Społeczne skutki bezrobocia
Od pewnego czasu jednym z głównych problemów społeczeństwa na całym świecie jest powiększające się w zastraszającym tempie bezrobocie. Coraz większa liczba ludzi znajduje się bez pracy. Zastanówmy się więc, czym jest bezrobocie i jakie są jego skutki?
Bezrobocie jest to taki okres, kiedy w gospodarce państwa liczba miejsc pracy jest mniejsza niż liczba osób jej potrzebujących. Jest to utrata pracy i brak możliwości na znalezienie innej.
Osoby bez pracy są ciągle smutne, apatyczne, rozdrażnione. Nie mogą znaleźć sobie miejsca w domu. Nie potrafią normalnie funkcjonować. Czują się gorsi, mają obniżone poczucie własnej wartości. Tracą nie tylko źródło utrzymania, ale także poczucie bezpieczeństwa i wiarę we własne siły. Nie widzą perspektyw na dalsze życie.
Najbardziej cierpią na tym ci, którzy mają na utrzymaniu dzieci. Muszą zapewnić im byt i godziwe życie. Brak pieniędzy i możliwości zapewnienia podstawowych potrzeb doprowadza z czasem do powolnego rozpadu danej rodziny.
Beznadziejność, bieda, utrata bezpieczeństwa, niemożność zapewnienia bytu sobie i rodzinie oraz poczucie winy wobec nich, brak możliwości rozwijania zainteresowań i spełniania ambicji zawodowych doprowadzają do depresji i szerzenia się chorób psychicznych, samobójstw. Jest to wywołane poczuciem bezsilności.
Bezrobocie zawsze ma negatywne skutki dla społeczeństwa. Są nimi: duże koszty świadczeń socjalnych, niewykorzystanie zdolności do pracy bezrobotnych, poczucie zagrożenia utratą pracy ludzi zatrudnionych i niebezpieczeństwo zwiększenia się zjawisk niepożądanych (np. alkoholizm, rozwody, narkomania, przestępczość).
Musimy sobie zdać sprawę z tego, że często bezrobocie jest zjawiskiem wielopokoleniowym. Obniżenie standardu życia bezrobotnych rodziców jest przyczyną obniżenia poziomu wykształcenia dzieci, co w przyszłości może być przyczyną bezrobocia młodych.