Polska Partia Robocza.

PPR - Polska Partia Robotnicza

Partia komunistyczna, utworzona w 1942 r. na mocy decyzji Międzynarodówki Komunistycznej. Jej programem była:
- walka zbrojna z Niemcami,
- rewolucyjna przebudowa powojennej Polski,
- ścisły związek z ZSRR (PPR i państwa polskiego).

Utworzyła:
- Gwardię Ludową (1942 r.),
- Związek Walki Młodych (1943 r.),
- Armię Ludową i Krajową Radę Narodową (1944 r.).

PPR nie uznawała legalności władz państwa polskiego na uchodźstwie. Od 1944 r. na terenach wyzwolonych przejmowała władzę i tworzyła system polityczny (KRN, PKWN, Rząd Tymczasowy) z zakresem samodzielności oraz kompetencjami określonymi przez władze sowieckie. Dysponując wojskiem, policją polityczną (Urząd Bezpieczeństwa) i propagandą zwalczała Polskie Państwo Podziemne. Do 1947 umocniła swoją pozycję, przełamując terrorem opór legalnej opozycji (PSL) i podziemia, dążyła zarazem do uzyskania poparcia różnych grup społecznych dla przebudowy kraju (reforma rolna, upaństwowienie przemysłu i handlu, zasiedlenie Ziem Zachodnich i Północnych). W 1948 r. rozpoczęła szybką stalinizację Polski (przekształcanie państwa i gospodarki wg wzorów sowieckich). Czołowymi działaczami byli: Marceli Nowotko, Bolesław Mołojec, Paweł Finder (zginęli podczas wojny, W. Gomułka, B. Bierut. W 1948 r. połączyła się z Polską Partią Socjalistyczną, tworząc PZPR.

PZPR - Polska Zjednoczona Partia Robotnicza

Partia komunistyczna utworzona 15 XII 1948 r. na Kongresie Zjednoczeniowym PPR i PPS (jednocześnie I Zjazd PZPR). Powstała na warunkach narzuconych przez kierownictwo PPR, po wyeliminowaniu z PPS niezależnych przywódców i przeprowadzeniu masowej czystki wśród członków (usunięcie ponad 82 tys. osób). Do 1989 r. odgrywała rolę kierowniczą w systemie politycznym i gospodarce Polski.

Podstawa ideowa - marksizm-leninizm
Cel perspektywiczny - zbudowanie w Polsce ustroju socjalistycznego
Zasada życia wewnątrzpartyjnego - centralizm demokratyczny
Struktura organizacyjna - tworzona wg zasady produkcyjno-terytorialnej (podstawowe ogniwo: podstawowa organizacja partyjna (POP) w zakładzie pracy, instytucji, organizacji)
Najwyższa władza - Zjazd PZPR, a między Zjazdami Komitet Centralny (KC)

Dominująca pozycja zawodowego aparatu partyjnego w Biurze Politycznym (ścisła grupa kierownicza), sekretariacie KC i jego wydziałach, organach wykonawczych (egzekutywach) komitetów wojewódzkich i innych instancji. Na czele partii stoi I sekretarz KC. Kolejno tę funkcję pełnili (do 1954 r. Przewodniczący KC): Bolesław Bierut (21 grudzień 1948 r. - 12 marzec 1956 r.), Edward Ochab (20 marzec 1956 r. - 21 październik 1956 r.), Władysław Gomułka (21 październik 1956 r. - 20 grudzień 1970 r.), Edward Gierek (20 grudzień 1970 r. - 6 wrzesień 1980 r.), Stanisław Kania (6 wrzesień 1980 r. - 18 październik 1981 r.), Wojciech Jaruzelski (18 październik 1981 r. - 29 lipiec 1989 r.), Mieczysław Rakowski (29 lipiec 1989 r. - 27 styczeń 1990 r.).

PZPR kontynuowała politykę PPR sformułowaną w okresie od lipca do września 1948 r., po odsunięciu sekretarza generalnego, Władysława Gomułki (pod zarzutem odchylenia "prawicowo-nacjonalistycznego"). Realizowała program przyspieszonej stalinizacji Polski - m.in. tworzenie systemu instytucji państwowych i organizacji społeczno-politycznych kontrolowanych przez partię komunistyczną, budowa przemysłu, głównie ciężkiego, kolektywizacja rolnictwa, rozbudowa instytucji i środków represji w ramach Planu 6-letniego.

Po śmierci Stalina w 1953 r. następuje stopniowa krytyka wcześniejszej polityki partii, nasilona po XX Zjeździe KPZR (luty 1956 r.), śmierci Bieruta oraz wystąpieniach robotniczych w Poznaniu, związana z walką frakcyjną w KC i Biurze Politycznym (tzw. puławianie i natolińczycy). Nastąpiło wyeliminowanie części przywódców, obciążanych odpowiedzialnością za dotychczasową politykę (Jakub Berman, Hilary Minc).

