Żywienie młodzieży w wieku 16 - 20 lat

Żywienie młodzieży w wieku 16 - 20 lat

1. Charakterystyka organizmu młodzieży.
W skład tej grupy wiekowej wchodzi głównie młodzież szkół średnich i wyższych oraz młodzi robotnicy, uczący się lub pracujący fizycznie. W okresie tym zapotrzebowanie różni się w zależności od płci. W przypadku młodzieży męskiej zapotrzebowanie na składniki budulcowe, regulujące i energetyczne jest znacznie większe niż w grupie 13-15 lat. Dotyczy ono szczególnie białek, wapnia oraz witamin A, B1, B2, C i PP. Dziewczęta w tym okresie prowadzą nieco mniej ruchliwy tryb życia niż chłopcy. Ich dzienna norma na energię i składniki odżywcze jest niższa w porównaniu z normą dziewcząt w wieku 13-15 lat.
Zmniejsza się zapotrzebowanie na składniki energetyczne, budulcowe regulujące. W okresie tym po stopniowych zmianach proporcje ciała są już wykształtowane. Odpowiadają one proporcjom ciała dojrzałego fizycznie człowieka.

2. Zasady żywienia młodzieży – wskazania ogólne.
W jadłospisie tej grupy ludności należy uwzględnić większe niż dla osób dorosłych ilości produktów zawierających dużo:
· białek
· składników mineralnych
· witamin.
Do podstawowych produktów, których nie powinno zabraknąć w codziennym zestawie posiłków należą:
· mleko i jego przetwory
· jaja
· mięso
· makarony
· pieczywo
· warzywa i owoce.
Dzienne racje pokarmowe powinny charakteryzować się szczególnie zwiększonymi racjami:
· mięsa
· ryb
· serów
· warzyw i owoców.


Bardzo istotne jest, aby posiłki były spożywane regularnie. Należy dbać również o ich prawidłowe zestawianie, a także urozmaicanie. Wszystko to bowiem zapobiega zmęczeniu, rozdrażnieniu czy braku koncentracji.


3. Przeciwwskazania diety.
Zwiększonego zapotrzebowania energetycznego nie pokrywać głównie pieczywem. Wartość kaloryczna pożywienia należy uzupełniać potrawami gotowanymi z produktów zbożowych, np. kasze i kluski. Z umiarem stosować przyprawy korzenne.
Z jadłospisu osób w wieku 16-20 lat należy całkowicie wykluczyć alkohol. Zabronione jest również palenie tytoniu. Ograniczamy picie mocnej kawy i herbaty.

Dodaj swoją odpowiedź
Żywienie człowieka

Żywienie młodzieży w wieku 16 - 20 lat

Żywienie młodzieży w wieku 16 - 20 lat

1. Charakterystyka organizmu młodzieży.
W skład tej grupy wiekowej wchodzi głównie młodzież szkół średnich i wyższych oraz młodzi robotnicy, uczący się lub pracujący fizycznie. ...

Żywienie człowieka

Żywienie dzieci w wieku od 1 do 3 lat

ŻYWIENIE DZIECI W WIEKU 1 DO 3 LAT

Po bardzo dynamicznym okresie rozwoju w okresie niemowlęcym następuje znaczne zmniejszenie tempa wzrostu dziecka. W czasie od ukończenia pierwszego do trzeciego roku życia dziecko rocznie wzrasta o ok...

Biologia

Racjonalne żywienie

Już od ponad 2000 lat człowiek zdaje sobie sprawę, że należy dbać o zrównoważoną dietę, zawierającą prawidłowe ilości i rodzaje wszystkich rodzajów pokarmu. Potoczne twierdzenie:,, Jesteś tym, co jesz’’ wcale nie jest dalekie od ...

Biologia

Zdrowe żywienie

Ludzkie ciało jest zbudowane z komórek potrzebujących do życia i wzrostu składników odżywczych, których źródłem jest spożywany pokarm. Dlatego to, jak wyglądamy oraz jakie jest nasze samopoczucie i zdrowie, zależy od codziennej diety. ...

Żywienie człowieka

Normy żywienia

Normy żywienia

Każdy człowiek, aby żyć i zachować zdrowie, musi codziennie spożywać posiłki składające się z różnych produktów spożywczych. Liczba tych produktów waha się od kilku do kilkunastu, a ich dobór zależy od za...