1. Wyróżniamy podatki bezpośrednie oraz podatki pośrednie. 3. W polskim prawie najważniejszymi podatkami są: podatki od towarów i usług: podatek od towarów i usług, podatek akcyzowy, cło... podatki dochodowe: podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek od spadków i darowizn, podatek rolny, podatek leśny, podatek od nieruchomości... inne: podatek od środków transportowych, podatek od gier, podatek od posiadania psów, podatek od czynności cywilnoprawnych... (klasyfikacja OECD)
Systemy podatkowe
1.Podstawowe pojęcia.
Dochody z tytułu opodatkowania stanowią, podstawę gospodarki budżetowej państwa, służą finansowaniu wydatków publicznych.
Podatek w sensie ekonomicznym, jest to ciężar, który ponoszą podmioty is...
Finanse- 28 pytań z odpowiedziami (54 str.)
ZESTAW 1
1. Przedstaw różnice między ubezpieczeniami społecznymi i gospodarczymi.
2. Omów różnice między wekslem własnym i trasowanym.
ZESTAW 3
1. Przedstaw funkcje finansów
2. Omów elementy techniki podatkowej. <...
Materiały do egzaminu z finansów publicznych
1. Podstawowe pojęcia prawa finansowego 9 w tym środki publiczne, budżet, plan finansowy, państwowy dług publiczny, dług skarbu państwa, deficyt, nadwyżka budżetowa)
Deficyt (art.7)
Deficyt rzeczywisty – faktyczna różn...
Polski system podatkowy
POJĘCIE PODATKU
Podatek jest nieodpłatnym, przymusowym bezzwrotnym i pieniężnym świadczeniem o charakterze ogólnym, które jest nakładane jednostronnie przez związek publicznoprawny. Związkiem tym jest przede wszystkim państwo.
Prawo finansowe
1. Definicja podatku
Według ordynacji podatkowej podatkiem jest publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy wynikające z ustawy podatkowej.
P...