Charakterystyka Chilona Chilonidesa.
"Środki ty posiadasz panie, ja mam tylko rozum" - są to słowa interesującego bohatera powieści Henryka Sienkiewicza "Quo vadis" - Chilona Chilonidesa. Jest Grekiem, pochodzi z Mezembrii. Mówi o sobie, że jest filozofem. W Rzymie uważa się go za lekarza i mędrca, podobno umie przepowiadać przyszłość. W owej powieści jest człowiekiem, który ma za zadanie odnaleźć Ligię. W istocie okazuje się szpiegiem, oszustem i łotrem gotowym - za pieniądze - do każdego czynu.
Chilon Chilonides nie był starym człowiekiem. Miał niechlujną brodę i kręconą czuprynę, z gdzieniegdzie przeświecającym siwym włosem. Brzuch miał zapadły i zgarbione plecy. Jego "wielka głowa, o twarzy małpiej i zarazem lisiej, i przenikliwym wejrzeniu, odstraszala". Liczne pryszcze na żółtej cerze wskazywały na zamiłowanie do używki w butelce.
Chilon chodził ubrany w ciemną tunikę z koziej wełny i dziurawy płaszcz.
Owa postać w podjętym trudzie poszukiwania Ligii wykazuje się sprytem i przebiegłością. Dla pieniędzy, które spodziewa się otrzymać, zmienia przekonania, wchodząc w szeregi chrześcijan. Choć podejmuje trudne zadania wymagające odwagi, to nasz bohater jest tchórzliwy i dba tylko o siebie. Zawsze stara się zająć dogodną dla siebie pozycję. Etyka dla niego nic nie znaczy- wybiera drogę, która może przynieść zysk.
Pozytywnymi cechami Chilonidesa są odczytane w literaturze greckiej oraz rzymskiej, dobra orientacja w sytuacji społecznej i politycznej, znajomość sztuki, kultury oraz dowcip.
Jest podły i niegodziwy. Dla potężnych od siebie staje się uległy, natomiast słabszych i biednych traktuje z pogardą. O jego bezwzględności świadczy też postępowanie wobec Glaukusa- pozostawił go rannego bez pomocy.
W okresie największych prześladowań chrześcijan Chilon przeżywa wewnętrzną przemianę- staje siępozytywnym człowiekiem, niobojętnym na widok cierpiących wyznawców Chrystusa. W obronie prawdy Chilon ginie śmiercią męczeńską- za wiarę w Chrystusa a wczreśniej przyjmuje chrzest.
Chilonides to bardzo ważny bohater powieści "Quo vadis". Jest uczestnikiem najbardziej znaczących wydarzeń. Na początku ksiązki był negatywną postacią- szpiegiem, oszustem i łotrem. Po nawróceniu stał się dobrym człowiekiem, który może być symbolem prawdziwej wiary w naukę Chrystusa.