Zatrucia

1.PRZYCZYNY I RODZAJE ZATRUĆ.
Przyczyny zatruć:
a) Pomyłka
Często przechowuje się lekkomyślnie substancje trujące w nietypowych i niedostatecznie oznakowanych naczyniach. Zdarza się, że środki ochrony roślin lub preparaty do walki ze szkodnikami są przechowywane, np. w butelkach po lemoniadzie. W takim wypadku już pierwszy omyłkowy łyk może być sporym zagrożeniem dla życia lub nawet może uśmiercić człowieka. Z tego powody naczynia zawierające niebezpieczne dla życia substancje powinny być opisane.
b) Nieświadomość
Dzieci często nie potrafią odczytać napisu na etykiecie. Z ciekawości jedzą nieznane im rzeczy lub piją napoje o nieznanym składzie.
c) Lekkomyślność
Tak należy ocenić kierowcę, który uruchamia silnik samochodu w zamkniętym garażu, nie zdając sobie sprawy ze szkodliwości spalin.
d) Nadużycie
Groźne dla życia zatrucie bywa skutkiem przedawkowania leków lub nadmiernego spożycia alkoholu.
e) Zamach samobójczy
Często przyczyną zatruć są zamachy samobójcze. Przodują tutaj środki nasenne, uspokajające i przeciwbólowe. Jednak zdarza się że są to jakieś substancje chemiczne, trucizny.

Rodzaje zatruć:
a) Zatrucia środkami chemicznymi
b) Zatrucia żywnością
c) Zatrucia alkoholem
d) Zatrucia trującymi roślinami
e) Zatrucia lekami

2. OGÓLNE POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU ZATRUĆ
Po wniknięciu do organizmu, trucizna bardzo szybko dostaje się krwiobiegiem do wszystkich tkanek, komórek ciała. Pierwsza pomoc powinna przebiegać następująco:
a) Zapobieganie dalszemu działaniu trucizny
b) Zapewnienie drożności górnych dróg oddechowych
c) Kontrola i utrzymanie czynności życiowych
d) Zapobieganie dalszym urazom
e) Zabezpieczenie substancji powodującej zatrucie
f) Wezwanie pogotowia

