Streszczenie II księgi Pana Tadeusza - Zamek

Po wczorajszej wieczerzy młodzież wstała. Na dziedzińcu panuje ruch. Tylko Tadeusz zaspał w stodole. Budzi go Robak. Słychać myśliwskie okrzyki, szczekanie psów.

Zaczynają się przygotowania do polowania, które zarządził Podkomorzy, aby rozstrzygnąć spór, który pies jest lepszy. Ksiądz Robak chodzi po dziedzińcu i kończył modlitwę.

Kiwnął palcem na Tadeusza z groźbą. Tadeusz posłusznie odjechał z gośćmi. Asesor i pan Rejent powoli kłusują. Pan sędzia pokazał Tadeuszowi zająca, którego miały schwytać Kusy lub Sokół. Asesor z Rejentem zniknęli w kurzu piachu.

Pod zamkowym lasem pojawił się Hrabia, który zaspał i szybko galopował do myśliwych. Hrabia lubił podziwiać widoki był człowiekiem wrażliwym i romantycznym. Szanowano go za dobroć do sąsiadów, chłopów i Żydów. W pewnym momencie ujrzał Gerwazego, który także wpatrywał się z zachwytem w zamek. Obaj idą do zamku, gdyż Hrabia chce się pogodzić z Soplicami i oddać im zamek, a Gerwazy nie chce się zgodzić. Gerwazy opowiada historię Stolnika Horeszki, który zginął podczas ataku Moskali na zamku, a zginął z ręki Soplicy. Po namyśle Hrabia chce zerwać wszelkie układy z Soplicą. Chciał już odjechać, ale z drugiej strony lasu wyjeżdżali strzelcy.

Obejrzał się i zatrzymał przy płocie obok sadu. Zachwycił się cudnym widokiem i zobaczył piękną dziewczynę w sadzie (była to Zosia). Rozmarzył się. Nagle usłyszał rozmowy. Był to znak, że wracają goście z polowania. Wszyscy poszli na śniadanie, gdzie rozmawiano o nowych sposobach gospodarskich. Spór o psy nie został rozstrzygnięty. Rejent i Asesor byli smutni z tego powodu. Wolski chodził po izbie i nie wdawał się w żadne rozmowy.

Tadeusz z Telimeną stali w drzwiach izby i rozmawiali. Tadeusz dowiedział się, że ciocia Telimeny jest bogata i są ze sobą powiązali.

Hrabia nie przybył na śniadanie mimo zaprosin, bo uważał, że polowanie się nie uda, kiedy na pniu stoi zboże. Telimena opowiada historię jak przebywała na wsi w Petersburgu latem i pies sąsiada zagryzł jej pieska pokojowego.

Między gośćmi wybuchła kłótnia. Chwilę potem wchodzi Robak i ucisza gości wołając "Pokój z Wami!" i wychodzi z pokoju.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Streszczenie II księgi Pana Tadeusza

Księga II : Zamek
,, Nad Soplicowem słońce już weszło” . Po wczorajszej wieczerzy młodzież wstała ,Tadeusz jeszcze leży senny na posłaniu w stodole ( spał na sianie) . Po chwili skrzypiące drzwi od stodoły otwarły się i wszedł ...

Język polski

Krótkie streszczenie "Pana Tadeusza".

Księga I. Spotkanie Tadeusza z Zosią. Rozmowa z Telimeną. Kłótnia o Kusego i Sokoła. Kolacja.

Księga II. Nieudane polowanie na zająca. Gerwazy wysłuchuje historii zamku.

Księga III. Grzybobranie. Sędzia wyjawia Telimenie...

Język polski

Streszczenie "Pana Tadeusza".

„Pan Tadeusz” na wesoło-czyli wszystko na jego temat i nie tylko…

Znajdziesz tu prawie wszystko, co potrzebne jest do zdobycia dużej wiedzy na temat jednego z utworów Adama Mickiewicza, miejsc do wypoczynku, ogłoszenia oraz kilka ...

Język polski

Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz" streszczenie księgi I.

Adam Mickiewicz

„Pan Tadeusz”

I. Streszczenie.
Księga pierwsza: „Gospodarstwo”
Na pagórku, wśród wzgórz stoi dwór szlachecki. Drewniany, ale na podmurówce. Właśnie przybywa do niego Tadeusz ze szkół w Wil...

Język polski

Pan Tadeusz - streszczenie

Geneza „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza:
Pomysł napisania utworu powstał podczas pobytu Mickiewicza w Wielkopolsce, gdzie przebywał, chcąc wziąć udział w powstaniu listopadowym, niestety powstanie upadło. Poeta spotkał się ...