , w pocie. Kwas n- masłowy otrzymuje się przez fermentację węglowodanów przy udziale bakterii kwasu masłowego.

Kwas izomasłowy występuje w postaci lotnych olejków w różnych roślinach w rumianku w chlebie świętojańskim. Posiadają bardzo nieprzyjemny zapach zjełczałego tłuszczu. Stosowany do otrzymywania środków garbujących , zapachowych oraz leków.



KWASY DWUKARBOKSYLOWE




Kwasy dwukarboksylowe posiadają w cząsteczce dwie grupy karboksylowe COOH związki te tworzą szereg homologiczny. Nazwy zwyczajowe najczęściej używane pochodzą od nazw materiałów z których po raz pierwszy zostały wyodrębnione.
Do kwasów dwukarboksylowych należą:
v Kwas szczawiowy
v Kwas malanowy
v Kwas bursztynowy
v Kwas glutarowy
v Kwas adypinowy
Kwasy te są w zwykłych temperaturach ciałami stałymi. Są to substancje krystaliczne dość trudno rozpuszczalne w wodzie z wyjątkiem kwasu malonowego. Kwasy dwukarboksylowe są przeważnie mocniejsze od kwasów jednokarboksylowych.


KWAS SZCZAWIOWY




Kwas szczawiowy występuje w wielu roślinach w szczawiu , rabarbarze , szpinaku oraz w niewielkich ilościach w moczu zwierząt i ludzi. Otrzymuje się go przez prażeni mrówczanu sodowego do temperatury około 400`C bez dostępu powietrza. Kwas szczawiowy jest substancją stałą. Dzięki łatwości utleniania się kwasu szczawiowego używa się go do określania stężenia roztworów nadmanganianu potasowego w dziale analizy ilościowej. Kwas szczawiowy , jak również jego sole mają ponadto zastosowanie przy barwieni tkanin przy wyrobie atramentu , w fotografice oraz gospodarstwie domowym – do wywabiania plam z atramentu i rdzy.







KWASY NIENASYCONE

Kwasami nienasyconymi nazywamy związki chemiczne posiadające grupę lub grupy karboksylową oraz jedno lub więcej wiązań podwójnych między atomami węgla. Najważniejsze są kwasy jednokarboksylowe o jednym wiązaniu podwójnym między atomami węgla, są pochodnymi alkenów. Najważniejsze znaczenie przemysłowe mają:
v Kwas akrylowy
v Kwas krotonowy
v Kwas oleinowy



KWAS AKRYLOWY




Kwas akrylowy jest kwasem jednokarboksylowym o jednym wiązaniu podwójnym. Jest to ciecz o bardzo nieprzyjemnym , gryzącym zapachu. Kwas akrylowy oraz jego pochodne używa się do otrzymywania różnych tworzyw sztucznych wysokiej jakości i w syntezach organicznych. Otrzymuje się go z propylenu lub z acetylenu oraz z tlenku węgla i wody.


KWASY KROTONOWE



Kwasy krotonowe istnieją w pięciu odmianach izometrycznych. Najważniejszy z tych kwasów jest kwas metakrylowy. Pochodna tego kwasu , metakrylan metylu w obecności katalizatorów w podwyższonej temperaturze ulega polimeryzacji , dając masę nietłukącą się i znacznie lepiej przepuszczającą promienie świetlne zwłaszcza ultrafioletowe , niż zwykłe szkło szybowe. Masa ta zwana „szkłem organicznym” ma zastosowanie przy wyrobie szyb samolotowych , samochodowych soczewek optycznych.






KWAS OLEINOWY



Kwas oleinowy występuje w postaci estru glicerynowego w najrozmaitszych tłuszczach. Najwięcej estru glicerynowego kwasu oleinowego znajduje się w tłuszczach ciekłych , czyli tzw. olejach przez uwodornienie kwasu oleinowego otrzymujemy nasycony kwas stearynowy , sposób ten stosowany jest przy utwardzaniu tłuszczów ciekłych (olejów) , występujących przede wszystkim w roślinach , na tłuszcze stałe przy produkcji margaryn




