Powstanie rady regencyjnej

We wrześniu 1917r. utworzona została trzyosobowa Rada Regencyjna w składzie: arcybiskup warszawski Aleksander Kakowski, książę Zdzisław Lubomirski i hrabia Józef Ostrowski. Premierem rządu mianowano historyka Jana Kucharzewskiego. Społeczeństwo polskie zwłaszcza jego część związana ze stronnictwami niepodległościowymi, bojkotowała działalność Rady. Położenie polityczne Rady pogorszyło się jeszcze bardziej, gdy państwa centralne podpisały w lutym 1918r porozumienie z rządem Ukraińskiej Republiki Ludowej. W zamian za dostawy ukraińskiego zboża Niemcy odstąpiły Ukrainie część Królestwa - Chełmszczyzne. Ugoda z Ukrainą oraz warunki traktatu brzeskiego spowodowała ogromne wzburzenie szerokich warstw polskiego społeczeństwa Konsekwencją traktatu brzeskiego był ostry kryzys polityczny wśród oficerów i żołnierzy Polskiego Korpusu Posiłkowego, sformowanego głównie z II brygady. W tej sytuacji podjęli oni decyzję w obronie honoru żolnierza polskiego, wypowiadając posluszeństwo Austriakom.



Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Powstanie niepodległego państwa polskiego po I w. św.

Tworzenie niepodległego państwa polskiego. Kryzys przysięgowy. W lipcu 1917 zażądano od Polaków służących w Polskich Siłach Zbrojnych złożenia przysięgi państwom centralnym. Piłsudski uważał, że należy odmówić przysięgi. Więks...

Historia

Święto Odzyskania Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości – najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
Znaczenie daty

Historia

Ściągi z wykładów wshe

Historia Polski w latach 1914-1918 obejmuje krótki, bo zaledwie pięcioletni fragment dziejów, ale wydarzenia tego pięciolecia zaważyły w sposób decydujący na sytuacji Polski na arenie tak międzynarodowej, jak i wewnętrznej.
W 1914 roku...

Historia

Walka narodowa wyzwoleńcza - próby odzyskania niepodległości

Walka narodowo – wyzwoleńcza . Próby odzyskania niepodległości


Walki narodowo wyzwoleńcze Polaków w XIX w. (powstanie krakowskie, listopadowej, styczniowe)
Walki narodowowyzwoleńcze Polaków w XIX w.



Pr...

Historia

Historia Polski sem. II

1.Geneza konstytucji Księstwa Warszawskiego, jego kształt terytorialny
Trzeci rozbiór Polski oznaczał wejście ziem polskich w skład absolutnych monarchii sąsiednich. W oddzielnym i tajnym artykule konwencji z 26.01.1787r. stwierdzono, że...