Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta "Jeden ogień, drugi woda, chcąc pogodzić, czasu szkoda."
"Tych dwóch ludzi - ogień, woda" Tak mówi Wacław o głównych bochaterach "Zemsty" Aleksandra Fredry. W tej sytuacji "ogniem" jest Cześnik, natomiast "wodą" Rejent. Cały czas toczy się między nimi o spór zamek, w którym mieszkają. Autor wyposażył ich w nazwiska mówiące o charakterystycznych cechach.
Rejent Milczek to człowiek cichy, małomówny, skryty. "Lecz co gorsza, że połowy drugiej zamku - czart dziedzicem, czy inaczej: Rejent Milczek; słodki, cichy, z kornym licem, ale z diabłem, z diabłem w duszy" - przedstawia sąsiada Cześnik. Jest wdowcem, ma jedynego syna Wacława. Ulubionym powiedzonkiem Rejenta były słowa: "Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba."
Natomiast Cześnik Raptusiewicz to osoba raptowna, porywcza, niespokojna. "Cześnik wulkan - aż niemiło, żebym krótko go nie trzymał, nie wiem, co by z światem było" - takimi słowami określa Cześnika Papkin. Maciej to stary kawaler. Jest prawnym opiekunem swojej bratanicy Klary. W rzeczywistości nie ma nawet własnego domu i mieszka w części zamku należającej do Klary. Cześnik jest wysoki i dobrze zbudowany. Nosi okulary, cierpi na choroby wynikające z jego wieku: bule brzucha i rumatyzm: "Pan zaś mówiąc między nami, masz pedogrę (...) kurcz żołądka (...) Rumatyzmy jakieś łupią."- tak mówi Dyndalski. Ma on swoje ulubione powiedzonko: "mocium panie".
Rejent jest człowiekiem chytrym i chciwym, o czym przekonuje jego postępowanie wobec murarzy. Wymusza na nich zeznania obciążające sąsiada i odsyła ich bez zapłaty. To osoba pozbawiona skrypułów w dążeniu do celu. Nie zależy mu nawet na szczęściu własnego syna, którego chce zmusić do małżeństwa z podstarzałą Podstoliną.
Dobroduszny Raptusiewicz nigdy nie działa skrycie ani podstępnie. Raz tylko sięga po podstęp i knuje zemstę doskonałą, gdy Rejent odbija mu narzeczoną. Wówczas żeni Wacława Milczka z Klarą, spełniając najskrytsze marzenie młodych. Ma poczucie humoru, co łagodzi jego wybuchową naturę. Jest też nieśmiały wobec kobiet, aby oświadczyć się Podstolinie wysłał do niej Ppakina.
Mnie się bardziej spodobała postać Cześnika Macieja Raptusiewicza, ponieważ jest on szczery, nieustępliwy i gadulski. Chociaż wybucha czasami gniewem, sprawia wrażenie osoby sympatycznej.