"Pan Tadeusz" zajazd na Soplicowo - opis sytuacji

Po rozmowie z Sędzią o wyjeździe i po kłótni z Telimeną, Tadeusz udał się nad staw. Ogarnęły go obawy, że Zosia może poślubić Hrabiego podczas jego nieobecności w kraju. Bohater popadł w rozpacz i postanowił się utopić. Jednak Horeszko, który wcześniej podsłuchał jego dyskusję z Telimeną, schwytał młodzieńca i pojechał z nim na dwór.

Naprzeciw Hrabiemu wychodzi Sędzia, natychmiast dochodzi między nimi do zaciętej i nieprzyjemnej wymiany zdań. Padają oskarżenia. Wtem do sprzeczki wtrąca się Asesor i grozi Hrabiemu. Jednak ten nagle ogłusza mężczyznę uderzeniem, czym wzbudza gniew Soplicy. Przybiega Zosia, tuż za nią pojawia się zapłakana Telimena i rzuca się na szyję Hrabiemu błagając o litość. Horeszko postanawia więc nie robić nikomu krzywdy. Każe zamknąć Sopliców we dworze. Wówczas szlachta z Gerwazym na czele napada na więźniów, otacza posiadłość i nagle wszyscy szturmują kuchnię. Klucznik próbuje zmusić Protazego, aby ten ogłosił przynależność zamku do Hrabiego. Woźny natychmiast stwierdza, że taki akt nie będzie prawomocny. Mówiąc to, wchodzi na belki i niespodziewanie, w jednej chwili znika. Wtedy szlachta zabiera się do plądrowania zapasów w kuchni. Zmęczeni mężczyźni urządzają sobie ucztę; nagle postanawiają przenieść się do zamku.

Tam, po kolacji obficie zakrapianej trunkami, napastnicy zasnęli. Chcieli uczcić swe zwycięstwo nad Soplicami, mieli zamiar śpiewać, jednak sen zmorzył ich w jednej chwili.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz" streszczenie księgi I.

Adam Mickiewicz

„Pan Tadeusz”

I. Streszczenie.
Księga pierwsza: „Gospodarstwo”
Na pagórku, wśród wzgórz stoi dwór szlachecki. Drewniany, ale na podmurówce. Właśnie przybywa do niego Tadeusz ze szkół w Wil...

Język polski

Pan Tadeusz - streszczenie

Geneza „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza:
Pomysł napisania utworu powstał podczas pobytu Mickiewicza w Wielkopolsce, gdzie przebywał, chcąc wziąć udział w powstaniu listopadowym, niestety powstanie upadło. Poeta spotkał się ...

Język polski

"Pan Tadeusz" opracowanie.

Dzieje zamku Horeszków.
Gerwazy ukazał nam zamek jako miejsce spotkań szlachty okolicznej, miejsce sejmików i narad szlachty, podczas których pito wino z wielkich kuflów. Tu zbierano się na łowy, na sejmy, imieniny pańskie. Tu, w zamku,...

Język polski

"Pan Tadeusz" streszczenie.

Dzieje zamku Horeszków.
Gerwazy ukazał nam zamek jako miejsce spotkań szlachty okolicznej, miejsce sejmików i narad szlachty, podczas których pito wino z wielkich kuflów. Tu zbierano się na łowy, na sejmy, imieniny pańskie. Tu, w zamku,...

Język polski

Motyw patriotyczny w literaturze w wybranych epokach.

Motyw patriotyczny w literaturze polskiej jest motywem często występującym. Są epoki, które głównie opierały się na nim. Wynika to z racji tego, że polska była przez prawie dwieście lat pozbawiona albo swojej suwerenności, bądź siły ...