Opisz choroby układu wydalniczego: a) Zapalenie pęcherza i cewki moczowej b) Kamienie na nerkach c) Kłębuszkowe zapalenie nerek. Podając przyczyny i sposób leczenia i sposób zapobiegania. POTRZEBUJE TEGO NA PONIEDZIAŁEK!!!!!!!!!!!!!!!

a) Zapalenie pęcherza i cewki moczowej - to zwykle następstwa infekcji bakteryjnej. Ich charakterystycznym objawem jest bolesne parcie na pęcherz, któremu towarzyszy częste oddawanie niewielkich ilości moczu.Ważne jest szybkie i skuteczne leczenie stanów zapalnych dolnych odcinków dróg moczowych, czyli cewki moczowej i pęcherza  moczowego. Zaniedbania w tym względzie grożą rozszerzeniem się choroby, poprzez moczowody, na miedniczki nerkowe, a następnie na całe nerki. b) Kamica moczowa - to choroba dwukrotnie częstsza u mężczyzn niż u kobiet. Powstaje wskutek wytrącania się z moczu rozpuszczonych w nim soli mineralnych lub związków organicznych. Tworzeniu się kamieni moczowych sprzyja m.in. zagęszczenie moczu spowodowane zbyt małą ilością przyjmowanych płynów. Małe kamienie mogą być wydalane z moczem, duże wymagają usunięcia operacyjnego. Kamica moczowa może dotyczyć zarówno dróg moczowych, jak i nerek. c) Ostre zapalenie kłębuszków nerkowych - na ogół pojawia się jako powikłanie po przebytym zakażeniu dróg oddechowych lub ropnym zapaleniu zęba. Profilaktyka tej choroby polega zatem na szybkim wyleczeniu pojawiających się infekcji. Nieleczone ostre zapalenie kłębuszków nerkowych może doprowadzić do upośledzenia czynności nerek, a nawet do całkowitej ich niewydolności. Skutkuje to zatruciem organizmu produktami przemiany białek, a w skrajnych przypadkach powoduje śmierć. Zabiegiem ratującym życie osób z niewydolnymi nerkami jest przeszczep nerki. W oczekiwaniu na przeszczep chorzy są poddawani dializom. Mam nadzieję, że pomogłam :)