Zagrożenia cywilizacyjne XX wieku

Jakie są zagrożenia współczesnego świata?- jest to dość trudne pytanie. Po dłuższym zastanowieniu mogę jednak stwierdzić, że jest ich zbyt wiele, abym mogła je wszystkie wymienić i krótko opisać. W dzisiejszych czasach niebezpieczeństwa czyhają na nas na każdym kroku. Wielu ludzi wciąż obawia się o życie, bądź zdrowie swoje lub swoich najbliższych.

Moim zdaniem najgorszym i najtragiczniejszym zjawiskiem są wybuchy wojen, w których ginie wiele tysięcy niewinnych ludzi. Poważnym niebezpieczeństwem jest prześciganie się potężnych krajów w budowie coraz to nowocześniejszej i o większej sile rażenia broni. W wyniku licznych zatargów powstały właśnie te ,,narzędzia zbrodni”. Różne bomby atomowe i biologiczne stwarzają ogromne zagrożenie, ponieważ w jednej chwili mogą one zdmuchnąć z powierzchni ziemi kilkutysięczne miasto. W wielu państwach chociaż wojna teoretycznie się zakończyła to nadal stacjonują tam żołnierze, którzy pilnują porządku, a w razie potrzeby mają nakaz natychmiast strzelać. Taka sytuacja jest np. w Kosowie, które jest tzw. punktem zapalnym Bałkan.

Na świecie istnieją również zbrojne konflikty na tle religijnym. Muzułmanie prowadzą ,,świętą wojnę”(dżihad) skierowaną głównie przeciwko cywilizacji i kulturze Zachodu. Trwają walki niektórych narodów o niepodległość, utworzenie własnego państwa i poszanowanie swoich praw (Kurdowie, Tybetańczycy).

Kolejnym ważnym problemem współczesności jest ogromna degradacja środowiska. Wybuchy wulkanów, katastrofy elektrowni, pożary lasów powodują powiększanie się dziury ozonowej i skażenie atmosfery. Wielki wpływ na przyrodę mają także nieodpowiedzialni przedsiębiorcy, którzy bogacąc się nie zwracają uwagi na towarzyszące temu zanieczyszczenia. Wylewanie ścieków do rzek, oszczędzanie na filtrach kominowych, tworzenie dzikich wysypisk, to tylko niektóre z czynników powodujących skażenie gleby i wody. Przyroda odwdzięcza nam się za naszą głupotę licznymi kataklizmami (powodzie, susze, huragany). Może uważa, że w ten sposób przemówi nam do rozsądku?
Naukowcy stwierdzili, że w zatrutym otoczeniu łatwiej mogą rozwijać się choroby i wirusy, które nie tylko nękają ludzi, ale także i zwierzęta. Obecnie coraz częściej występują zawały, nowotwory, alergie, kłopoty z oddychaniem. W wyniku tego przeciętny człowiek XX wieku żyje krócej niż ludzie prehistorii.

Głód to kolejny problem naszego globu. Wiele osób może uważa, że w XXI wieku ten problem już nie istnieje. Jest to niesłuszne i mylące stwierdzenie. Głód występuje głównie w biednych krajach Afryki, Ameryki Łacińskiej, oraz Południowej Azji. Wielu ludzi żyje w straszliwych warunkach, mieszkają w prymitywnych domkach, nie mają w co się ubrać, ani co jeść. Małe afrykańskie dzieci są niedożywione, mają wystające żebra, chude rączki i nóżki, oraz odstające, spuchnięte z głodu brzuszki. Te maluchy cieszą się gdy dostaną dziennie chociaż małą kromkę chleba. Czy to nie jest straszne, że w krajach bogatych w koszach leży mnóstwo zmarnowanej żywności, a tam dzieci często nie mają co włożyć do ust. Czy ta sytuacja kiedyś się zmieni?- na to pytanie nie potrafię odpowiedzieć, ale mam nadzieję, że tak się stanie.
W krajach w których panuje straszliwa bieda z łatwością rozprzestrzeniają się różne zakaźne choroby, które często kończą się śmiercią. Złe warunki higieniczne i skrajne wyczerpanie ludzi są przyczyną zachorowań na dżumę, AIDS, cholerę, malarię, gruźlicę i trąd. Los tych ludzi jest przerażający, niedość że głodują to, to są także nękani przez takie choroby. Czy żyć i umierać w takich męczarniach to nie jest za wiele ...? Mam nadzieję, że ludzie cierpiący za życia będą wynagrodzeni chociaż po śmierci.

Według mnie my mieszkańcy naszej planety powinniśmy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby rozwiązać wszystkie, lub chociaż część tych problemów. Nasza niegospodarność i brak rozsądku może doprowadzić do zagłady ludzkości. Nie możemy pozostawić po sobie tak wielkich zniszczeń. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie młodszym pokoleniom życia na pięknej, czystej i wolnej od tego co złe Ziemi.

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

1.jakie były zagrożenia cywilizacyjne 20 wieku? 2.jak ameryka stała się popularna

1.jakie były zagrożenia cywilizacyjne 20 wieku? 2.jak ameryka stała się popularna...

Historia

Zagrożenia cywilizacyjne świata na przełomie XX XXI wieku i drogi ich eliminacji.

Temat zagrożeń cywilizacyjnych świata był poruszany już wielokrotnie przez twórców sztuki, chociażby przez Ignacego Stanisława Witkiewicza, wszechstronnie uzdolnionego, polskiego pochodzenia artystę. Posługując się groteską, parodią i...

Język polski

Jakie zagrożenia cywilizacyjne uznałbyś za najpoważniejsze dla człowieka XX wieku?

Moim zdaniem najpoważniejszymi zagrożeniami cywilizacyjnymi dla człowieka XX wieku są: nałogi, zanieczyszczenia środowiska, choroby cywilizacyjne oraz walki zbrojne. Moje twierdzenie postaram się poprzeć odpowiednimi przykładami z literatur...

Historia

Zagrożenia cywilizacyjne świata w drugiej połowie XX i pierwszej połowie XXI wieku - Efekt cieplarniany

Efekt cieplarniany jest zjawiskiem, które zachodzi w atmosferze planety a jego skutkiem jest podwyższenie na niej temperatury. Działanie to jest powodowane przez tak zwane gazy cieplarniane, które są niektórymi z naturalnych gazów atmosferycz...

Język polski

Przedstaw dokonania cywilizacyjne które uznajesz za ważne w XXI wieku. Wyjaśnij co wniosły one do rozwoju świata . Jakie szanse i jakie zagrożenia są z nimi związane .....

Przedstaw dokonania cywilizacyjne które uznajesz za ważne w XXI wieku. Wyjaśnij co wniosły one do rozwoju świata . Jakie szanse i jakie zagrożenia są z nimi związane ........