W październiku 1956 r. nastąpił zwrot polityczny (przesilenie październikowe), poparty przez większość społeczeństwa - powrót Gomułki do życia politycznego, częściowa demokratyzacja systemu sprawowania władzy państwowej i modernizacja polityki gospodarczej bez istotnych zmian wewnętrznych w PZPR. W następnych latach następuje rywalizacja zwolenników kontynuacji ograniczonych refom (rewizjonistów) z rzecznikami zachowania istniejącego systemu politycznego i gospodarczego (dogmatycy) przy utrzymywaniu przez Władysława Gomułkę pozycji arbitra. Po 1960 r. następuje stopniowa eliminacja "puławian" i wzrost wpływów grupy związanej z ministrem spraw wewnętrznych, gen. M. Moczarem, z próbą wykorzystania przez nią studentów w celu przejęcia władzy (wydarzenia marcowe 1968 r.).

W grudniu 1970 r. po grudniowym buncie robotniczym na Wybrzeżu zmiana kierownictwa PZPR (funkcję I sekretarza objął Edward Gierek) i polityki, głównie ekonomicznej (koncepcja szybkiego rozwoju gospodarczego przy wykorzystaniu kredytów zagranicznych, rozwój konsumpcji) przy jednoczesnym dążeniu do utrwalenia systemu politycznego. W 1976 r. wprowadzono do Konstytucji PRL zapis o PZPR jako o "przewodniej sile społeczeństwa". Od 1975 r. w warunkach załamywania się polityki "dynamicznego rozwoju" początek tzw. "propagandy sukcesu". W tym czasie wystąpił gwałtowny wzrost liczby członków partii (w latach 1976-80 ponad 1 mln nowo przyjętych, łącznie w 1980 r. - 3150 tys. członków (!)).

W latach 1980-81 występują spory wewnętrzne, połączone z narastającą konfrontacją z NSZZ "Solidarność", polityka "socjalistycznej odnowy" (ograniczonej modernizacji systemu politycznego i reform gospodarczych), samorzutna aktywność części członków PZPR, m.in. tworzenie porozumień pomiędzy POPami - tzw. struktur poziomych. Jednocześni następuje spadek liczby członków, głównie w środowiskach robotniczych, do ok. 2 mln. Od okresu stanu wojennego następuje spór zwolenników zasadniczej przebudowy partii i państwa ("liberałowie", o orientacji głównie socjaldemokratycznej) z jej przeciwnikami (tzw. beton), w warunkach chronicznego kryzysu gospodarczego gospodarczego i politycznego. W latach 1988-1989 koncepcja Okrągłego Stołu i zawarcie porozumienia z głównymi siłami opozycji politycznej ("Solidarność"). Po przegranych wyborach parlamentarnych w czerwcu 1989 r. oddanie władzy. 27 stycznia 1990 r. miał miejsce ostatni, XI Zjazd PZPR, na którym podjęto decyzję o samorozwiązaniu (część członków utworzyła dwie partie: SdRP i Polską Unię Socjaldemokratyczną).


Dodaj swoją odpowiedź
Stosunki międzynarodowe

Perspektywy partnerstwa ukraińsko-polskiego (polska polityka wschodnia)

POLSKA POLITYKA WSCHODNIA

Po rozpadzie rosyjskiego imperium radzieckiego na początku lat 90-tych na mapie świata pojawiło się szereg niezależnych państw i faktycznie powstała nowa rzeczywistość geopolityczna. Miejsce Europy podzie...

Historia

Ruch robotniczy XlX/XX.

Socjalizm i ruch robotniczy .
<BR>
<BR>Przy omawianiu ruchu robotniczego należy rozgraniczyć ruch robotniczy od ruchu socjalistycznego .
<BR>
<BR>ll poł. XlX w. to szczególnie burzliwy rozwój społecze�...

Historia

Ukształtowanie się nowoczesnego spektrum politycznego na ziemiach polskich XIX-XX w.

RUCH ROBOTNICZY (XlX/ XX )
<BR>
<BR>Socjalizm i ruch robotniczy .
<BR>
<BR>Przy omawianiu ruchu robotniczego należy rozgraniczyć ruch robotniczy od ruchu socjalistycznego .
<BR>
<BR>ll...

Historia

Polityka niemiecka w stosunku do ludności polskiej w czasie okupacji.

Okupacja niemiecka 1939-1945, w wyniku klęski w wojnie obronnej 1939 ziemie polskie na zachód od Bugu i Sanu znalazły się pod okupacją niemiecką. Wilno wraz z okręgiem przekazano Litwie, kilka gmin na Podhalu przyłączono do Słowacji, pozos...

Historia

Spór wokół genezy II wojny światowej.

1. WPROWADZENIE
2. TAKTAT WERSALSKI
3. PRZEJĘCIE WŁADZY PRZES MUSSOLINIEGO
4. MEIN KAMPF
5. WIELKI KRYZYS EKONOMICZNY
6. JAPONIA ŚWIATOWĄ POTĘGĄ
7. HITLER U WŁADZY
8. ŚWIAT U PROGU WOJNY
9. PODSUMOWANI...