Aktywność fizyczna wśród osób starszych.
Aktywność fozyczna odgrywa ważną rolę w życiu każdego czlowieka. W trzecim wieku życia jej wplyw jest także bardzo istotny. Wydluza się średnia wieku życia w Polsce, więc żeby cieszyć się życiem warto zadbac o swoje zrdowie, warto zacząc się ruszać!!!
Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) aktywność fizyczna ? definiowana jest jako wszystkie czynności w codziennym życiu człowieka związane z ruchem, włączając w to pracę, odpoczynek, ćwiczenia i uprawianie sportu. Podkreśla się, że efekty zapobiegawcze i rehabilitacyjne regularnej aktywności są korzystniejsze gdy wzorce kształtowane są we wczesnym okresie życia.
Wszyscy na pewno zdajemy sobie sprawę z tego, że ruch, aktywność korzystnie wszywają na nasz organizm. Poniżej prezentuję listę korzyści przedstawioną przez WHO odnoście wpływu aktywności fizycznej na organizm człowieka w wieku podeszłym:
? Poprawa ogólnego samopoczucia (dostarcza przyjemności i radości)
? Poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego;
? Składnik wspomagania prewencji pierwotnej i wtórnej określonych stanów (np.: stres) i chorób (np.: cukrzyca, otyłość, miażdżyca czy choroba zwyrodnieniowa stawów);
? Minimalizacja skutków niesprawności, stanów bólowych;
? Zmiana stereotypowych perspektyw wieku podeszłego oraz zachowanie niezależnego trybu życia.
Badania naukowe udowodniły, że systematyczne ćwiczenia fizyczne wykonywane przez osoby starsze wywierają istotny wpływ na wydolność fizyczną, koordynację nerwowo ? mięśniową, utrzymując zakres ruchów przydatnych w życiu codziennym.
Warto wiedzieć jakie są proponowane formy aktywności osobom starszym. Oto kilka propozycji:
- taniec i ruch przy muzyce;
- gimnastyka;
- pływanie;
- jazda na rowerze;
- spacer lub marsz (np.: z kijami).
Na zakończenie warto powiedzieć, że aktywny styl życia pomaga utrzymać osobom starszym niezależność czynnościową, optymalizując stopień ich aktywnego uczestnictwa w społeczeństwie.
Wg WHO istnieje potrzeba stałej strategii rozwoju aktywności fizycznej we wszystkich grupach ludzi starszych. Poparta powinna być polityką prozdrowotną podkreślającą znaczenie kultury fizycznej w trzecim okresie życia.
Izabela Chajkaluk.