Walory Zakopanego i Podhala

Tatry cieszą się największą popularnością wśród Polskich gór. Jest to jedyne polskie pasmo górskie o alpejskim krajobrazie. Występują tu strome skaliste turnie, urokliwe hale oraz liczne potoki, wodospady i jeziora. Najbardziej znanym ośrodkiem turystycznym w kraju jest leżące u stóp Tatr, Zakopane. Turyści nie ograniczają się tylko do zwiedzenia Zakopanego, ale odwiedzają sąsiednie miejscowości: Bukowinę Tatrzańską, Poronin, Kościelisko, oraz wyruszają na podbój najwyższych gór Polski. Sprzyjające warunki powodują to, iż Tatry są jedynym w naszym kraju rejonem, w którym możliwe jest uprawianie wspinaczki wysokogórskiej. Będąc na Podhalu koniecznie trzeba zwiedzić: Morskie Oko, Nosal, Szczyty: Kasprowy Wierch i Giewont - dobrze znane, a zarazem przepiękne miejsca tatrzańskiego krajobrazu. Fauna i Flora Tatr jest bardzo bogata i różnorodna. W piętrze lasów mieszkają gatunki na ogół pospolite. Liczne się tu jelenie, dziki, wilki, sarny i żbiki, zaś najwspanialszym drapieżnikiem regli jest niedźwiedź. Tatry "toną" w turystach o każdej porze roku. Bardzo popularne są też wyprawy do Doliny Roztoki, gdzie znajdują się największe Polskie wodospady: Wielka Siklawa, Wodogrzmoty Mickiewicza.Lato jest jest doskonalym czasem na wycieczki i wspinaczki. Zimą zaś Tatry są rajem dla narciarzy.

Walory kulturowe Zakopanego i Podhala


Zakopane cieszy się dużą popularnością również ze względu na niesamowitą kulturę i tradycję. Wspaniała atmosfera wśród tutejszych ludzi sprawia, że spędzone ty chwile stają się niezapomnianym przeżyciem. Wielką tradycją tego miejsca są przepyszne oscypki - jedyne w swoim rodzaju sery z owczego mleka. Spróbować ich możemy na znanych turystom Krupówkach lub bezpośrednio od górali z bacówek. W wioskach pod Tatrami można zobaczyć budownictwo góralskie: parterowe, drewniane chaty z wysokimi półszczytowymi dachami, krytymi gontem, dzielące się na izby "czarną" i "białą". Bardzo oryginalna jest również kultura duchowa górali. Muzyka obfitująca w elementy bałkańskie i wschodnie rozweseli i zainspiruje każdego turystę. Miejsca, które koniecznie trzeba zwiedzić w Zakopanem to : w/w stare chaty góralskie, Muzeum Tatrzańskie, cmentarz na Pęksowym Brzysku, muzea biograficzne: Kasprowicza, Szymanowskiego, Makuszyńskiego. Tatry to nie tylko region wypoczynkowy. W większych miejscowościach znajdują się sanatoria. Przyjeżdżają tam osoby z problemami zdrowotnymi. Typem miasta gdzie znajduje się takie senatorium jest Rabka.

Infrastruktura turystyczna Zakopanego i Podhala.


Duże znaczenie dla rozwoju turystyki ma infrastruktura turystyczna. Obejmuje ona bazę noclegową, gastronomiczną, komunikację oraz wyciągi narciarskie, wypożyczalnię sprzętu itd. W Zakopanem i jego okolicach istnieje wiele pensjonatów i hoteli jak np. Pensjonat Weronika w Poroninie. Na terenie pobliskich Tatr jest wiele schronisk. Najstarszym z nich jest schronisko nad Morskim Okiem, które spłonęło, ale ponownie zostało odbudowane. Znane są również schroniska w Dolinie Zimnej Wody i w Wileckiej Dolinie.

Gastronomia, czyli pobliskie bary, restauracje oraz kawiarnie są na wysokim poziomie. Praktycznie wszędzie jest wiele miejsc gdzie można się najeść i mile spędzić czas. Istnieje wiele karczm, które są przepełnione góralską kulturą i tradycją.

Na terenie Tatr jest wiele wyciągów i kolejek. Kasprowy Wierch, Dolina Goryczkowa i Gąsienicowa wyposażone są w wyciągi krzesełkowe, a na Gubałówkę prowadzi kolejka linowo- terenowa i wyciąg krzesełkowy Buforowy Wierch.

Poważnym utrudnieniem w rozwoju turystyki na Podhalu była kiepska komunikacja. Istniejąca sieć drogowa była często w złym stanie. Dziś sytuacja się nieco polepszyła, lecz nadal nie jest wystarczająco dostosowana do potrzeb turystów.

Dodaj swoją odpowiedź
Turystyka i rekreacja

Walory i zagospodarowanie- Karpaty jako region turystyczny

Karpaty to długi pas górski rozciągający się przez pięć państw: Polskę, Słowację, Ukrainę, Czechy i Rumunię. Karpaty są bardzo popularnym regionem turystycznym w Polsce. Jako jedyny region w kraju obejmuje teren wysokogórski. Przez ca...

Edukacja europejska

Euroregion Tatry

WSTĘP 2
1. HISTORYCZNE ASPEKTY WSPÓŁPRACY 3
2. POWSTANIE TRANSGRANICZNEGO ZWIĄZKU EUROREGION TATRY 4
3. OGÓLNE INFORMACJE O EUROREGIONIE 5
4. CEL EUROREGIONU 6
5. KULTURA 7
6. ŚRODOWISKO NATURALNE 9
7. PARKI NARODOW...

Turystyka i rekreacja

Rozwój turystyki na Podhalu i w Tatrach

Turystyka jest to odbywanie wycieczek jako rozrywki lub wypoczynku, zwykle połączone ze zwiedzaniem obiektów przyrodniczych, kulturowych czy zabytkowych, albo też z udziałem w imprezach kulturalnych, sportowych lub innych.
W Tatrach z licz...

Geografia

Turystyka w Polsce

Turystyka w Polsce:
1. Turystyka w Polsce.
2. Historia Polski w aspekcie turystycznym.
3. Turystyka w wybranym przeze mnie regionie- Tatry.

Turystyka w Polsce

Trudna sytuacja gospodarcza w Polsce wywiera negatywny wpł...

Język polski

Przyroda

Przyroda zawsze fascynowała artystów swoim pięknem. Malowane piórem i pędzlem pejzaże zachwycają, umożliwiają nam podziwianie miejsc i zjawisk, których inaczej być może nigdy nie ujrzelibyśmy. Szczególnie cenne są poświęcone naturze...