Zapalenie cewki moczowej
Zapalenie cewki moczowej może wynikać ze stanu zapalnego lub z podrażnienia. zapalenie cewki moczowej powstaje w dużym odsetku przypadków na skutek zakażenia dwoinką rzeżączki, czyli jest chorobą przenoszoną drogą płciową.
Zapalenie cewki moczowej często wywołuje przenoszona drogą płciową bakteria zwana Chlamydia trachomatis. Zakażenie może również powodować inny rodzaj bakterii — Neisseria gonorrhoeae. Niekiedy zapalenie cewki moczowej mogą wywoływać inne patogeny, np. wirus opryszczki. Zapalenie cewki moczowej może też być wynikiem urazu lub podrażnienia substancjami chemicznymi.
Chorzy skarżą się na ból i pieczenie szczególnie podczas oddawania moczu. Ujście cewki moczowej jest obrzęknięte i zaczerwienione, wydobywa się z niego ropna wydzielina. Rozpoznanie jest przeprowadzane przez lekarza na podstawie wywiadu i badania lekarskiego oraz badania wydzieliny w kierunku podejrzanych drobnoustrojów. Leczenie zależy od rodzaju "winowajcy" - zwykle stosuje się antybiotyk. Ważne jest okresowe powstrzymanie się od stosunków płciowych.
Chory na zapalenie cewki moczowej powinien zachować wstrzemięźliwośc dopóki zapalenie nie zostanie wyleczone.