Życie bez wody nie mogło by istnieć.

Niemal trzy czwarte powierzchni Ziemi pokrywa woda, a są miejsca w oceanach, gdzie jej głębokość osiąga kilka kilometrów. Zamarznięta woda tworzy pokrywy lodowe na biegunach północnym i południowym, a najwyższe łańcuchy górskie przez cały rok pokryte są śniegami. Ciężkie chmury złożone z pary wodnej przynoszą nam opady, a tam gdzie padają deszcze i płyną rzeki, rozkwita życie roślinne i zwierzęce. Bez wody nie istniałoby życie na Ziemi.
A więc woda ma wielkie znaczenie na naszej planecie, jest wszechobecna i wszystko przenika. Składa się na to wiele osobliwych jej właściwości, które zależą głównie od jej temperatury, wywieranego na nią ciśnienia i rozpuszczonych w niej soli mineralnych.
Jednak woda występująca w przyrodzie nie jest wodą czystą, ponieważ są w niej rozpuszczone nieznaczne ilości gazów i ciał stałych, na które składają się kationy wapnia, sodu, magnezu i potasu oraz aniony węglanowe, chlorkowe i siarczanowe. Spośród występujących w przyrodzie wyróżnia się następujące typy wody:

• woda destylowana - woda chemicznie prawie czysta zawierająca minimalne ilości domieszek;
• twarda woda - zawiera rozpuszczone wodorowęglany oraz siarczany wapnia i magnezu;
• wody mineralne - wody te mają największe zastosowanie w lecznictwie i jako konsumpcyjne;
• woda morska - zawiera średnio 3 - 4 % soli, do picia nadaje się jedynie po przedestylowaniu;
• woda glebowa - jest ona bardzo ważna zarówno dla człowieka, jak i dla utrzymania równowagi w przyrodzie.

Woda jest niezbędna do życia wszystkich organizmów ponieważ:

• stanowi uniwersalny rozpuszczalnik;
• jest nośnikiem i transporterem wielu substancji (np. pokarmowych, hormonów, gazów oddechowych);
• jest substratem lub produktem wszystkich reakcji biochemicznych;
• ze względu na dużą pojemność cieplną jest dobrym nośnikiem ciepła;
• umożliwia zachodzenie wielu procesów biologicznych.

CZŁOWIEK. Woda stanowi dwie trzecie ciała człowieka jest głównym składnikiem krwi, zawiera ja też każdy nasz organ –mózg, serce, wątroba, mięsnie. Wystarczy przecież nacisnąć skórę, by zobaczyć jak jest elastyczna w porównaniu na przykład z kartka papieru –sprawia wrażenie, jakby była warstwą napełnionych wodą baloników.
Codziennie nasz organizm traci wiele wody. Około litra wydalamy. Następne pół litra „znika” w postaci potu i wydychanego przez nas powietrza. W zimny dzień można zobaczyć jej pary w obłoczku naszego oddechu. W upalne dni pot nas ochładza: przez pory w skórze woda wydostaje się na jej powierzchnię i wyparowując odbiera naszemu ciału część ciepła.
Organizm człowieka nie jest przystosowany do robienia zapasów wody i dlatego codziennie musimy uzupełniać jej ubytki. Aby utrzymać się przy życiu, potrzebujemy półtora litra wody dziennie. Większość tego zapotrzebowania zaspokajają spożywane przez nas pokarmy. Wiele warzyw i owoców to w trzech czwartych woda.

ROŚLINY. Roślinom woda potrzebna jest do życia. Wraz z innym związkami chemicznym służy ona do produkcji substancji niezbędnych do ich dalszego rozwoju. Woda transportuje składniki pokarmowe pomiędzy korzeniami i liśćmi. Dzięki ciśnieniu wody w komórkach rośliny zachowują jędrność. Bez wody więdną.
Rośliny pobierają zwykle wodę korzeniami, a wydalają przez tak zwane aparaty szparkowe liści. Rośliny występujące w suchym klimacie gromadzą ją w grubych, mięsistych liściach lub pędach. Często mają ciernie lub liście pokryte woskową powłoką zapobiegającą szybkiemu parowaniu wody.

Podsumowując, życie bez wody nie mogło by istnieć i dlatego powinniśmy racjonalnie wykorzystywać wodę, ponieważ jej zasoby ciągle się zmniejszają.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Aztekowie

Powstasnie cywilizacji Azteków

Początki cywilizacji meksykańskiej sięgają kilkunastu tysięcy lat, a najdawniejsze ślady życia ludzkiego odkryte w miejscowości Tlapacoya pochodzą prawdopodobnie sprzed około dwudziestu pięciu tysi...

Historia

Starożytny Rzym

Historia

Rzym, jak wszyscy pamiętamy jeszcze ze szkoły podstawowej, powstał w 753 p.n.e. Do niedawna data ta była niemal jednomyślnie kwestionowana przez specjalistów. Dodajmy przy tym, że sami Rzymianie nie byli w tym względzie zgo...

Filozofia

Jońska filozofia przyrody,Idealizm optymalny platona i realizm umiarkowany arystotelesa

1.Jońska filozofia przyrody:
-Tales
-Anaksymander
-Anaksymenes
-Heraklit
2. Idealizm optymalny Platona.
3. Realizm umiarkowany Arystotelesa.

Teoria poznania.

Gnoseologia z greckiego gnosis – poznanie logo...

Historia

Historia doktryn

1. Podział społeczny Sparty.
Była to polis o timokratycznej formie rządu. Początki wiąże z podbojem Dorów. Dorowie stali się grupą panującą. Sparta kojarzy się ze spartańskim wychowaniem.

STRUKTURA SPOŁECZNA
1) Sparti...

Biologia

Poglądy dotyczące powstania życia na Ziemi

Myśl o początkach życia na Ziemi można uznać za tak starą, jak ludzkość. Najstarsze mity i wierzenia religijne rozpoczynają się od opowiadań o stworzeniu świata, życia i pierwszych ludzi. Jest rzeczą charakterystyczną, że według tyc...