Narządy płciowe męskie

Narządy płciowe męskie wewnętrzne:
-jądra,
-najądrza,
-nasieniowody,
-pęcherzyki nasienne,
- gruczoł krokowy.

Narządy płciowe męskie zewnętrzne:
-prącie,
- moszna.

JĄDRA (TESTES)- są gruczołami płciowymi męskimi w których powstają plemniki, czyli komórki płciowe. Jądra bezpośrednio okrywa gruba torebka łącznotkankowa zwana błoną białową od której odchodzą w głąb przegródki dzielące miąższ jądra na zraziki.
Miąższ składa się z poskręcanych kanalików (cewek) nasiennych, które łącząc się ze soba tworzą siatkę jądra. Od siatki biegną przewodziki wyprowadzajace jądra podążające do najądrza. W śnianach kanalików nasiennych powstają komórki płciowe (plemniki).

NAJĄDRZA (EPIDIDYMIS)- pokrywają cały tylny brzeg jądra. Składaja się z licznych pokręconych przewodzików, połączonych u górnego bieguna jądra z przewodzikami wyprowadzajacymi jądra, a u bieguna dolnego przechodzacych w nasieniowód.

NASIENIOWÓD- jest przewodem o dł. ok. 50 cm.. Początkowo biegnie poza najądrzem dalej wchodzi do kanału pochwowego. Po przejściu przez kanał pachwinowy nasieniowód dostaje sie do macicy małej i pod otrzewną podąża ku tylnej ścienie pęcherza moczowego; pod dnem pęcherza łączy się z przewodem pęchcerzyka nasiennego.

PĘCHERZYKI NASIENNE- są narządami parzystymi o kształcie wydłużonych woreczków leżących między pęcherzem moczowym, a odbytnica. Dolny koniec pecherzyka tworzy przewód łączący się pod kątem z nasieniowodem. Powstaje wspólny przewód zwany przewodem wyrostkowym.

GRYCZOŁ KROKOWY (PROSTATA)- podstawa gruczołu łączy się z dnem pęcherza moczowego za pomocą włókien mięśni gładkich. Przez gruczoł krokowy przechodzi początkowy odcinek cewki moczowej; przebijaja go także oba przewody wytryskowe, kierujące się i uchodzące do cewki moczowej. Ujścia gruczołu otwierają się kilkunastoma otworkami do cześci krokowej cewki. Wydzielina gruczołu krokowego wraz z wydzieliną jądra i pęcherzyków nasiennych tworzy nasienie (spermę).

PRĄCIE (PENIS)- zbudowane jest z dwóch ciał jamistych prącia i nieparzystego ciała gąbczastego prącia. W prąciu odrózniamy nasadę i część ruchową. Nasada prącia łączy sie odnogami ciał jamistych z kośćmi łonowymi. Ciało gąbczaste prącia w którym przebiega końcowy odcinek cewki moczowej leży iędzy obydwoma ciałami jamistymi. Zakończenie ciała gąbczastego tworzy żołądź prącia i pokrywa końce ciał jamistych. Prącie pokrywa łatwo przesuwalna skórka, która ponad żołędzią tworzy podwójny fałd zwany napletkiem.

MOSZNA (SCROTUM)- worek mosznowy powstaje przez wypuklenie wszystkich warstw przednio-dolnej ściany jamy brzusznej.

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Narządy płciowe męskie pls podajcie!!

Narządy płciowe męskie pls podajcie!!...

Przyroda

wypisz narządy płciowe męskie.lol

wypisz narządy płciowe męskie.lol...

Biologia

Narządy płciowe żeńskie

Żeńskie narządy płciowe
Zwyczaje dotyczące narządów płciowych są uwarunkowane kilkoma czynnikami: postawami wobec ciała, seksu i płci, typami relacji między płciami, postrzeganiem znaczenia narządów płciowych dla współż...

Biologia

Narządy płciowe żeńskie

Człowiek, podobnie jak większość zwierząt i roślin, rozmnaża się płciowo, w wyniku połączenia się wyspecjalizowanych komórek zwanych gametami tj. jaj produkowanych przez osobniki żeńskie i plemników produkowanych przez osobniki męsk...

Biologia

Męski i żeński układ rozrodczy

Charakterystyka męskiego i męskiego układu rozrodczego.

Układ rozrodczy
W opisie narządów płciowych (układu rozrodczego) przyjął się podział na gruczoły płciowe, (czyli gonady) wytwarzające komórki płciowe (plem...