HYDROKSYKWASY

Hydroksykwasami albo alkoholokwasami nazywamy związki organiczne , które są równocześnie kwasami i alkoholami , czyli posiadają w cząsteczce – COOH i grupę hydroksylową – OH. Hydroksykwasy występujące w produktach roślinnych i zwierzęcych , wykazują równocześnie właściwości kwasów i alkoholi. Są mało odporne na działanie czynników utleniających a więc wykazują własności redukujące.
Do hydroksykwasów należą:
v Kwas hydroksyoctowy
v Kwas hydroksypropionowy (mlekowy)
v Kwas hydroksybursztynowy (jabłkowy)
v Kwas dwuhydroksybursztynowy (winowy)
v Kwas cytrynowy


KWAS HYDROKSYOCTOWY



Kwas hydroksyoctowy występuje w niedojrzałych winogronach , w soku buraczanym i w trzcinie cukrowej.




KWAS MLEKOWY



Kwas mlekowy występuje w mleku które uległo skwaśnieniu. Powstaje on z cukru zawartego w mleku przy współudziale bakterii kwasu mlekowego , również powstaje w najrozmaitszych kiszonkach jak np. kiszonych ogórkach , kapuście kiszonej nie dopuszczając do rozwoju bakterii gnilnych. Dzięki temu umożliwia przechowywanie przez dłuższy okres czasu artykułów spożywczych oraz pasz. Kwas mlekowy ma zastosowanie w przemyśle spożywczym farmaceutycznym , skórzanym , garbarskim, włókienniczym.


KWAS JABŁKOWY



Kwas jabłkowy jest pochodną kwasu bursztynowego. Występuje w jabłkach i wielu innych owocach. Otrzymywany syntetycznie ma zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.



KWAS WINOWY



Kwas winowy jest drugą pochodną kwasu bursztynowego. Występuje on w różnych owocach , a przede wszystkim w winogronach. Podczas fermentacji alkoholowej soku winogronowego powstaje tzw. kamień winny , z niego otrzymuje się kwas winowy, który ma zastosowanie w przemyśle spożywczym. Sól kwasu winowego stosuje się w medycynie oraz farbiarstwie.



KWAS CYTRYNOWY



Kwas cytrynowy występuje w wielu roślinach oraz owocach ( porzeczki , agrest truskawki, maliny) a przede wszystkim w cytrynach. Na skalę przemysłową otrzymuje się go przez fermętację cukru przy udziale pewnych pleśniaków. Kwas cytrynowy ma zastosowanie w przemyśle spożywczym , farmaceutycznym , i farbiarskim.

Dodaj swoją odpowiedź
Chemia

NNKT, czyli Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe.

Czym one tak właściwie są?

Na wstępie trzeba powiedzieć, że NNKT, są to składniki budulcowe, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza serce i naczynia krwionośne są chronione dzięki tym kwasom. W związku z...

Chemia

Tłuszcze, lipidy i kwasy tłuszczowe.

LIPIDY:
- są głównym źródłem energii dla organizmu ludzkiego
- wytwarzają hydrofobowe struktury błonowe odgraniczające komórkę od macierzy pozakomórkowej i dzielące
wnętrze komórki na szereg przedziałów
- są witam...

Chemia

Co to znaczy: a) nienasycone kwasy tłuszczowe b) nasycone kwasy tłuszczowe

Co to znaczy: a) nienasycone kwasy tłuszczowe b) nasycone kwasy tłuszczowe...

Chemia

Napisz referat : Wyższe kwasy karboksylowe-kwasy tłuszczowe.Skup się głównie na ich znaczeniu dla człowieka,w diecie,jedzeniu,zdrowiu itd.

Napisz referat : Wyższe kwasy karboksylowe-kwasy tłuszczowe.Skup się głównie na ich znaczeniu dla człowieka,w diecie,jedzeniu,zdrowiu itd....

Chemia

Wyjaśnij pojęcie kwasy karboksylowe, wyższe kwasy tłuszczowe, napisz wzory sumaryczne : a Kwas polmitylowy b Kwas stearynowy c kwas oleinowy Za dobre zrobienie daje naj.

Wyjaśnij pojęcie kwasy karboksylowe, wyższe kwasy tłuszczowe, napisz wzory sumaryczne : a Kwas polmitylowy b Kwas stearynowy c kwas oleinowy Za dobre zrobienie daje naj....