Aktywność fizyczna wśród osób starszych.

Aktywność fozyczna odgrywa ważną rolę w życiu każdego czlowieka. W trzecim wieku życia jej wplyw jest także bardzo istotny. Wydluza się średnia wieku życia w Polsce, więc żeby cieszyć się życiem warto zadbac o swoje zrdowie, warto zacząc się ruszać!!!
Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) aktywność fizyczna ? definiowana jest jako wszystkie czynności w codziennym życiu człowieka związane z ruchem, włączając w to pracę, odpoczynek, ćwiczenia i uprawianie sportu. Podkreśla się, że efekty zapobiegawcze i rehabilitacyjne regularnej aktywności są korzystniejsze gdy wzorce kształtowane są we wczesnym okresie życia.
Wszyscy na pewno zdajemy sobie sprawę z tego, że ruch, aktywność korzystnie wszywają na nasz organizm. Poniżej prezentuję listę korzyści przedstawioną przez WHO odnoście wpływu aktywności fizycznej na organizm człowieka w wieku podeszłym:
? Poprawa ogólnego samopoczucia (dostarcza przyjemności i radości)
? Poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego;
? Składnik wspomagania prewencji pierwotnej i wtórnej określonych stanów (np.: stres) i chorób (np.: cukrzyca, otyłość, miażdżyca czy choroba zwyrodnieniowa stawów);
? Minimalizacja skutków niesprawności, stanów bólowych;
? Zmiana stereotypowych perspektyw wieku podeszłego oraz zachowanie niezależnego trybu życia.
Badania naukowe udowodniły, że systematyczne ćwiczenia fizyczne wykonywane przez osoby starsze wywierają istotny wpływ na wydolność fizyczną, koordynację nerwowo ? mięśniową, utrzymując zakres ruchów przydatnych w życiu codziennym.
Warto wiedzieć jakie są proponowane formy aktywności osobom starszym. Oto kilka propozycji:
- taniec i ruch przy muzyce;
- gimnastyka;
- pływanie;
- jazda na rowerze;
- spacer lub marsz (np.: z kijami).
Na zakończenie warto powiedzieć, że aktywny styl życia pomaga utrzymać osobom starszym niezależność czynnościową, optymalizując stopień ich aktywnego uczestnictwa w społeczeństwie.
Wg WHO istnieje potrzeba stałej strategii rozwoju aktywności fizycznej we wszystkich grupach ludzi starszych. Poparta powinna być polityką prozdrowotną podkreślającą znaczenie kultury fizycznej w trzecim okresie życia.

Izabela Chajkaluk.

Dodaj swoją odpowiedź
Polityka

Kwestia osób starszych.

Polityka wobec osób starszych określana jest jako polityka realizacji interesów osób starszych. Dotyczy potrzeb i warunków bytu ludzi starszych i ma na celu te działania, które w sposób planowy i celowy mają wpłynąć na poprawę sytuacji ...

Socjologia

Wpływ czynników środowiskowych na przebieg procesu starzenia.

Spis treści:
1.Proces starzenia się ? wprowadzenie????????????????????.str.3
2.Struktura antropologiczna????????????????????????..str.3
3. Teorie????????????????????????????????str.4
4.Badania interdyscyplinarne????????????????????...

Administracja

Człowiek stary w społeczeństwie i Kościele

Człowiek stary w społeczeństwie i Kościele
Niezmienne nauczanie Kościoła o szacunku należnym człowiekowi bez względu na jego wiek może przyczynić się do sprostowania powszechnego dziś negatywnego obrazu starości oraz do złagodzen...

Pedagogika

Przemoc wśród młodzieży

Spis treści

Wstęp
1. Definicyjne aspekty przemocy……………………………………..……..4
2. Rodzaje i przyczyny przemocy…………………………………………....8
3. Subkultury a przemoc…………�...

Socjologia

Agresja i przemoc wśród młodzieży – próby znalezienia przyczyn zjawiska.

Agresja i przemoc wśród młodzieży – próby znalezienia przyczyn zjawiska.


Ostatnich kilka lat w Polsce to czas intensywnych przemian ustrojowych, ekonomicznych, gospodarczych. Obok wielu pozytywnych zjawisk związanych z procesem...