3. OBJAWY I PIERWSZA POMOC PRZY ZATRUCIACH DOUSTNYCH
Przez usta i przełyk trucizna dochodzi do żołądka. Niektóre substancje trujące są już wchłaniane do organizmu przez błonę śluzową jamy ustnej. Część trucizny może zostać wchłonięta na w żołądku, część w dwunastnicy albo w jelicie cienkim. Proces wchłaniania do krwi wynosi od 10 do 30 minut.
a) Zatrucia lekami; najczęściej spotykamy zatrucia środkami nasennymi i uspokajającymi. Nierzadko są przyjmowane w celach samobójczych. Sama liczba pobranych tabletek nie decyduje jeszcze o ciężkości zatrucia. Również okres wchłaniania danego leku jest różny. Często środki trujące są przyjmowane wraz z alkoholem, który wzmaga działanie leków. Istnieje ryzyko, że ratownik źle oceni przez to stan poszkodowanego, myśląc, że ma do czynienia z osobą pijaną. Środki nasenne pobrane w dużej ilości, działają narkotycznie. Oprócz tego substancje trujące działają hamująco na oddech i krążenie. Niezależnie od prób usunięcia trucizny za pomocą wymiotów, chorego należy otoczyć troskliwą opieką ze szczególną uwagą na jego stan świadomości, oddychanie i krążenie.
b) Zatrucie alkoholowe; ogólne skutki nadużycia alkoholu są powszechnie znane. Obniżona zostaje zdolność skupienia się i zborność ruchowa.
Przy niskiej temperaturze otoczenia pijany jest szczególnie narażony na nadmierne wyziębienie. Człowiek zatruty alkoholem jest narażony na inne urazy, np. w przypadku upadku.
Pierwsza pomoc polega na kontroli i utrzymaniu czynności życiowych poszkodowanego, można wywołać wymioty. W przypadku zatrucia alkoholem metylowym, należy podać do wypicia ok. 100ml 25% alkoholu etylowego. Nieprzytomnych układa się w pozycji bocznej, aby zapobiec zachłyśnięciu.
c) Zatrucia pokarmami; do tego typu zatruć dochodzi w wyniku spożycia wadliwie przyrządzonych lub źle przechowywanych pokarmów. Objawia się to ogólnym osłabieniem, wymiotami, zawrotami głowy, biegunką, bólami brzucha, dreszczami, niepokojem sercowym a nawet utratą przytomności. Pierwsza pomoc polega na:
1.spowodowaniu wymiotów
2.podaniu do picia dorosłemu wodę z solą-2 łyżeczki na szklankę wody, dziecku wodę z sokiem malinowym
3.podaniu węgla leczniczego rozpuszczonego w wodzie
d) Zatrucia bakteryjne żywności; tego typu schorzenia objawiają się kilka godzin po spożyciu, czasami kilka dni, pojawiają się przeważnie bólami głowy, nudnościami i wymiotami, bólami brzucha i biegunką. Pierwsza pomoc polega na zapewnieniu choremu spokoju, położeniu go i przykryciu. Podawać mu należy duże ilości płynów do picia i koniecznie wezwać lekarza.
e) Zatrucie jadem kiełbasianym; dochodzi zazwyczaj w wyniku spożycia źle przechowywanych lub przyrządzanych wędlin i konserw mięsnych. Pierwsza pomoc polega na podaniu węgla leczniczego i jak najszybszym przetransportowaniu do szpitala w celu przepłukania żołądka i podaniu surowicy.
f) Zatrucia grzybami; objawy następują zazwyczaj późno(6-48 godzin od spożycia), są to nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, majaczenie i niepokój. Po upływie ok. 24 godzin pojawia się żółtawa skaza krwotoczna, niewydolność nerek i wątroby. Chory zapada w śpiączkę, która może doprowadzić do śmierci. Pierwsza pomoc polega na natychmiastowym wezwaniu pogotowia i zabezpieczeniu do analizy resztek spożytych pokarmów. Powodowanie wymiotów mija się z celem, ponieważ od zatrucia minęło zbyt dużo czasu.
g) Zatrucia jadami roślin; na szczęście w naszym kraju nie ma tak wielu roślin, których jady mogłyby być śmiertelne dla człowieka. Jednak mogą one przyczynić się do bólów głowy i brzucha, omamów wzrokowo-słuchowych, silnego podniecenia, zaburzenia oddychania, a nawet do utraty przytomności. Pierwsza pomoc polega na zapewnieniu dostępu powietrza do płuc, utrzymaniu oddychania i krążenia oraz zapewnieniu pomocy medycznej. Po kontroli i udrożnieniu dróg oddechowych nieprzytomnego poszkodowanego ułożyć w pozycji bocznej ustalonej. Natomiast przytomnego na boku z podparciem pod głowę.
h) Zatrucia środkami gospodarstwa domowego; przyczyną takich zatruć są przeważnie detergenty, środki czyszczące, które swoim zapachem przeważnie zwabiają małe dzieci. Przystępując do pierwszej pomocy, należy zacząć od wytarcia resztek trucizny z ust, podać do picia wodę(w małych ilościach), nie powodować wymiotów, które mogłyby doprowadzić do uduszenia oparami czy pianą działającego środka. Należy zabezpieczyć działający czynnik(może być opakowanie) oraz treści żołądkowe. W przypadku zatruć środkami chemicznymi, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

