Charakterystyka Cześnika Raptusiewicza "Zemsta" Fredry.

Charakterystyka Cześnika Raptusiewicza.

„Cześnik wulkan, aż niemiło”- tak o Michale Raptusiewiczu, jednym z głównych bohaterów „Zemsty” Aleksandra Fredry mówi Papkin, jego służący. Cześnik to opiekun Klary, jej wuj. Wywodzi się on ze szlacheckiego rodu. Jest starym kawalerem, zamieszkuje jedną część zamku, druga jest własnością jego wroga, Rejenta Milczka. Nazwisko Cześnika - Raptusiewicz - pochodzi od słów „raptowny, raptus”, które oznaczają kogoś gwałtownego, impulsywnego, a Cześnik takim człowiekiem na pewno jest.
Raptusiewicz to czerstwy, postawny, silny, wysoki mężczyzna. Mimo niezbyt młodego wieku ma żwawe, energiczne, zamaszyste ruchy. Posiada tęgą postawę. Ubrany jak na szlachcica przystało: „w białym żupanie, lecz bez pasa.” W książce nie jest bliżej określony jego wygląd. Cierpi na choroby związane z wiekiem: „pan zaś mówiąc między nami, masz pedogrę.", "kurcz żołądka", "rumatyzmy jakieś łupią".
Cześnika cechuje gwałtowność i porywczość. Człowiek ten jest skory do kłótni, wybuchowy. Łatwo go rozgniewać. Pod wpływem złości był skory zranić, a nawet zabić Rejenta: "Hej Gerwazy! Daj gwintówkę, niechaj strącę tę makówkę." Jest interesowny. W wyborze żony kierował się nie pięknem ducha, a dobrami materialnymi. Stan majątku Postoliny przesądził o wyborze jej na żonę. Co dziwne, jest nieśmiały w stosunku do kobiet. Kazał Papkinowi iść do Czerpiesińskiej, by zawiadomił ją o chęci zamążpójścia. Miał problemy z nieobliczalnością i zapanowaniem nad gniewem. Charakteryzuje go nieu-stępliwość i pewność siebie w dążeniu do celu. Dla swoich wielkich ambicji jest gotów poświęcić szczęście Klary. Charakteryzuje go również pyszałkowatość - chwali się majątkiem, który tak naprawdę nie jest jego własnością. Mimo wymienionych wyżej wad, Cześnik budzi sympatię. Sprawia wrażenie pogodnego, sympatycznego, miłego i wesołego szlachcica. Jest gościnny. Każe dobrze opiekować się Wacławem, gdy ten zostaje sprowadzony przez Papkina jako jeniec. Cześnik wtrąca w prawie każde zdanie swoje ulubione powiedzenie : „mocium panie”.
Michał Raptusiewicz, mimo swej gwałtowności i porywczości budzi moją sympatię. Sceny z nim często mnie śmieszą. Jest to bardzo komiczna postać, szczególnie rozbawia mnie jego powiedzenie „mocium panie”. To Cześnik pierwszy wystawia rękę do zgody: "Mocium panie, z nami zgoda.” Sprawia wrażenie człowieka otwartego, wesołego. Ma poczucie humoru. W przeciwieństwie do Rejenta, jego wroga, nie zdaje się być nieprzyjemny, twardy, bez skrupułów. Polubiłam Cześnika mimo wszystkich wad oraz za ciekawe poczucie humoru.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Zemsta" opracowanie.

Dlaczego śmieszą mnie bohaterowie \"Zemsty\" A. Fredry?

Gdyby dokonać najkrótszego streszczenia \"Zemsty\", składającego się tylko z wykazu wad i przywar, jakimi obarczeni są bohaterowie utworu, można by odnieś...

Język polski

"Zemsta" - charakterystyki Cześnika i Rejenta.

Hrabia Aleksander Fredro stworzył dla potrzeb komedii „Zemsta” dwie niezwykle barwne postacie literackie, które skupiają w sobie szeroki wachlarz ludzkich cech charakterystycznych dla Polaka-Sarmaty: Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka....

Język polski

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta - głównych bohaterów komedii "Zemsta" A. Fredry

Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek to bohaterowie komedii A. Fredry pt. ?Zemsta?. Byli oni skłóconymi sąsiadami. Mieszkali w podzielonym na dwie części zamku (w jednej części mieszkał Rejent, w drugiej Cześnik). Obydwaj panowie mieli ok...

Język polski

"Zemsta" - charakterystyka Józefa Papkina.

Józef Papkin jest drugoplanowym bohaterem dramatu Aleksandra Fredry pt "Zemsta". Jego nazwisko jest znaczące, można je utworzyć od słowa "papla", ponieważ był wielkim gadułą albo od słowa "papka" czyli jedzeni...

Język polski

Charakterystyka Józefa Papkina

   Józef Papkin to drugoplanowy bohater komedii z epoki romantyzmu Aleksandra Fredry "Zemsta". "Papcia" to mężczyzna w średnim wieku. "Papka" był synem Jana Papkina, a także podwładnym Cześnika Macieja...