Działania Adolfa Hitlera przed II wojną światową.

Efekt ustępstw demokracji zachodnich wobec Hitlera.
III Rzesza, Włochy i Japonia zmierzały do zmiany porządku politycznego i dostrzegały przeciwników w demokracjach zachodnich a także w komunistycznym związku radzieckim. Jesienią ( dwudziestego piątego listopada) tysiąc dzięwięćset trzydziestego siódmego roku Niemcy zawarły z Japonią pakt antykominternowski. Członkowie zapowiadali w pakcie ścisłą współprace w zwalczaniu komunizmu. Do paktu przystąpiły; Włochy, Węgry, Hiszpania, itd. Lata 1937-1938 wskazywały, że świat stanął w obliczu ,,agonii pokoju". Na dalekim wschodzie celem militarystów japońskich było utworzenie Wielkiej Japonii. Dowódcy japońscy cieszyli się wielkimi wpływami na dworze cesarza Hirohito. Parli do ekspansji na obszar ogarniętych wojną domową Chin. Popularyzowali hasło Azja dla Azjatów. Japończycy w tysiąc dziewięćset trzydziestegio pierwszego roku zajęli Mandżurię i opanowali w ciągu kilku lat część terytorium Chin z Pekinem i Szanghajem. W Chinach od lat toczyła się wojna domowa między siłami narodowymi Czang kaj-szeka a oddziałami komunistycznymi Mao Zedonga. W Niemczech zachodnie demonstracje prowadziły politykę ustępstw wobec III Rzeszy. Hitler traktował ustępstwa jako wyraz słabości i konsekwentnie zmierzał do odbudowy potęgi Niemiec.
W marcu 1983 roku wojska niemieckie wkroczyły do Austrii, zajmując ją. Anschluss Austrii potwierdziło referendum, w którym 99,5% Austriaków opowiedziało się za zjednoczeniem z III Rzeszą . Jesienią tego samego roku Hitler wystapił z rządaniem przyłączanie do Rzeszy czechosłowackich Sudetów. Rząd brytyjski pragnąc uniknąć ataku Czechosłowacji zgodził sie na konferencje w Monachium. Od Czezchsłowacji zarządano, żeby oddali spore terytorium. Prezydent Benesz podpisał stosowny układ z dwudziestego dzięwiątego na trzydziestego września, namocy którego Niemcy otrzymywały Sudety i zrzekały się dalszych roszczeń terytorialnych.

Agresywne plany Niemiec.
Hitler wykorzystał narastające konflikty pomiędzy Słowakami a Czachami. Wydał rozkaz zajęcia całej Czechosłowacji. 15 marca 1939 roku wojska niemieckie opanowały jej terytorium. Hitler utworzył protektoriat Czech i Moraw. Zgodził się na powołanie czeskiego rządu uzależnionego od komisarza Rzeszy. Prezydentem został ksiądz Józef Tisa.
Premier Arthur Neville Chamberlain sadził, że konfederacja monarchijska uratowała pokój, zaś Wiston Churchill twierdził ,że Wielka Brytania poniosła klęske bez prowadzenia wojny i był bliżej prawdy. Plany Hitlera zmierzały do pokonania ZSRR i zapewnienia Niemcom przestrzeni życiowej a gospodarce dostępu do surowców. Na przeszkodzie stała połączona sojuszem wojskowym z Francja Polska. Politycy niemieccy naciskali na rząd polski , by przyłączył się do paktu antykominternowskiego. warszawa nie wyraziła na to zgody. W 1938 roku strona niemiecka ponowiła propozycje dla Polski i wysuneła rządanie, by utworzyć eksterytorialny korytwarz przez polske ( wybrzeże, Pomorze) i włączyć do III Rzeszy Wolne miasto Gdańsk.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Spór wokół genezy II wojny światowej.

1. WPROWADZENIE
2. TAKTAT WERSALSKI
3. PRZEJĘCIE WŁADZY PRZES MUSSOLINIEGO
4. MEIN KAMPF
5. WIELKI KRYZYS EKONOMICZNY
6. JAPONIA ŚWIATOWĄ POTĘGĄ
7. HITLER U WŁADZY
8. ŚWIAT U PROGU WOJNY
9. PODSUMOWANI...

Historia

Niemiecka i włoska okupacja Bałkanów w czasie II wojny światowej.

Gdy w 1919 roku zakładano NSDAP , nie można było przewidywać, że już za dwadzieścia lat partia będzie niepodzielnie władać państwem niemieckim. Partyjny marsz ku władzy rozpoczął się na naprawdę dużą skalę w 1921, kiedy Adolf Hitl...

Historia

Ideologie totalitarne XX-lecia międzywojennego w Europie

Ideologie totalitarne XX-lecia międzywojennego w Europie

W XX wieku zaistniały dwa nowe systemy polityczne, oba wywodzące się ze skrajnych odłamów - odpowiednio prawicy dla faszyzmu i lewicy dla komunizmu. Można śmiało stwierdzić,...