4. OBJAWY I PIERWSZA POMOC PRZY ZATRUCIACH PRZEZ DROGI ODDECHOWE
a) Zatrucia gazem, tlenkiem węgla i spalinami; do objawów możemy zaliczyć ból głowy, zawroty, szum w uszach, zaburzenie wzroku, zmiany psychiczne oraz uczucie znużenia. W miarę upływu czasu pojawia się senność, zaburzenie oddychania i utrata przytomności.
Pierwsza pomoc polega na zapewnieniu dostępu do świeżego powietrza oraz kontroli czynności życiowych. Osobę nieprzytomną należy ułożyć w pozycji bocznej ustalonej. W przypadku braku oddechu, przystąpić do sztucznego oddychania.
b) Uduszenie dwutlenkiem węgla; CO2 jest gazem bezbarwnym , bezwonnym i cięższym od powietrza. Nie jest groźny dla człowieka, ale w przypadku przebywania w miejscu o wysokim stężeniu, zwiększa się ryzyko utraty przytomność w wyniku niedotlenienia komórek mózgu. Pierwsza pomoc polega na usunięciu poszkodowanego z miejsca o wysokim stężeniu CO2 przy równoczesnym zadbaniu o własne bezpieczeństwo. Następnie trzeba kontrolować lub przywrócić podstawowe czynności życiowe, po czym wezwać pogotowie.
c) Zatrucia środkami ochrony roślin; zazwyczaj dochodzi prze drogi pokarmowe, oddechowe, skórę i błony śluzowe. Do objawów zaliczyć można podniecenie, narastający lęk, zaburzenia koordynacji ruchów, ślinotok, nudności i wymioty. Pierwsza pomoc polega na podaniu węgla leczniczego, a w przypadku zatrucia przez skórę, należy ją obmyć pod bieżącą wodą.

5.ZATRUCIA PRZEZ SKÓRĘ I BŁONY ŚLUZOWE
Objawy: zaburzenie równowagi, zamroczenie, nudności, wymioty, senność, zaburzenia świadomości, a nawet śpiączka.
Pierwsza pomoc: polega na zapewnieniu dopływu świeżego powietrza, obmyciu ciała wodą i mydłem, przepłukaniu oczu i jamy ustnej 2-procentowym roztworem sody oczyszczonej, nie podawać mleka i innych tłuszczów, nie zmuszać do wymiotów. Wezwać fachową pomoc, a poza tym zabezpieczyć opakowanie działającego środka i treść żołądkową do badań.
Oczywiście przez cały czas należy kontrolować czynności życiowe.

Dodaj swoją odpowiedź
Edukacja dla bezpieczeństwa

Zatrucia środkami chemicznymi, jadami roślinnymi i środkami spożywczymi

OSTRE ZATRUCIA
RODZAJ I PRZYCZYNY ZATRUĆ
Szybki rozwój cywilizacji w XX w., a szczególnie po II wojnie światowej, przyniósł wiele wspaniałych zdobyczy służących człowiekowi, ale wywołał także liczne uboczne, szkodliwe zjawiska ...

Biologia

Zatrucia

Zatruciem nazywamy wniknięcie do organizmu substancji w szkodliwej dla niego dawce.
Przyczyny zatruć:
- zamachy samobójcze,
- zabójstwa,
- nadużycia (leki, alkohol, narkotyki),
- nieświadomość (dzieci pijące kolorowe...

Biologia

Zatrucia alkoholem, grzybami, przez układ pokarmowy, oddechowy, odtrutki, przyczyny, działanie.

ZATRUCIE - ogół objawów chorobowych powstałych wskutek przeniknięcia do organizmu substancji szkodliwych - trucizn. Zatrucie może nastąpić poprzez przewód pokarmowy, drogi oddechowe, skórę.

W ostatnich latach najczęstszą przycz...

Edukacja dla bezpieczeństwa

Złamania, oparzenia, rany, zatrucia, krwotoki

Oparzenia
Skóra ludzka jest niezwykle skutecznie działająca na tkankę ochronną.
Pod dwiema cienkimi górnymi warstwami- naskórkiem i skórą właściwą- znajduje się grubsza warstwa tkanki podskórnej.
Wszystkie trzy warstwy są ...

Edukacja dla bezpieczeństwa

Zatrucia - postępowanie ratownicze

U chorych nieprzytomnych zaleca się utrzymywanie drożności dróg oddechowych, oraz ewentualnej sztucznej wentylacji znanymi metodami oraz wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.
Przed rozpoczęciem leczenia ostrego zatrucia konieczne jest j...