Cele i zadania Rady Europy

Rada Europy to najstarszą organizacją polityczną powstałą na kontynencie. Skupia ona w sobie 47 państw, które dążą do większej jedności między sobą. Jej cele i zadania są sformułowane w statucie. Zostały zdefiniowane w art.1 oraz art. 3 statutu Rady Europy.
Do jej głównych celów należy: ochrona praw człowieka, bronienie demokracji parlamentarnej i rządów prawa. Ponadto ma ona za zadanie rozwijanie porozumień o zasięgu kontynentalnym w celu ujednolicenia praktyki społecznej i prawnej poszczególnych państw, a także promowanie świadomości europejskiej tożsamości opartej na wspólnych wartościach.

Po okresie zimnej wojny Rada Europy skupia się na tym aby zapewnić sprawne funkcjonowanie demokracji w państwach, można ją wręcz określić jako strażnika praw człowieka w postkomunistycznych i demokratycznych państwach Europy. Oferuje ona ponadto pomoc krajom Europy Środkowej i Wschodniej w przeprowadzaniu i umacnianiu reform politycznych, prawnych i konstytucyjnych, równolegle z reformami gospodarczymi.

Organizacja ta pełni również poniekąd funkcję edukacyjną-przekazuje bowiem społeczeństwu wiedzę w takich dziedzinach jak prawa człowieka, demokracja lokalna, kultura i środowisko. Wyznaje system wartości, który powinien przestrzegać każdy demokratyczny kraj.

Z każdym szczytem Rady głowy państw starają się stawiać sobie nowe cele do realizacji, które mogłyby większą gwarancję bezpieczeństwa.
W roku 1993 na Szczycie w Wiedniu wyznaczono nowe cele polityczne. Wówczas to powierzono Radzie Europy rolę strażnika bezpieczeństwa demokratycznego opartego na prawach człowieka, demokracji, rządach prawa. Stwierdzono, że bezpieczeństwo demokratyczne jest istotnym elementem bezpieczeństwa militarnego i warunkiem do stabilizacji i pokoju.

Kolejny Szczyt w Strasburgu z października 1997 przyniósł plan działania, którego celem było wzmocnienie aktywności Rady Europy w czterech obszarach: demokracja i prawa człowieka, spójność społeczna, bezpieczeństwo obywateli oraz wartości demokratyczne i zróżnicowanie kulturowe.

Trzeci szczyt szefów państw i rządów miał miejsce w Warszawie w dniach 16-17 maja 2005 roku. Zakończył się on przyjęciem deklaracji politycznej oraz planu działania wytyczającego główne zadania dla Rady Europy na najbliższe lata. Do zadań zamierzonych na tym szczycie należą: promowanie wspólnych wartości praw człowieka, rządów, prawa i demokracji; wzmacnianie bezpieczeństwa obywateli Europy w szczególności poprzez walkę z terroryzmem, przestępczością zorganizowaną i handlem ludźmi; popieranie współpracy z innymi organizacjami międzynarodowymi i europejskimi.

Działalność Rady wywołała wiele istotnych osiągnięć. Należą do nich: zawarcie 200 wiążących traktatów lub konwencji europejskich, dotyczących zagadnień rozciągających się od praw człowieka do walki z przestępczością zorganizowaną, od zapobiegania torturom do ochrony danych czy współpracy kulturalnej. Wiele z nich otwartych dla państw nie będących członkami Organizacji. Wydano zalecenia (rekomendacje) dla rządów zawierające wytyczne polityki wobec kwestii takich jak zagadnienia prawne, zdrowie, kultura, sport.

Dodaj swoją odpowiedź
Politologia

Cele i osiągnięcia III szczytu Rady Europy w Warszawie

16 maja 2005 roku na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się III Szczyt Rady Europy, który wieńczył półroczne przewodnictwo w Komitecie Ministrów Rady Europy.
Rada Europy jest najstarszą organizacją polityczną w Europie. Powstała ona...

Wiedza o społeczeństwie

OBWE:NATO;PODSTAWOWE ZADANIA SOJUSZU;CELE I ZADANIA ONZ,Organy UE,korzyści z członkostwa w Unii Europejskiej:

OBWE:

W eur.funkcj. od początku lat 60’ ale obecna nazwa obowiązuje od 1995.
Powst.z przemianowania Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie
Zmierzała ona do złagodzenia niebezpieczeństwa wybuchu wojny nukle...

Wiedza o społeczeństwie

Geneza, struktura i zadania Unii Europejskiej

Początek integracji europejskiej, w formie z jaką kojarzy się ona nam obecnie, nastąpił po II Wojnie Światowej. Nie jest to jednak pierwszy pomysł na połączenie w jednym organizmie politycznym państw naszego kontynentu, jednak wcześniej p...

Wiedza o społeczeństwie

Unia Europejska- struktura i zadania

Spis treści:
1. Unia Europejska
2. Historia Unii Europejskiej
2.1 Filary UE
2.2 Kalendarium
3. Struktura Instytucjonalna UE
3.1 Rada Europejska
3.2 Parlament Europejski
3.3 Rada Unii Europejskiej
3.4 Komisja Eur...

Zarządzanie kadrami

Społeczne cele i funkcje przedsiębiorstwa - wykłady

Nurt liberalny
Polityka społeczna w doktrynie liberalnej – charakterystyka-3
DOKTRYNY-4
Cele polityki społecznej-12
Jakie cele i działania powinna spełniać w określonych warunkach polityka społeczna w Polsce?-18
Zakres ...