Recenzja filmu "Życie jest piękne"

Film pt. "La vita è bella" („Życie jest piękne”) to komedia, a zarazem dramat o tematyce wojennej. Reżyserem jest Roberto Benigni, który wciela się też w postać głównego bohatera - Guido Orefice’a.
Akcja filmu rozpoczyna się „na wesoło”, kiedy to sympatyczny żydowski wieśniak przybywa do pewnego miasteczka we Włoszech. Tam poznaje piękną dziewczynę, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Nazywa ją księżniczką, a wszystkie jego późniejsze przygody sprowadzają się do tego, aby jak najczęściej spotykać kobietę. Po jakimś czasie młodzi zakładają rodzinę, na świat przychodzi ich syn – Giosue. Tak kończy się pierwsza część filmu. Tutaj reżyser nawiązał do tytułu, ukazując piękno życia. Bohaterowie żyją praktycznie bez przeszkód, w szczęściu i miłości.
Jednak sielanka nie trwa długo. Guido wraz z synkiem trafia do obozu koncentracyjnego, a kochająca żona z własnej woli wsiada do pociągu, skazując się tym samym na okropne męczarnie w faszystowskich barakach.
W tej części najbardziej przykuwa uwagę ogromna miłość i poświęcenie, do jakiego zdolny jest ojciec pięcioletniego chłopca. Mężczyzna całą swoją uwagę skupia na szczęśliwym życiu syna. Nie chce, aby Giosue poznał realia panujące w obozie. Wmawia dziecku, że biorą udział w grze, w której główną nagrodą jest prawdziwy czołg. Nie można jednak płakać, prosić o jedzenie, a w końcu – pokazywać się komukolwiek. Guido kilka razy ryzykuje, aby sprawić przyjemność swojej ukochanej żonie – Dorze. Będąc kelnerem, włączył jej ulubioną piosenkę, innym razem wraz z synem przesłał pozdrowienia przez megafon. Poza tym mężczyzna cały czas musiał ciężko pracować.
W końcu jednak główny bohater zostaje rozstrzelany. Niespodzianką jest samo zakończenie, kiedy to ukryty w budce chłopczyk wychodzi na opustoszały dziedziniec, a zza zakrętu wyjeżdża tak upragniony przez niego czołg. Amerykański żołnierz zabiera Giosue’go i pomaga odnaleźć mamę. Znów powraca szczęście. Niestety, już bez ojca – wojna bowiem zebrała swoje żniwo.
Roberto Benigni w swoim filmie znakomicie ukazał kontrast – humor połączył z okrucieństwem życia w obozach koncentracyjnych. Jednak trzeba tutaj zwrócić uwagę na fakt, że życie, mimo goryczy i dramatów jest cudem. Guido dał szansę swojemu synowi poznać wspaniałość życia, poświęcając jednak swoje własne. Życie jest piękne i trzeba o nie walczyć, tak jak uczynił to główny bohater, kochający życie, ale jeszcze bardziej swojego synka.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Życie jest piękne" - recenzja filmu

„Życie jest piękne” to dramat wojenny. Jest on niesamowitym włoskim dziełem, które wybitnie porusza serce każdego odbiorcy. Roberto Benigni nie tylko wyreżyserował film, ale także zagrał w nim główną rolę. Został on nagrodzony trz...

Język polski

Recenzja filmu "Pan Tadeusz"

"Pan Tadeusz" w reżyserii Andrzeja Wajdy jest adaptacją wielkiej epopei Adama Mickiewicza. Jest to także kolejne arcydzieło Wajdy będące adaptacją tekstu literackiego ( Wystarczy wspomnieć o "Popiele i diamencie", "L...

Język polski

Recenzja filmu "Władca pierścieni: Powrót króla".

Recenzja filmu „Władca Pierścieni: Powrót króla”
„The Lord of the Rings: The Returm of the King”


Książki J.R.R. Tolkiena “Władca Pierścieni” powstały 1955r. mimo wielu poprawek jest ona znana od tamtych czas�...

Język polski

Recenzja filmu "Szkoła uczuć".

?Szkoła uczuć? film nakręcony na podstawie powieści Nicholasa Sparksa pod tytułem ?Jesienna miłość?. Reżyserem tego filmu jest Adam Shankman, scenariusz napisała Karen Janszen, muzyka Jeff Cardoni. Premiera filmowa odbyła się 28.06.2002 ...

Wiedza o kulturze

Recenzja filmu "Amadeusz"

Wolfgang Amadeusz NIE-Mozart

Kolejny film, czy nawet dzieło, w którym geniusz zderza się z przeciętniakiem, czy jak w tej sytuacji kompozytorem. Film Milosa Formana pod tytułem „Amadeusz” jest jednym z wielu dzieł, które na zasa...