Rozwój możemy podzielić na 3 epoki - rewolucje: 1-szą rewolucję przemysłową - epokę pary, 2-gą rew. przem. - epokę elektryczności, 3-cią rew. przem. - epokę naukowo techniczną. Gałęzie przemysłu:chemiczny, hutniczy, drzewny, górniczy, włókienniczy, cukrowniczy, owocowo-warzywny, energetyczny, spożywczy. Przemysł High-tech: przemysł farmaceutyczny, elektroniczny i elektrotechniczny, zbrojeniowy, lotniczy, kosmiczny, precyzyjny. Czynniki lokalizacji przemysłu: Przyrodnicze - dostęp do wody, klimat i ukształtowanie terenu, i oczywiście boctwo w surowce (nie stworzymy przemysłu rolniczego na jałowej ziemi :P ) Pozaprzyrodnicze - dostęp do energii, siła robocza, bliskość rynku zbytu, odpowiednia infrastruktura, bliskość innych zakładów przemysłowych (współpraca i wspólny rozwój). Polityczno gospodarcze: stabilność gospodarki rynkowej, pozwolenie na budowę, wpływy związków zawodowych.
Współczesna struktura przemysłu.
Już jakieś 20 tysięcy lat temu człowiek rozpoczął eksploatację kamienie i złóż węgla kamiennego. Zasadniczy rozwój górnictwa światowego rozpoczął się jednak dopiero w XVI wieku, w dobie tzw. "rewolucji przedprzemysłowej", kiedy wpr...
Funkcje przemysłu
Przemysł - dział produkcji materialnej, w którym wydobywanie zasobów przyrody i dostosowanie ich do potrzeb ludzi odbywa się na dużą skalę, na zasadzie podziału pracy i za pomocą maszyn.
Rozwój przemysłu decyduje o poziomie i tempie ...
Przemysł paliwowy, energetyczny, chemiczny itp., baza surowcowa, rozmieszczenie na świecie i w Polsce: węgla, ropy, gazu; elektrownie, hydroelektrownie, surowce.
T: Funkcje i czynniki lokalizacji przemysłu.
I KLASYFIKACJA PRZEMYSŁU: grupy gałęzi:
1. Paliwowo ? energetyczny:
a) gałęzie:
- węglowy
- paliw bez węglowego
- energetyczny ? branże:
- energetyczny i ciep�...
Geografia społeczno - ekonomiczna świata
Ludność świata
Liczba ludności i przyrost naturalny
W końcu lat 90-tych liczba ludności świata wynosi ponad 6 mld. Wartość ta
ukształtowała się w wyniku stałego przyrostu ludności, ale
zróżnicowanego pod względem tem...