Funkcjonuje w państwach, które opierają swój system na zasadach suwerenności narodu, pluralizmu politycznego, podziału władzy i państwa prawa. W państwie demokratycznym źródłem władzy są wszyscy obywatele,zaś władza wybierana na określony czas poddawana jest kontroli i ponosi odpowiedzialność przed całym społeczeństwem. Pojęcie państwa demokratycznego narodziło się w Europie jako wyraz wielowiekowych przemian politycznych i kształtowania się demokratycznych poglądów na kwestie społeczne i polityczne.Powszechnie uznaje się, że miejscem narodzin demokracji była Grecja. Tam sformułowano podstawowe założenia państwa demokratycznego jako wspólnoty opartej na tolerancji, otwartości i kierującej się w swoim postępowaniu zasadami prawa i racjonalności.Państwo demokratyczne może przybierać różne formy rządów, systemów politycznych i struktur terytorialnych.
Współczesne systemy polityczne - Rząd RP
WSPÓŁCZESNE SYSTEMY POLITYCZNE (POLSKA)
W Polsce, zgodnie z konstytucją, władzę ustawodawczą sprawują Sejm i Senat. Obie te izby parlamentu, jeśli obradują razem, mają status Zgromadzenia Narodowego. Zgromadzenie Narodowe uchwala ...
Partie i systemy partyjne - na egzamin u dr Jerzego Silskiego
PARTIE I SYSTEMY PARTYJNE
Marek Sobolewski - “Partie i systemy partyjne świata kapitalistycznego”
Konstanty Adam Wojtaszczyk - ”Partie polityczne w państwie demokratycznym”
A.Antoszewski, R. Herbut - “Systemy polityczne ...
Państwo i partie polityczne
1. Państwo jest najwyższa polityczna terytorialna przymusowa organizacja społeczeństwa, posiadająca swoisty aparat władzy i suwerenność, posługująca się prawem w celu realizacji swoich zadań.
PAŃSTWO i PRAWO są zjawiskami historycz...
Współczesne zagrożenia - terroryzm.
Współczesne zagrożenia - Terroryzm
Terroryzm to wielokrotnie nadużywane słowo - klucz. Służy nie tyle zdefiniowaniu określonego zjawiska, co zademonstrowaniu emocjonalnego stosunku do niego. Mimo toczonych od wielu lat dyskusji nie ...
Matura ustna z WOS-u
Wiedza o Społeczeństwie
Człowiek w społeczeństwie
1.Człowiek w społeczeństwie (człowiek jako istota społeczna, człowiek jako jednostka - tożsamość, mentalność, wartości, potrzeby, postawy, modele osobowości)
Człowiek j...