"Człowiek- to brzmi dumnie" - rozprawka

Być człowiekiem to wielki obowiązek. Głownie obowiązek wobec innych ludzi, ale również do wszystkiego co nas otacza, także człowiek to istota posiadająca rozum i wiedze. Potrafi się uczuć, tworzyć, rozwijać. Potrafi docenić piękno. Z pewnością powinniśmy być dumni z naszego człowieczeństwa.

Tak jak z pierwszych osiągnieć człowieka- rozniecenie ognia. To on zapoczątkował pierwsze "prawdziwe" życie człowieka. To dzieki niemu ludzie mogli ulepszyć narzędzia i sposób polowania. Ogień zapewnił ciepło i odstraszał zwierzęta. Do późnieszych, ale także bardzo ważnych rzeczy należało wynalezienie przez Egipcjan, Felijan i Sumerów pisma, a już bliżej naszch czasów żarówka, piorunochron, telewizor czy radio. Gdyby nie Ci "wielcy ludzie" żylibyśmy skromnie, biednie. To dzieki człowiekowi mamy komputery które sa narzędziem pracy, rozrywki, komunikacji, dlatego człowiek brzmi dumnie.

Swoją potęge człowiaka pokazał Manuel Gracia w opowiadaniu E. Hemingwaya pt "Niepokonany". POkazał, że mały cżłowiek możę wygrać z wielkim rozwcieczonym zwierzęciem. Pokazał, że mimo przeciwności losu potrafi osiagnąć swoje cele. Człowiek który wygrał z bykiem- brzmi dumnie.

Stanisłwa Bozowska jedna z bohaterów opowiadania pt "Siłaczka" była nauczycielka. Nauczała chłopskie biedne dzieci, robiła to za darmo, bezinteresownie, chciała zaszczepić wiedze młodemu pokoleniu, aby to rozwijało swój umysł. Za to co robiła przypłaciła życiem, ale warto było. Można byc dumnym z tego ile dzieci nauczyła. Taka osobe jak on można nazwać "wielkim człowiekiem" ,a napewno można być z kogoś takiego dumnym.

Dzieki takim ludzią jestem dumna, że jestem człowiekem. Podziwiam i cenie osiągnięcia moich przodków, bo przecież to dzieki nim tak naprawdę żyję wśród tylu rzeczy potrzebych mi do życia. Dzieki takim ludzia jak Stanisła czy Maunel chcę się żyć czuć że sie jest człowiekiem.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać" - rozprawka.

„Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”

Te mądre słowa umieścił w jednej ze swoich opowiadań Ernest Hemingway. Właśnie „Stary człowiek i morze” przyniósł mu prestiżową nagrodę Nobla. Książka ta opowiada o m...

Język polski

Charakterystyka bohatera z noweli Ernesta Hemingway’a "Stary człowiek i morze".

Wykorzystałam tutaj kilka prac różnych autorów, przekazuje dalej...

Rozprawka na temat: „Człowiek niezwykły, który wzbogacił moją osobowość-charakterystyka bohatera-Santiago z noweli Ernesta Hemingway’a „Stary człowiek i m...

Język polski

Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo rozprawka na podstawie "Kamieni na szaniec".

Tematem mojej pracy są słowa Józefa Piłsudzkiego. Uważam, że są one bezpośrednio związane z latami zaborów i okupacji – czasów wyjątkowo trudnych dla naszego państwa. W tych chwilach nietrudno było o zwątpienie w ducha narodu. Tym b...